MAG B550M Bazooka 4 RAM desteklemiyor mu?

basganmemduh

Decapat
Merhabalar, RAM'inizi isteseniz dahi dörtleyememe ihtimaliniz olduğunu biliyor muydunuz?
RAM marka modelimi anakartımda arttığımda dörtlemeye uygun olmadığı çıktı!
Ve bu sadece anakart marka ve modelime özgü bir şey değil. Tüm anakart marka modellerinde sahip olduğum RAM'ler dörtlemeye uygun değilmiş!
Bazı model marka RAM'ler dörtlemeye uygunken anakartımda benim RAM'ler uygun değilmiş.
Ancak RAM'in ilgili reklam videolarında ve resimlerinde dörtlemişlerdi!
Sorum şu; sizce aynısından 1 kit daha alıp takmayı denesem çalışmayacak mı hakikaten?
İlgili SS ektedir.

related pic.png

Quad Channel çalışmıyor demek olmasın o? Sadece Dual Channel çalışıyor ve ilk takmanız gereken yerleri gösteriyor olabilir.

Hmm anladım demek istediğinizi, yani en kötü ihtimal 2 kit taksanız, 2 tane Dual 4 tane RAM'iniz olacak diyorsunuz değil mi?
Ama forumda bir arkadaş da Quad Channel'ı destekleyen anakartlara zaten ulaşamazsınız çok pahalı ve satılmaz demişti. Yani piyasadaki bütün anakartlar 4 slotu varsa mesela 2xdual olarak çalışırmış. Veya 8 slotu varsa 4xdual olarak çalışırmış. Bana öyle demişlerdi.

4 RAM slotu var ama Quad Channel desteklemiyor yani 4x8 4x16 gibi bu anakartlar Dual Channel destekliyor 2x8 2x16 2x32 gibi.

Hmm anladım demek istediğinizi, yani en kötü ihtimal 2 kit taksanız, 2 tane Dual 4 tane RAM'iniz olacak diyorsunuz değil mi?
Ama forumda bir arkadaş da Quad Channel'ı destekleyen anakartlara zaten ulaşamazsınız çok pahalı ve satılmaz demişti. Yani piyasadaki bütün anakartlar 4 slotu varsa mesela 2xdual olarak çalışırmış. Veya 8 slotu varsa 4xdual olarak çalışırmış. Bana öyle demişlerdi.
Doğru demişler. Bu Quad Channel özelliğine sahip anakartların zaten çok acayip özellikleri olabiliyor. Tek anakartta iki işlemcinin olması veya 16 ram slotunun olması gibi. Zaten fiyatlarıda da günlük kullanıcının yanaşmayacağı derecede pahalı oluyorlar. Örnek isterseniz ;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.

Doğru demişler. Bu Quad Channel özelliğine sahip anakartların zaten çok acayip özellikleri olabiliyor. Tek anakartta iki işlemcinin olması veya 16 ram slotunun olması gibi. Zaten fiyatlarıda da günlük kullanıcının yanaşmayacağı derecede pahalı oluyorlar. Örnek isterseniz ;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.
Yani kısacası anakartımla alakası yok, bazı ramleri DIMM4 onayı vermiş mesela. Benim ramlerden 2 kiti takma diyo ama. Takarsam nolur çalışır mı hiç bilmiyorum ama kaldı ki 1000 lira da veremicem zaten şuanki ramlerim bana fazlasıyla yetiyor

Yani kısacası anakartımla alakası yok, bazı ramleri DIMM4 onayı vermiş mesela. Benim ramlerden 2 kiti takma diyo ama. Takarsam nolur çalışır mı hiç bilmiyorum ama kaldı ki 1000 lira da veremicem zaten şuanki ramlerim bana fazlasıyla yetiyor
4 Aynı RAM'i taksanız sıkıntısız çalışacaktır. Hem Dual Channel özelliği de kaybedilmemiş olur.

Fakat amaç Günlük kullanım ve oyun oynamak ise 16'dan fazlası gereksiz. Eğer photoshop olsun render olsun iş için kullanacaksanız zaten güçlü bir işlemciye ve iş yükünüze göre RAM'e ihtiyacınız var. Bu Giriş seviyesi için 16 GB RAM olabilirken bazı kişiler için 128GB'ler yetmeyecektir. Projenin büyüklüğüne göre değişir.

4 Aynı RAM'i taksanız sıkıntısız çalışacaktır. Hem Dual Channel özelliği de kaybedilmemiş olur.

Fakat amaç Günlük kullanım ve oyun oynamak ise 16'dan fazlası gereksiz. Eğer photoshop olsun render olsun iş için kullanacaksanız zaten güçlü bir işlemciye ve iş yükünüze göre RAM'e ihtiyacınız var. Bu Giriş seviyesi için 16 GB RAM olabilirken bazı kişiler için 128GB'ler yetmeyecektir. Projenin büyüklüğüne göre değişir.
Benim kendi autocad projelerimde çizim proelerimin hepsini aynı anda açtığımda max 9 GB ram kapladı. Sanırım 16 Gb'dan fazlası gerçekten gereksiz benim için. 3 Boyutlu çizimlerde bu 3/2 katına çıktığını düşünürsek 12-13 gb ram yapar bu. Yine 16 Gb iş görür. Sanırım 16 Gbdan fazlası gereksiz benim için. Hem dolar kuru çok yüksek şuan almamın bir anlamı yok. Ayrıca benim ramler 4'lenmiyor bence gerçekten de. Çünkü aynı marka farklı özellikteki yine 2x8 Gb olarak satılan ramler DIMM4 olarak gösteriyor benimki göstermiyor şanssızlık. İstesem de 4 'leyemem.Ki istemiyorum da zaten şuan anlamı yok

Geri
Yukarı