Makine mühendisliği okunur mu?

msport

Centipat
Makaleler
1
Merhaba. Bu sene YKS'ye girdim. İstisnai dönemler hariç aklımda hep makine mühendisliği vardı. Ve bu bölüme dışarıdan yabancı, ilgisiz birisi değilim. Geçenlerde acaba doğru seçenek mi diye bir ders videolarına vs. bakayım dedim. Keşke bakmaz olsaydım :) Hoca bir soruyu 28 dakikada çözünce ben bir acaba dedim açıkçası. Tanıdık bir makine mühendisi ile bu durumu konuştuğumda "Sen eğitim almadan direkt izlediğin için öyle gelmiştir yoksa zor dersler ama yapılamayacak değil." tarzında cümleler kurdu. Okuyanlar var ise derslerin zorluğu hakkındaki düşünceleri nelerdir? Düzenli çalışma ile yapılamayacak dersin olmadığı bu bölüm içinde geçerli mi? Ayrıca sıralamam 50 bin civarı gelecek herhalde. Sınav sürecindeki istediğim üniversiteye çok ama çok uzağım bu yüzden yeni üniversitelere baktım ama çok kararsız kaldım. 50-60 bin civarında sıralama ile alan üniversitelerden önerilerinizi bekliyorum. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.

Gittiğin yere göre değişir. Cacık bir üniversite de cacık öğretmenlerle anlamsız bir diploma alır, asgari in biraz üstüne çalışırsın.

Hakkını verirsen tabi zordur ama sonra ödülünü alırsın.

Merhaba. Bu sene YKS'ye girdim. İstisnai dönemler hariç aklımda hep makine mühendisliği vardı. Ve bu bölüme dışarıdan yabancı, ilgisiz birisi değilim. Geçenlerde acaba doğru seçenek mi diye bir ders videolarına vs. bakayım dedim. Keşke bakmaz olsaydım :) hoca bir soruyu 28 dakikada çözünce ben bir acaba dedim açıkçası. Tanıdık bir makine mühendisi ile bu durumu konuştuğumda "sen eğitim almadan direkt izlediğin için öyle gelmiştir yoksa zor dersler ama yapılamayacak değil." tarzında cümleler kurdu. Okuyanlar var ise derslerin zorluğu hakkındaki düşünceleri nelerdir? Düzenli çalışma ile yapılamayacak dersin olmadığı bu bölüm içinde geçerli mi? Ayrıca sıralamam 50 bin civarı gelecek herhalde. Sınav sürecindeki istediğim üniversiteye çok ama çok uzağım bu yüzden yeni üniversitelere baktım ama çok kararsız kaldım. 50-60 bin civarında sıralama ile alan üniversitelerden önerilerinizi bekliyorum. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.

Zor evet ama yapılıyor çalışınca düzenli çalışmak lazım şunu söyleyeyim sana ben lisede derste dinleyip dersi derste alan bir kişiydim burada dikkatli dinlesen de bazı kısımları calismadan yapamiyosun evde calisman lazım düzenli çalışırsan halledersin özellikle sizin iyi calismaniz lazım yanlış bilmiyorsam YKS'de bu sene limit turev integral yoktu ve siz calismadiniz 1. sınıfta calculus alacaksiniz limit turev integral görüceksiniz yine bir tık daha ilerisi yani dediğim gibi zor doğru ama çalışınca yapılıyor 4. sınıf olup hala fizik 1 calc1 alan da var ortalama yüksek getirip 2. sınıfta üstten ders alan da var.

Zor evet ama yapılıyor çalışınca düzenli çalışmak lazım şunu söyleyeyim sana ben lisede derste dinleyip dersi derste alan bir kişiydim burada dikkatli dinlesen de bazı kısımları calismadan yapamiyosun evde calisman lazım düzenli çalışırsan halledersin özellikle sizin iyi calismaniz lazım yanlış bilmiyorsam YKS'de bu sene limit turev integral yoktu ve siz calismadiniz 1. sınıfta calculus alacaksiniz limit turev integral görüceksiniz yine bir tık daha ilerisi yani dediğim gibi zor doğru ama çalışınca yapılıyor 4. sınıf olup hala fizik 1 calc1 alan da var ortalama yüksek getirip 2. sınıfta üstten ders alan da var.

Hocam siz hangi üniversitedesiniz? Bir de makine mühendisliğinde ders çalışma süreci nasıl işliyor? Mesela o gün termodinamik dersi var diyelim dersi aldıktan sonra eve-yurda geçince konu tekrarı + soru çözümü mü oluyor yoksa sadece konuyu mu tekrar ediyorsunuz?

Hedefin ne mesela? Devlete girip kapak atmaksa herhangi bir okulda okursun. Ama aranılan biri olmak isterim dersen bir iki okul var zaten. Yabancı dilin varsa git yurt dışında oku daha avantajlı olur. Bir de kendini yetiştirmen önemli ayrıca. Ben olsam mekatronik düşünürdüm.
Piyasada bir şekilde mezun olmuş devlet bize bakmıyor diyen sanayide haftalıkla çalışan geri zekalılar da var Hollanda da asml de çalışan aynı okuldan mezun mühendislerde var.

