Makarna kalorisi nasıl hesaplanır?

Xurmirac

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600X | RTX 3060Ti
1800-1900 kalorilik bir diyet yapıyorum ve 2 öğün ile besleniyorum. Bu 1800-1900 kalorinin de ortalama 200 gramını karbonhidrattan alıyorum ve genelde bunu da gün içinde makarna ve patatesten alıyorum.

Makarnanın poşetinde yazan 100gr değerlere göre makarna yapmaya çalıştığımda benim tam 200gr çiğ makarna koymam gerekiyor. 150gr karbonhidrat yapıyor bu. Geri kalanını da patatesten oradan buradan alıyorum. Makarnayı da hiç yağda pişirmiyorum yalnızca 10 dakika haşlıyorum, üzerine ton balığı yoğurt vesaire ekleyip yiyorum fakat sorun şu ki;

Bu çiğ hali 200gr makarna haşlanınca inanılmaz çok fazla oluyor ve ye ye bitmiyor. Hani benden yana sorun değil zaten güzel oluyor tadı fakat o kadar fazla oluyor ki acaba diyorum ben yanlış mı hesaplıyorum bir şeyleri? Makarnayı çiğ ağırlığının besin değerlerine göre hesaplamak doğru bir hesap mı oluyor acaba?

Makarna paketinin üstündeki değere bak uyuyorsa sıkıntı yok ama karbonhidrat i sadece makarna ve patatesten karşılama diyetine yulaf pirinç vs gibi farklı kompleks karbonhidratlar da ekle.

Geri
Yukarı