Makine Mühendisliği Tercih Edilmeli mi?

Mühendisliklerde okuduğunuz üniversitenin önemli bir payı var. Sizin şuan yapmanız gereken iyi bir üniversite kazanmak olacaktır, kendinizi de geliştirdikten sonra iş bulmanızda sıkıntı yok.
İlk 5 üniversite olmadıktan sonra pek de fark etmiyor.

Kardeşim, ben makina mühendisiyim. 2015 Trakya Üniversitesi mezunuyum. Ne sormak istersen yardımcı olabilirim. Fakat şunu önceden belirteyim, Türkiye'de ne mezunu olursan ol hep sorunla karşılaşacaksın. Tanıdığın olması gerekiyor. Sadece ilk 3 üniversiteden mezun olanlar için iş kapısı açık onun dışında çok fazla kendini geliştirmen gerekiyor. Yöneleceğin konuyla ilgili bütün donanımlara sahip olman gerekiyor ve ekstra olarak ingilizceye ve microsoft office, SAP gibi program türlerine son derece hakim olmalısın. 3D programları çok iyi bilmen gerekiyor falan filan. Ve her iş verenin aradığı en az 3 sene deneyim lazım :D

Bu son yazdığım trajikomik ama malesef öyle. Nasıl deneyim buluyoruz alıyoruz onu ben daha şahsen bulamadım. Bir kurumsal firma alsa da deneyimlensek diyoruz ama öyle olmuyor malesef.

Yorumlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim.
Merak ettiğim birçok soruyu cevaplamışsınız. :)

Ben makine mühendisliği okuyorum. Daha 1. sınıftayım. Bana uygun olan tek meslek bu olduğu için seçtim. İş imkanları geniş fakat kendini geliştirmeye bakıyor. İngilizce bilmeden iş bulmak çok zor. Ayrıca neredeyse her iş ilanında 5 yıl tecrübe isteniyor. Kimse yeni mezun çalıştırmak istemiyor. Eğer işe merakın varsa ve kendini geliştireceksen bu bölümü seç. Mesela ben bu yaz staj zorunlu olmasa bile işe girip çalışmayı planlıyorum. Mezun olduğunda iş ile ilgili hiçbir tecrüben yoksa okuduğun okulun pek de anlamı olmuyor. Ayrıca petrol her 50 senede bir bitiyor diye haberler çıkıyor. Ki zaten tek çalışma alanın da motorlar değil. Enerji alanında da çalışabilirsin. Makine demek sadece motordan ibaret değil.

Önce iyi bir üniversite kazan. Sonrası sana kalıyor. Her yıl binlerce mezun veren bir bölüm. O binlerce kişiden öne çıkan farkların olmalı ki düzgün bir iş bulabilesin. Mühendis dediğin kişide zaten en az B1-B2 İngilizce olacak. Dal önemli değil. Bunun dışında bölümün için gerekli yazılımlarda kendini geliştirmen bile sana fayda sağlar. Yaz tatilleri bu programlarla içli dışlı olabilmek için çok güzel bir seçenek.

Ya da yazları staj yapacak yer bulmaya çalışırsın. İş başvurusunda en azından elinde bir şeyler olur.

Araştırmayı seven biriyim. Takip ettiğim insanların hemen hemen hepsinin makine mühendisliğini tavsiye etmediklerini belirteyim. Mekatronik okuyabilirsin.

Makine çok geniş bir alan motor onun sadece küçük bir kısmı hem içtan yanmalı motor bitince elektrikli motor gene makine. Makine asla bitmeyecek sağlam bir bölüm çünkü her şey makine zaten.

Geri
Yukarı