Makale yazarı olarak vergi ödemek zorunda mıyım?

GreatArcher

Kilopat
Makaleler
1
Bir firmaya düzenli olarak işe başladım. Firma benim değil. Başkasına çalışıyorum. Papara üzerinden ödeme yapıyorlar. Vergi ödemem gerekiyor mu? İşçi gibi olduğum için vergi ödememe gerek yok dedi birisi. Kendi firman olsaydı vergi ödemen gerekir dedi. Doğru mu?

Normalde maasindan vergi kesiliyor olmali.
Maas olarak almiyorsan ve sadece bir miktar makale basina ücret aliyorsan muhasebeci ile calisip beyan etmen gerekir bu miktari. Kendisi seni yönlendirir.

Normalde maasindan vergi kesiliyor olmali.
Maas olarak almiyorsan ve sadece bir miktar makale basina ücret aliyorsan muhasebeci ile calisip beyan etmen gerekir bu miktari. Kendisi seni yönlendirir.
Her ayın 15'inde ödeme alıyorum. Mesela 300 kelimelik makaleye 9 TL alıyorum. 5 tane yazınca 45 TL alıyorum fakat direk hesabıma kesintisiz 45 TL gönderdiler.

O gelirin vergisi olmaz. Asgari ücreti geçerseniz bir ihtimal...
1 TL'nin bile vergisi var diyorlar. O nasıl oluyor?

Çalıştığınız işletmeye sorun derim. Belki onlar vergi düşülmüş tutarı söylüyorlardır direkt.

Her ayın 15'inde ödeme alıyorum. Mesela 300 kelimelik makaleye 9 TL alıyorum. 5 tane yazınca 45 TL alıyorum fakat direk hesabıma kesintisiz 45 TL gönderdiler.

1 TL'nin bile vergisi var diyorlar. O nasıl oluyor?
Sigortanız şirket tarafından yapılmıyor sanırım. O durumda asgari ücret üzerinden SSK priminiz olur.
Aylık asgari ücret tutarına kadar gelir vergisi yok. Onu aşan gelirler için aylık vergi matrahı çıkar. O matrah yıl içinde 32 bin TL'yi bulana kadar %15 vergi alınır. 32 bin TL'yi aşınca %20 vergi alınır. 70 bin TL'yi aşınca %27... 250 bin TL'yi aşınca %35.... 880 bin TL'yi aşınca %40...

Vergi matrahı aylık geliriniz demek değildir. Aylık gelirinizdeki vergiye esas tutar demektir.
Mesela 10 bin TL ücret alan birinin aylık vergi matrahı 4.500 TL civarındadır.

Adamın gençliğe hitabesi bile paranı ver diye başlıyor bence gelir beyanı yapmanda fayda var. Hele internetten kazanıyorsan kesin beyan etmelisin.

Adamın gençliğe hitabesi bile paranı ver diye başlıyor bence gelir beyanı yapmanda fayda var. Hele internetten kazanıyorsan kesin beyan etmelisin.
Açlık sınırının yarısından daha az kazanç için mi vergi verecek?
Ne sıfatla? Çalışan personel olsa o iş şirkete düşer zaten.
Vergilendirilecek kadar gelir yok ortada.

Yeni konular

Geri
Yukarı