İnceleme Magic Refiner MK22 Red Switch

6.png

Bu inceleme size Magic Refiner MK22 Red Switch (Beyaz) TKL klavye hakkında bilgi sağlayacak. İnceleme bu tür klavyeler hakkında Türkiye'deki en detaylı inceleme olacak. Amacım bu klavyeyi almayı düşünen insanların aklındaki soru işaretlerini gidermek, üzerinde olabildiğince durmaya çalışacağım çünkü bu klavye hakkında internette neredeyse hiç bilgi yok.

5645.jpg

MAGIC REFINER MK22 HAKKINDA

Kompakt boyutta olan ve beyaz, mavi ya da siyah renkleri arasından seçim yapma imkanını sunan Magic Refiner MK22 özelliklerine karşılık yaklaşık $23 gibi oldukça komik ve cazip bir fiyat etiketine sahip ki bu da onu düşük bütçede tercih listesine alınabilir kılıyor. Mavi, kırmızı ve kahverengi switch seçenekleriyle beraber gelen MK22 üç farklı switch seçeneğine sahip. Beyaz/Mavi, Beyaz/Kırmızı ya da Mavi/Mavi, Siyah/Mavi ve Siyah/Kahverengi renk & switch kombinasyonlarını MK22 için tercih edebilirsiniz.

TEKNİK ÖZELLİKLER VE ÖLÇÜMLER

Teknik özellikler

• 62 tuşlu kompakt yapı.
  • 14 adet ayarlanabilir RGB mod.
  • BSUN switch'ler.
  • Type-C bağlantı tipi.
  • 62 tuşa kadar Anti-Ghosting özelliği.

Ağırlık, yükseklik, genişlik ve en ölçümleri

• Brüt Ağırlık: 0.68 KG.
  • Yükseltme ayakları kapalıyken yükseklik: ~ 4 CM.
  • Yükseltme ayakları açıkken uç yükseklik: ~ 6 CM.
  • Genişlik: ~ 30 CM.
  • En: 10 CM.

Masada yer kaplamıyor desem yeridir, oyuncak gibi bir klavye. Çok küçük bir masanız olsa dahi rahatlıkla sığacaktır. Farenin klavyeye çarpması sorunu artık bu klavye ile kalkabilir. 😀

KUTU İÇERİĞİ

Kutu içeriği oldukça sade. İçinden klavye, tuş sökme aparatı, kullanım kılavuzu ve beyaz renkli Type-C bağlantı kablosu geliyor.

345.jpg

BASKI KALİTESİ/TUŞLAR

Baskı kalitesi orta kalitede sayılabilir, tuşların altında bulunan işlev açıklamalarının baskı kalitesi kötü ama uzaktan çok fark edilmiyor, yakına girince fark ediyorsunuz. Yine de fiyatına göre hiç fena değil. Yakın fiyattaki klavyelere göre fena sayılmaz.

1.png

SWITCH'LER

Magic Refiner MK22 serisinde BSUN markalı switch'ler kullanılıyor ve kolayca değiştirilemiyor. Klavye hotswap değil anlayacağınız, switch'ler lehimli. Yeni bir switch için lehim bağlantısını sökmek gerekiyor ki bu da oldukça uğraştırıcı ve riskli bir işlem.

45.jpg

BSUN switch bulundurması kötü, switch'ler kaliteli değil ama bu fiyata BSUN switch bulundurması bile mucize. Fiyatına göre göz ardı edilebilir.

BAĞLANTI TİPİ

4567.jpg

Type-C. Herhangi bir Type-C/USB kablosuyla bile bağlantı sağlayabiliyorsunuz. Kutusundan da kablosu çıkıyor zaten.

TUŞ HİSSİYATI VE SES TESTİ

Güzel, fena değil. Red switch klavye kullanan insanlar az-çok hissiyatı tahmin edebilecektir. Yazı yazarken eli yormayan, blue switch kadar da ses çıkarmayan bir yapı mevcut. Yay sesi şu anlık yok ancak özellikle space ve enter tuşlarının hissiyatı berbat. Basınca 50 TL'lik klavyenin space tuşuna basmış gibi hissediyorsunuz, iki tuş da tok değil ama yine de fiyatına göre göz ardı edilebilir. Bu arada yazı yazarken yağ gibi kayıyorsunuz klavyede, eli neredeyse hiç yormuyor. Tuşlar çok yumuşak.

Red switch MK22 için ses testine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1054871193435504710.gif

RGB MODLARI

14 farklı RGB efekt modu ve kırmızı, sarı, açık sarı, yeşil, mavi, koyu mavi, mor ve beyaz olmak üzere 8 sabit renk modu bulunuyor. RGB modlar FN ve TAB tuşlarıyla değişiyor. RGB ışığın parlaklık seviyesini artırmak için FN tuşuna basılı tutup U tuşuna basmanız yeterli oluyor, FN tuşuna basılı tutup U tuşuna basarak seviye seviye parlaklığı ayarlayabiliyorsunuz. Aynı durum parlaklığı azaltmak için de geçerli. Sırasıyla 5 parlaklık modu var. Parlaklığı azaltmak için de FN tuşuna basılı tutup J tuşuna basmalısınız. En parlak ya da en sönük moda geldiğinizde Caps ve Windows tuşu yanıp sönüyor ve sizi uyarıyor. RGB ışığın hareket hızını artırmak için de sol Alt ve FN tuşlarına aynı anda basmanız gerek. RGB ışığı yavaşlatmak için de sağ alt ve FN tuşuna basmanız gerekli. FN ve Z tuşuna aynı anda basarak hareket hızını artırdığınız ışığın ayarlarını varsayılana döndürebilirsiniz. Ayrıca spacebar ve Fn tuşlarına birkaç saniye aynı anda basarak klavyeyi fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz.

Aşağıdaki videodan RGB modlarını ve sabit renkleri detaylı bir şekilde görebilirsiniz, videoda Magic Refiner MK25 test edilse de RGB modları tamamen aynı. Kendi cihazımda oluşan render sorunu yüzünden video işlemede sorun yaşadım. Maalesef videoyu yükleyemedim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1054871193435504710.gif

YAZILIM

Klavyenin herhangi bir yazılımı bulunmuyor.

ALIŞMA SÜRECİ

Kompakt boyutlu bir klavye olduğu için TKL klavyeden geçmediyseniz ilk başta alışmanız gerekiyor. Özel işaretleri yazmanız ya da işlev tuşlarını kullanabilmeniz için FN tuşuyla birlikte ilgili işlev tuşuna basmalısınız. Daha fazla detay ürün kitapçığında mevcut.

GÖRSELLER

6.jpg

345.jpg

456.jpg

567.jpg

4567.jpg

IMG_0450.jpg

IMG_0454.jpg

456.jpg

IMG_0456.jpg

IMG_0459.jpg

Ürünü Amazon'dan $23'a (425, vergiler dahil 560 TL) aldım. (19 Eylül/$1=18,30 TL) gibi çok komik bir fiyata satın aldım. Depozito, kargo ücreti dahil yaklaşık $30-31 gibi bir ücrete denk geliyor. Anlayacağınız çok uyguna satın aldım.

19 Eylül'de sipariş ettim. 21 Eylül paketleme ve kargo firmasına teslim etme tarihiydi ve klavye 21 Eylül'de Fransa'dan yola çıktı. Sırasıyla Fransa, Almanya ve Hollanda derken 26 Eylül'de paketi taşıyan uçak Hollanda'dan kalkış yaptı, 27-28 Eylül tarihlerinde de gümrük işlemleri tamamlanmış olmalı, ne yazık ki detayları göremiyorum ama 28 Eylül'de İstanbul'a ulaştı ve Kolay Gelsin'e teslim edildi. 29 Eylül 10.00 civarlarında da dağıtıma çıkarıldı ve yarım saat içerisinde ulaştı.

Satın alma bağlantısı:

Dosya Ekleri

• 2346.jpg
    2346.jpg
    161,9 KB · Görüntüleme: 2.241
Böyle noname klavyelerin pek incelemesi yoktu, inceleme paylaşmanız çok iyi olmuş. Fiyatına göre alınabilir duruyor, bu fiyatta pek red switch klavye yok. Hayırlı olsun.

Hocam artık "+" yapabiliyor musunuz? Yoksa yapamadiniz mi?

Böyle noname klavyelerin pek incelemesi yoktu, inceleme paylaşmanız çok iyi olmuş. Fiyatına göre alınabilir duruyor, bu fiyatta pek red Switch klavye yok. Hayırlı olsun.

Ben öneriyorum hocam tabii ki de kaliteli olacak 🤭

@yoshitsune

Aslında 425 TL bile fena fiyat değil MK22 için, tabii vergiler dahil 560 TL'ye geliyor size. Ben de aynı fiyata almıştım. 560 TL'ye Galax Stealth 03 ya da Gamenote KB857L haricinde alternatifi var mı bilemiyorum, Türkiye'de çok özel indirim yakalayamadığınız sürece bu özelliklerdeki klavyelere denk gelmeniz biraz zor.

Ben de bu klavyenin Blue switch'lisini aldım daha yeni ulaştı elime, klavyede her şeyi denedim ama yine de Alt+F4 yapmayı beceremedim, acaba bana gelen klavyede mi sıkıntı var yoksa bilgisayardan kaynaklı bir sorun mu? Ve ayrıca klavyenin üzerindeki Switch'ler çok beğenilmiyor sanırım, siz de lehimli vs. yazmışsınız, ileride Switch'lerde bir sorun yaşarsam bunları değiştirebilir miyim bir şekilde?

Geri
Yukarı