Mail güvenliğini arttırmak için tavsiyeler

probutloser

Hectopat
Yer
mersin / erdemli
Daha fazla  
Dün telefonumdan YouTube hesabımdan çıkarıldığımı gördüm, diğer cihazlarımdan da çıkarıldığımı görünce anladım ki Gmail'imi birisi çalmaya çalıştı ama kurtardım. Çalan kişi şifrem kolay olduğu için (eskiden unutmamak için koymuştum, düzelttim tabii) ve 2ad olmadığı için girebilmiş sanırım.

Girer girmez yaptığı şey YouTube'dan Alper Rende izlemek olmuş (asla izlemediğim bir kanal, sanırım yapan kişinin yaşı küçük). Giren cihazın ismi Mustafa iPhone'uydu ve iPhone 6S model bir telefondu. Konumunu bulamadım.

2Ad'yi açtım ve şifremi sembol, büyük küçük harf ve rakamlardan oluşan 18 karakterli bir şifre ile değiştirdim. Daha önce maili çalınmaya çalışan ve kurtaran arkadaşlarıma sordum ve yaptıkların yeterli dediler. Ama ben bir daha böyle bir şey yaşamak istemiyorum, bu tür konularda fazla paranoyak davranıyorum, her an yeniden çalınmaya çalışılacak gibi hissediyorum.

Yani Google ve benden başka birinin istese de mailime erişemeyeceği bir güvenlik önlemi almak istiyorum. Güvenliği yüksek derecede arttırmanın başka nasıl bir yolu var?

Yapılabilecek her şeyi yapmışsınız zaten. Geriye şifrenizi başka bir yere yazmamanız ve virüslere karşı dikkatli olmanız kalıyor.

Dün telefonumdan YouTube hesabımdan çıkarıldığımı gördüm, diğer cihazlarımdan da çıkarıldığımı görünce anladım ki Gmail'imi birisi çalmaya çalıştı ama kurtardım. Çalan kişi şifrem kolay olduğu için (eskiden unutmamak için koymuştum, düzelttim tabii) ve 2ad olmadığı için girebilmiş sanırım.

Girer girmez yaptığı şey YouTube'dan Alper Rende izlemek olmuş (asla izlemediğim bir kanal, sanırım yapan kişinin yaşı küçük). Giren cihazın ismi Mustafa iPhone'uydu ve iPhone 6S model bir telefondu. Konumunu bulamadım.

2Ad'yi açtım ve şifremi sembol, büyük küçük harf ve rakamlardan oluşan 18 karakterli bir şifre ile değiştirdim. Daha önce maili çalınmaya çalışan ve kurtaran arkadaşlarıma sordum ve yaptıkların yeterli dediler. Ama ben bir daha böyle bir şey yaşamak istemiyorum, bu tür konularda fazla paranoyak davranıyorum, her an yeniden çalınmaya çalışılacak gibi hissediyorum.

Yani Google ve benden başka birinin istese de mailime erişemeyeceği bir güvenlik önlemi almak istiyorum. Güvenliği yüksek derecede arttırmanın başka nasıl bir yolu var?
Gmail için hesabını iki faktörlü doğrulama yöntemiyle koruyabilirsin, iki faktörlü doğrulama kodunu almak için uygulama olarak Authy'i öneriyorum. Android ve IOS işletim sistemli telefonlar için hem IOS uygulama marketinde, hemde Play store da bu uygulama var. Aynı uygulamayı ben GTA V hesabım da kullanıyorum. Çok işe yarıyor.

İki Faktörlü Doğrulama
Authy (IOS)
Authy (Play Store)

Gmail için hesabını iki faktörlü doğrulama yöntemiyle koruyabilirsin, iki faktörlü doğrulama kodunu almak için uygulama olarak Authy'i öneriyorum. Android ve iOS işletim sistemli telefonlar için hem iOS uygulama marketinde, hem de Play Store da bu uygulama var. Aynı uygulamayı ben GTA V hesabım da kullanıyorum. Çok işe yarıyor.

İki Faktörlü Doğrulama
Authy (IOS)
Authy (Play Store)

Öneriniz için teşekkürler uygulamayı indirdim ama nasıl kullanılacağını anlayamadım, anlatabilir misiniz?

Öneriniz için teşekkürler uygulamayı indirdim ama nasıl kullanılacağını anlayamadım, anlatabilir misiniz?
Önce buraya girip 2 Adımlı Doğrulama yazan yeri bul sonrasında oraya tıklayıp başlayın seçeneğine tıkla sonrasında, Google Authenticator uygulaması yazan kısıma bas, kur de. Android yada iPhone seçeneklerinden birini seç. Sonrasında Authy'yi aç sağ üstte 3 nokta işaretine bas Add Account yazan yere bas Scan QR Code yazan yere bas, QR Kodunu okut, veya kod taranmıyorsa, manuel olarak el ile girebilirsin. Kodu okuttuğun anda bir ekran açılacak orada, Enter Account Name'ye istediğin şeyi yazabilirsin. İşlem tamamlanmıştır.

Yeni konular

Geri
Yukarı