Makine Mühendisliğinden Yazılım Mühendisliğine Geçmek

Bat of Gotham

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, şu an makine mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim ancak makine mühendisliğini pek fazla sevdiğim söylenemez. Bu mesleğin bana göre olmadığını anladım.
Son zamanlarda yazılımla ilgileniyorum. Kendimi HTML, CSS ve JS'de geliştirmeye çalışıyorum ve seviyorum. Mezun olduktan sonra bu üç dilde ortalama bir seviyeye ulaşmış olursam bir makine mühendisi olarak yazılım alanında iş bulmakta zorluk yaşar mıyım? Ya da yazılım alanına yönelmek için şimdiden başka ne gibi şeyler yapabilirim?

Makine mühendisi olarak mezun olup sonrasında 6 aylık kurslara gidebilirsiniz, yazılım için gayet güzel sertifikalar var. Ama fiyatları biraz yüksek tabi. Bende aynı şekilde makine mühendisliğindeyim. Yazılım sertifikası almayı düşünüyorum. Bilgeadam'dan bir şeyler öğrenebilen iş bulur diyordu bir yazılımcı abim. Hatta iş bulanda kendisiymiş benim aklıma yatmadı değil açıkçası.

Merhaba, şu an makine mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim ancak makine mühendisliğini pek fazla sevdiğim söylenemez. Bu mesleğin bana göre olmadığını anladım.
Son zamanlarda yazılımla ilgileniyorum. Kendimi HTML, CSS ve JS'de geliştirmeye çalışıyorum ve seviyorum. Mezun olduktan sonra bu üç dilde ortalama bir seviyeye ulaşmış olursam bir makine mühendisi olarak yazılım alanında iş bulmakta zorluk yaşar mıyım? Ya da yazılım alanına yönelmek için şimdiden başka ne gibi şeyler yapabilirim?

HTML, CSS vs bunların henüz işin başı fakat siz ilerledikçe daha farklı şeyler çıkacak karşınıza. JS öğrendin diyelim react/vue gibi şeyler çıkacak karşınıza onu da öğrendin arayüz iyi frameworkler çıkacak öyle uzayıp gidiyor. Önemli olan şu mesela nerede çalışmak istiyorsanız iş ilanlarına bakın ve adamlar ne istiyorlar onları öğrenin araştırın.

Makine mühendisi olarak mezun olup sonrasında 6 aylık kurslara gidebilirsiniz, yazılım için gayet güzel sertifikalar var. Ama fiyatları biraz yüksek tabi. Bende aynı şekilde makine mühendisliğindeyim. Yazılım sertifikası almayı düşünüyorum. Bilgeadam'dan bir şeyler öğrenebilen iş bulur diyordu bir yazılımcı abim. Hatta iş bulanda kendisiymiş benim aklıma yatmadı değil açıkçası.

Valla kursa para vermek ne kadar mantıklı bilmiyorum ben artık bir şeyler öğrenmek için para ödeme işini minimuma indirdim. Sizin tercihiniz tabii ama kurs içeriklerine bakıp ona uygun konularda birsuru kaynak bulabilirsiniz

Ayriyeten, 1 milyon istihdam diye bir site var oraya üye olup orada ne ilginizi çekiyorsa dinleyip bilgi edinebilirsiniz.

Ne iş yapacaksan onunla ilgili bölümde devam etmek önemli. Çünkü halihazırda başka bir bölümde okuyorken istediğin konulara yoğunlaşma ihtimalin çok düşük. ÖSYM puanı ile yatay geçiş yapabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı