Mahalle kasapları işlenmiş sucuk/pastırma mı kullanıyor?

Silea

Hectopat
Yer
İstanbul,Türkiye
Daha fazla  
Sağlık açısından soruyorum. Mahalle kasaplarının sattıkları sucuk, pastırma gibi ürünler işlenmiş ürün kategorisinde midir, yoksa bu saydığım kategorideki ürünler doğal olarak bizlere mi sunuluyor?

Peki arkadaşlar bunu kontrol etmenin bir yolu var mı? Yani herhangi bir kurumla iletişime geçerek bulunduğum mahalledeki kasapları kontrol ettirebilmem mümkün mü? Çünkü ben bunu kasaba sorsam gelir kaynağını düşüneceği için bana hayır cevabını verecektir muhtemelen. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki kimsenin ekmeğine karışmakta niyetim yoktur pek. Fakat sonuçta tüketicinin sağlığı da bir hayli önemli. Duyduğuma göre kanserojen madde sınıfına giriyor Dünya Sağlık Örgütüne göre?

Peki arkadaşlar bunu kontrol etmenin bir yolu var mı? Yani herhangi bir kurumla iletişime geçerek bulunduğum mahalledeki kasapları kontrol ettirebilmem mümkün mü? Çünkü ben bunu kasaba sorsam gelir kaynağını düşüneceği için bana hayır cevabını verecektir muhtemelen. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki kimsenin ekmeğine karışmakta niyetim yoktur pek. Fakat sonuçta tüketicinin sağlığı da bir hayli önemli. Duyduğuma göre kanserojen madde sınıfına giriyor Dünya Sağlık Örgütüne göre?
Yani bazı kimyasallar zararlı da olsa mecburen kullanılmak zorunda. Örneğin salama koruyucu koymazsanız içinde üreyecek bakteriler o kimyasallardan daha fazla zarar verir kişiye. Ya da konserve yiyeceklerde koruyucu kullanılmazsa insanı 2-3 gün içerisinde öldürebilecek potansiyele sahip olurlar. Yani katkısız sucuk üretiyorsa ya buzlukta saklanması lazım ya da hemen tüketilmesi lazım. Güvenmiyorsanız oradan alışveriş yapmayın.

Sertifika sorabilirsin. Böyle kontrol etmektense GİMDES'ten alınan helal sertifikası gibi şeyler sorgulamak daha mantıklı bence. Hazır dediğin ürünlerde sağlığa zararlı dediğin şeyleri en aza tutmaya çalışan firmalar var.

Yahudi firmalarına da bakabilirsin. Gerçek Yahudiler Müslümanlardan daha çok dikkat ediyor böyle şeylere.

Mahalle kasabı ise sertifika falan alacağını sanmıyorum. Muhtemelen baharatlarla eti karıştırıp kurutup satmaktadır. Sucuk aslında fermente bir et ürünüdür. Yoğurttaki gibi bir kültürü de vardır ve bu kültür ile olgunlaştırma yapılır. Onun dışında baharat karışımları ile de olgunlaştırma yapılır. Aslında katkı maddeleri kısmında pek çok ön yargı mevcut. Bu maddelerin belirli bir limitleri ve kullanım amaçları vardır. Sadece bizim ülkemizde değil bütün dünyada kullanılmaktadırlar. Sucuk ve pastırmada genel olarak nitrit ve nitrat tuzları kullanılır. Kullanım amacı genel olarak Clostridium Botulinum isimli bakteriyi durdurmak, rengin korunması vb. gibi amaçları vardır. bunun gibi birçok madde daha vardır ama en genel kulanılan nitrit, nitrat tuzlarıdır. Dediğim gibi bunların kullanımında yasak yoktur sadece limitler vardır tabiki ülkenin genel durumu düşünülünce kasabın bu limitlere uyacağına kimse güvenmiyor tabiki :) . Bunu anlamak için en genel yol renklerine bakmanızdır. Sucuk ve pastırmadaki genel olan o kırmızılık varsa muhtemelen bu tuzlar katılmıştır. Doğal yolla yapılan sucuklar koyu renkte ve kuru bir yapıda olur oradan anlayabilirsiniz. Tabi bu maddeler kullanılmadığı zaman koruyucu etkileri de olmayacağı için yapım aşamasında hijyen vb. unsurlara daha da dikkat edilmesi gerekmektedir. Tabi yine ülke şartlarını düşününce kasabın hijyen konusunda kusursuz olacağını düşünmekte zor :) . Bu konuda yapabileceğiniz üstteki arkadaşların da dediği gibi sertifikalı markalı ürünlere yönelmek ya da evde denemek olacaktır. Başta da belirttiğim gibi katkı maddeleri hakkında büyük bir ön yargı mevcut asıl sorun bu aslında. diğer taraftan da ülkemizde bu konuda denetim eksikliği de mevcut aslında doğala yönelme isteğinin temel sebebi de bu. Yerel markalar için haksız sayılmazsınız ama büyük markalarda bu konuda endişeniz olmasın. Konuyla ilgili olarak iki makale buldum onları da ekleyeyim.

İlk makale de Van ilindeki sucuk ve pastırmalarda kalıntı nitrit ve nitrat miktarları incelenmiş.

bu makalede de Erzurum ilindeki pastırmalar genel olarak incelenmiş. ( linki açınca sağ üstte pdf kısmı var oradan açabilirsiniz.) Bu şekilde link attım umarım açılır. Umarım yazdıklarımın faydası olmuştur. Biraz uzun oldu ama Herkese iyi forumlar

Yeni konular

Geri
Yukarı