Hedefin ne mesela? Devlete girip kapak atmaksa herhangi bir okulda okursun. Ama aranılan biri olmak isterim dersen bir iki okul var zaten. Yabancı dilin varsa git yurt dışında oku daha avantajlı olur. Bir de kendini yetiştirmen önemli ayrıca. Ben olsam mekatronik düşünürdüm.
Piyasada bir şekilde mezun olmuş devlet bize bakmıyor diyen sanayide haftalıkla çalışan geri zekalılar da var Hollanda da asml de çalışan aynı okuldan mezun mühendislerde var.

Hedefim hiçbir zaman piyasadaki "sıradan" insanlar ya da devlet kurumuna gireyimde sonrasına bakarız insanı olmadım hocam. Yurt dışı konusunda da maalesef yeterli bütçem yok :( yoksa aklımda Almanya'da ya da Polonya'da okumak vardı ama imkanlar işte.

Öğrenci değişim vb gibi programlarla gidebilirsen gidersin. İki abi tanıdım biri honkong da kaldı diğeri Amerika'da. Benzer programlar la gittiler.

Öğrenci değişim vb gibi programlarla gidebilirsen gidersin. İki abi tanıdım biri honkong da kaldı diğeri Amerika'da. Benzer programlar la gittiler.

Hocam üniversiteye girme işinden ziyade benim için bütçe çok sıkıntı. Bir de malum kurlarla beraber bir mucize olmadığı sürece imkansız hayal artık.

Hocam siz hangi üniversitedesiniz? Bir de makine mühendisliğinde ders çalışma süreci nasıl işliyor? Mesela o gün termodinamik dersi var diyelim dersi aldıktan sonra eve-yurda geçince konu tekrarı + soru çözümü mü oluyor yoksa sadece konuyu mu tekrar ediyorsunuz?

Doğuş üniversite hocam eve yakindi yazdım 15 dakikada yürüyerek gidiyorum şehir dışında erciyes gibi üniler tutuyordu ama daha maliyetli oluyordu. Üniversiteden üniversiteye ders kalitesi falan belki değişir bilmiyorum ama yine de zor olacağı kesin. Her hafta ders özeti PDF paylaşıliyor oradan tekrar edip soru cozuyorum sinava doğru da YouTube'dan tekrar ediyorum sorun olmuyor her dersten çok iyi almakta zorunda değilsin mesela not sistemi her okulda farklı ama burada 40 şartlı geçiyor ortalamaya 4 üstünden 1 veriyor 40-45 1 45-55 1.5 55 üstü ise 2 ile direk geciyosun şartlı olayı da şu şekilde eğer mezun olurken ortalaman 2 altı ise o dersleri vererek yukseltmen gerekiyor bazı okullarda çan egrisi var mesela farklı bir hesaplama sistemi var ama herkes çok düşük aldiysa mesela 20 alıp geçebiliyorsun dersten ortalama önemli belli bir seviyenin üstünde tutarsan sana donemlik 30 AKTS veriyorlar ders almak icin bizde 2.5 üste 6 AKTS 3.5 uste 12 AKTS veriyor donemlik 36 AKTS olunca mesela sende dersten kalirsan uzatmadan yeni seneye ek olarak alırsın ya da ustten ders alırsın çok farklı şeyler var arastirman lazım bu sistemler okuldan okula çok değişiyor ama puanin belli olsun tercih yap ona göre araştır yine de yüksek lisans icin 3 üstü şart.

Doğuş üniversite hocam eve yakindi yazdım 15 dakikada yürüyerek gidiyorum şehir dışında erciyes gibi üniler tutuyordu ama daha maliyetli oluyordu. Üniversiteden üniversiteye ders kalitesi falan belki değişir bilmiyorum ama yine de zor olacağı kesin. Her hafta ders özeti PDF paylaşıliyor oradan tekrar edip soru cozuyorum sinava doğru da YouTube'dan tekrar ediyorum sorun olmuyor her dersten çok iyi almakta zorunda değilsin mesela not sistemi her okulda farklı ama burada 40 şartlı geçiyor ortalamaya 4 üstünden 1 veriyor 40-45 1 45-55 1.5 55 üstü ise 2 ile direk geciyosun şartlı olayı da şu şekilde eğer mezun olurken ortalaman 2 altı ise o dersleri vererek yukseltmen gerekiyor bazı okullarda çan egrisi var mesela farklı bir hesaplama sistemi var ama herkes çok düşük aldiysa mesela 20 alıp geçebiliyorsun dersten ortalama önemli belli bir seviyenin üstünde tutarsan sana donemlik 30 AKTS veriyorlar ders almak icin bizde 2.5 üste 6 AKTS 3.5 uste 12 AKTS veriyor donemlik 36 AKTS olunca mesela sende dersten kalirsan uzatmadan yeni seneye ek olarak alırsın ya da ustten ders alırsın çok farklı şeyler var arastirman lazım bu sistemler okuldan okula çok değişiyor ama puanin belli olsun tercih yap ona göre araştır yine de yüksek lisans icin 3 üstü şart.

Biraz karışık olmuş kusura bakma 😂

Biraz karışık olmuş kusura bakma 😂

Estağfurullah hocam ne demek. Öncelikle çok teşekkür ederim. Sizin bölümünüz yanlış bilmiyorsam İngilizceydi. İngilizce temeli olmayan biri için hazırlık zor oluyor mu genel olarak? Ayrıca İngilizce ders ile Türkçe ders arasında zorluk, anlaşılma gibi konularda uçurum var mı?

Geri
Yukarı