MAG272C Radeon renk derinliği ve piksel biçimi

oguzhan0

Hectopat
Daha fazla  

Arkadaşlar linkteki monitörü kullanıyorum Radeon ayarlarında gözüktüğü gibi doygunluğu 150'de kullanıyorum bu ayar 100'de olduğunda ekran aşırı derecede soluk gözüküyor. Yanlış anlaşılmak istemem ama sonuçta 3 bin TL'lik monitör ve MSI marka alırken hiç böyle olacağını düşünmemiştim. Hatta 700 TL'lik ASUS IPS panel monitörüm var kenarda kullanmadığım bütün hikayeli oyunları bu monitör'de oynuyorum o derece ekranı soluk ve kötü duruyor aşırı hayal kırıklığı oldu bu. Ve asıl sormak istediğim pek anlayamadım fakat yabancı bir forumda okuduğuma göre bu VA panel monitörlerin hepsi bu şekildeymiş fakat bu renk derinliği ve piksel seçimlerinin ayarlanması gerekiyormuş bir arkadaş NVIDIA'dan ayar yaptı fakat ben AMD kullanıyorum. Bunu düzeltebileceğim bir ayar var mı? Yoksa iade edeceğim monitörü.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (3).png
    Ekran Görüntüsü (3).png
    157 KB · Görüntüleme: 359
  • Ekran Görüntüsü (4).png
    Ekran Görüntüsü (4).png
    155,5 KB · Görüntüleme: 302
Son düzenleme:
Monitörde sıkıntı yok, benim kullandığım heni monitörlerin hepsi böyle idi.

Doygunluğu 150-170 arası yaparak oldukça iyi bir görüntü elde edebiliyorsunuz zaten.

Eğer monitör gerçekten o kadar soluk olsaydi, gerçek hali 100'deki gibi olsaydı siz 150 yapınca anormal derecede keskin renkler olurdu, renk doğruluğu diye bir şey kalmazdı. Bir anormallik olurdu. Hayal kırıklığına uğramanıza gerek yok yani :)

Ama 150'den sonrası suni bir canlılık olabilir.

VA ile ilgisi de yok, ekran kartı ile ilgili gibi. Denediğim 2 IPS'de de var bu.

Nvidia'da standart doygunlukta sorun olmuyirekn
AMD'de oluyordu. 150 normal hali kısaca :)

Renk derinligini 10bpc yapın, monitörünüz FRC ile 10 bit. 8 bit + FRC.

Öbürünü de 4:4:4 FullRGB yapın. Diğeri sınırlandırılmış, ismindeki gibi.

Renklerde bir sorun var. 10Bit o monitör çok iyi renklere sahip olmalı. IPS ekranlarda kullandım şuan MAG271CP kullanıyorum VA panel ve renkleri çok iyi. Gözüme IPS ekranlardan daha güzel görünüyor konstrat oranından dolayı. Bence monitörün kendi arayüzünden renk ayarlarını gözden geçir yanlış birşey var.

Renklerde bir sorun var. 10Bit o monitör çok iyi renklere sahip olmalı. IPS ekranlarda kullandım şu an MAG271CP kullanıyorum VA panel ve renkleri çok iyi. Gözüme IPS ekranlardan daha güzel görünüyor konstrat oranından dolayı. Bence monitörün kendi arayüzünden renk ayarlarını gözden geçir yanlış bir şey var.

Hocam monitörün kendi ayarlarına hiç dokunmadım olduğu gibi duruyor hepsi. Sizce o ayarlardan neleri değiştirmeliyim?
Monitörde sıkıntı yok, benim kullandığım heni monitörlerin hepsi böyle idi.

Doygunluğu 150-170 arası yaparak oldukça iyi bir görüntü elde edebiliyorsunuz zaten.

Eğer monitör gerçekten o kadar soluk olsaydi, gerçek hali 100'deki gibi olsaydı siz 150 yapınca anormal derecede keskin renkler olurdu, renk doğruluğu diye bir şey kalmazdı. Bir anormallik olurdu. Hayal kırıklığına uğramanıza gerek yok yani :)

Ama 150'den sonrası suni bir canlılık olabilir.

VA ile ilgisi de yok, ekran kartı ile ilgili gibi. Denediğim 2 IPS'de de var bu.

NVIDIA'da standart doygunlukta sorun olmuyirekn.
AMD'de oluyordu. 150 normal hali kısaca :)

Renk derinligini 10bpc yapın, monitörünüz FRC ile 10 Bit. 8 Bit + frc.

Öbürünü de 4:4:4 fullrgb yapın. Diğeri sınırlandırılmış, ismindeki gibi.

Tam üstüne bastınız vallahi bende yazmayı unutmuştum :) 150'de kullanıyorum normalde doğru dediğiniz gibi biraz renk geliyor fakat oyunlara girince yeşillikler olsun beyaz tonuna sahip taş, toprak, kaya vb olsun aşırı parlak gibi geliyor bu seferde oyundan soğuyorum ben bunu Ultra'da oynuyorum grafikler neden bu kadar dandik diye. Örneğin: AC Odyssey.

Yeni konular

Geri
Yukarı