Makine Mühendisliğinde Erken Öğrenilecek Programlar Nelerdir?

Oskianche

Hectopat
Aklımda makine mühendisliği okumak var. Babamın yaptığı bir meslek olduğundan dolayı iş bulma olayımın artacağını düşünüyorum fakat çizim programları adında ciddi sıkıntılarım var. Autocat 2016'dan başlamayı düşündüm 3ds Max'ten başla her kafadan ayrı bir ses çıktı açıkçası. Bilen ağabeyim/ablam varsa yardımcı olursa sevinirim. Benim niyetim basit bir şekilde başlayıp üniversitede deliler gibi öğrenmeye çaba sarf etmeyeyim.

Youtube ta araştırmam sonucunda onlarda kararsız. Bir kısım diyor ki Autocat daha basit temelini orada atman gerekiyor. Bir taraf basit başlarsan basit gidersin kaliteli yerden -3ds max- başla elin alışır. İyi bilen birinin vereceği mantıklı yorum beni yönlendirecek. Çok fazla kararsızlık var açıkçası.

Bize şuan Autocad öğretmeye başladılar. Ben tabi 2 hafta önceden Youtube üzerinden videolar izleyip genel olarak öğrenmiştim kullanmayı. Sen de öyle yapabilirsin. Solidworks ve Autocad bilmek farz gibi birşey bizim bölümde. Hangi alana yöneleceğine göre program seçip öğrenmeye başlayabilirsin. Mesela Catia özellikle otomotiv alanında kullanılır. Ayrıca bu videoyu izlemen sana çok şey katar diye düşünüyorum.

Bize şuan Autocad öğretmeye başladılar. Ben tabi 2 hafta önceden Youtube üzerinden videolar izleyip genel olarak öğrenmiştim kullanmayı. Sen de öyle yapabilirsin. Solidworks ve Autocad bilmek farz gibi birşey bizim bölümde. Hangi alana yöneleceğine göre program seçip öğrenmeye başlayabilirsin. Mesela Catia özellikle otomotiv alanında kullanılır. Ayrıca bu videoyu izlemen sana çok şey katar diye düşünüyorum.
Silah üretimi ile ilgili bir bilgin var mı ?

Autocad ve SolidWorks bizim için olmazsa olmaz. 3D modellemede , Solidworks, Catia veya Ansys programlarından birinin kesinlikle bilinmesi gerekiyor.

Autocad çok önemli değil 2D'si zaten çok basit. 1 günde Youtube'dan öğrenirsin.

Bir tanesini sağlam öğrendin mi hepsinin çalışma prensibi aynı zaten. Ben Solidworks öneririm, daha basit olsun istersen Fusion 360'ta var. Hepsinin temelinde şu olay var. Çizim yap, katı oluştur ve montajla.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı