MAG X570S DRAM ışığı yanıyor, fanlar çalışmıyor ve sistem açılmıyor

alptekincanatar

Hectopat
Yer
Adana / Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarımcı
RAM
Team T-Force Vulcan Tuf Gaming Alliance 16GB (2X8GB) 3600MHZ CL18 Ddr4
SSD veya HDD modeli
KIOXIA PCIe M2 1TB EXCERIA G2 NVMe 3D 2100/1700
Ekran kartı
Sapphire 6700XT
Anakart
MSI MAG X570S Tomahawk Max WiFi
İşlemci
AMD Ryzen 7 5700X
Merhaba, MSI MAG X570S Tomahawk Wi-Fi anakart üzerine Ryzen 7 5700X'li bir sistem kurdum. Ekran kartı olarak Sapphire 6700XT tercih ettim. RAM'ler ise Team T-Force Vulcan 16 GB 3600 MHz modeli. Boot diski olarak da 1 TB Kioxia NVMe SSD takılı şu anda anakartta.

Anakarta ilk elektriği verdiğim andan itibaren EZ Debug DRAM ışığı yanıyor, anakart RGB ışıklandırmaları çalışıyor fakat Arctic 240 (işlemci fanı) veya anakart üzerinden güç alan diğer fanlar çalışmıyor. Ekrana görüntü gelmiyor. Bazen boot ışığı yeşil yanıyor, bazen sönüyor.

Sırasıyla sorunu çözmek için yaptığım işlemleri yazıyorum:
1- BIOS güncellemesini yaptım(tüm komponentleri ayırıp ve ayırmadan),
2- Arkadaşımın bilgisayarında çalışan RAM'leri sisteme aktarıp denedim (hata devam etti),
3- RAM slotlarını teker teker dendim,
4- İşlemci pinlerini kontrol ettim(yamukluk yok),
5- RAM'leri başka bilgisayarda denedim(çalışıyor),
6- CMOS temizledim, BIOS pilini çıkarıp 15 dk bekledim.

Adımları tekrarlamama rağmen sistemde hiçbir şekilde canlılık yok. İzlediğim videolarda insanların CPU ve diğer fanlarının çalıştığını gördüm fakat benim sistemimde onlar da çalışmıyor. Sizce sorun nerededir ve nasıl çözebilirim? Anakart problemli ise Amazon'a iade talebi oluşturacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, MSI MAG X570S Tomahawk Wi-Fi anakart üzerine Ryzen 7 5700X'li bir sistem kurdum. Ekran kartı olarak Sapphire 6700XT tercih ettim. RAM'ler ise Team T-Force Vulcan 16 GB 3600 MHz modeli. Boot diski olarak da 1 TB Kioxia NVMe SSD takılı şu anda anakartta.

Anakarta ilk elektriği verdiğim andan itibaren EZ Debug DRAM ışığı yanıyor, anakart RGB ışıklandırmaları çalışıyor fakat Arctic 240 (işlemci fanı) veya anakart üzerinden güç alan diğer fanlar çalışmıyor. Ekrana görüntü gelmiyor. Bazen boot ışığı yeşil yanıyor, bazen sönüyor.

Sırasıyla sorunu çözmek için yaptığım işlemleri yazıyorum:
1- BIOS güncellemesini yaptım(tüm komponentleri ayırıp ve ayırmadan),
2- Arkadaşımın bilgisayarında çalışan RAM'leri sisteme aktarıp denedim (hata devam etti),
3- RAM slotlarını teker teker dendim,
4- İşlemci pinlerini kontrol ettim(yamukluk yok),
5- RAM'leri başka bilgisayarda denedim(çalışıyor),
6- CMOS temizledim, BIOS pilini çıkarıp 15 dk bekledim.

Adımları tekrarlamama rağmen sistemde hiçbir şekilde canlılık yok. İzlediğim videolarda insanların CPU ve diğer fanlarının çalıştığını gördüm fakat benim sistemimde onlar da çalışmıyor. Sizce sorun nerededir ve nasıl çözebilirim? Anakart problemli ise Amazon'a iade talebi oluşturacağım.
Hocam biosun bir önceki sürümünü yükleyip bir de denermisiniz. En son sürümünü değil.

Hocam biosun bir önceki sürümünü yükleyip bir de denermisiniz. En son sürümünü değil.
V12 indirip deneyebilirmisiniz?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-11-19 222706.png
    Ekran görüntüsü 2022-11-19 222706.png
    16,4 KB · Görüntüleme: 13
Hocam BIOS'un bir önceki sürümünü yükleyip bir de dener misiniz? En son sürümünü değil.

V12 indirip deneyebilir misiniz?

Onu da denedim hocam maalesef işe yaramadı. Sorun BIOS'tan ziyade başka bir yerde, çünkü SYS_FAN ile CPU fan çalışmıyor.

Hocam sıkıntılı bir durum sorunu çözemedik. İşlemciyi çıkartıp yerinden uçlarına baktınız mı? Yamuk bir şey var mı diye? İşemciye sorun yamukluk yoksa ana kartta sorun olabilir.
Hocam 2 kere tek tek kontrol ettim, pinler gayet sağlıklı. Aynı sorunu yaşayan insanların videolarını izliyorum işlemci fanları ve eksoz fanları dönüyor. Bende dönmüyor maalesef. Anakartı yarın iadeye göndereceğim.

Hocam 2 kere tek tek kontrol ettim, pinler gayet sağlıklı. Aynı sorunu yaşayan insanların videolarını izliyorum işlemci fanları ve eksoz fanları dönüyor. Bende dönmüyor maalesef. Anakartı yarın iadeye göndereceğim.
Hocam bazen ramlerde uymuyor ?

Hocam bazen ramlerde uymuyor ?
Denemelik ram bulup bakarsanız daha iyi olur.

Yakınlarda ddr4 amd işlemci kullanan tanıdık biri yada bilgisayarcı varsa alın deneyip ana kartmı ram mi kaynaklı daha iyi olur.

Geri
Yukarı