Makine Mühendisliği Tercih Edilmeli mi?

Mr_Blue

Kilopat
Daha fazla  
Şu an 11. sınıfım. YKS'ye hazırlanıyorum fakat kafamda bir soru var. Üniversite bölümümü Makine Mühendisliği olarak düşünüyorum. İçten yanmalı motorlar bu bölümün bir parçası. Bu bölümü seçtiğimde günümüzdeki petrol rezervlerinin yakın zamanda tamamen tükeneceğini ve bu durumda iş imkanımın kısıtlanması büyük bir korkum. Ben elektrik motorları üzerinde çalışmak istiyorum. Bu durumda hangi bölümü seçmeliyim?

Şöyle söyleyeyim bir abin olarak sana tavsiyem olsun. Eskiden olsa derdim ki içinden hangi işi yapmak geliyorsa hangi işi severek yapmak istiyorsan onu yap diye ama günümüz şartlarında maalesef bunu diyemiyorum şöyle yapmanı öneririm, internetten geleceğin meslekleri olarak hangi meslek gruplarının geldiğini araştırıp ona göre seçim yap. İleride sorun yaşamazsın ;)

Ben makine mühendisliği okuyorum. Daha 1. sınıftayım. Bana uygun olan tek meslek bu olduğu için seçtim. İş imkanları geniş fakat kendini geliştirmeye bakıyor. İngilizce bilmeden iş bulmak çok zor. Ayrıca neredeyse her iş ilanında 5 yıl tecrübe isteniyor. Kimse yeni mezun çalıştırmak istemiyor. Eğer işe merakın varsa ve kendini geliştireceksen bu bölümü seç. Mesela ben bu yaz staj zorunlu olmasa bile işe girip çalışmayı planlıyorum. Mezun olduğunda iş ile ilgili hiçbir tecrüben yoksa okuduğun okulun pek de anlamı olmuyor. Ayrıca petrol her 50 senede bir bitiyor diye haberler çıkıyor. Ki zaten tek çalışma alanın da motorlar değil. Enerji alanında da çalışabilirsin. Makine demek sadece motordan ibaret değil.

Ben bilgisayar veya yazılım mühendisi olmak istiyordum. Yazılım alanında uzmanlaşmak için. Ama yazılımı öğrenmek ve uzmanlaşmak için okumaya gerek olmadığının farkına vardım. Şimdi EEE okuyorum. Hazırlık öğrencisiyim, mümkünse yazılım bilgisi ile taçlandıracağım. Ben de bir kaç mühendis ile tartıştım bu konuyu ve böyle bir sonuca vardım. Pişman değilim. Sağlıcakla.

Mühendisliklerde okuduğunuz üniversitenin önemli bir payı var. Sizin şuan yapmanız gereken iyi bir üniversite kazanmak olacaktır, kendinizi de geliştirdikten sonra iş bulmanızda sıkıntı yok.

Geri
Yukarı