Makine öğrenmesi neden çoğunlukla Python kullanıyor?

Makaleler
1
Merhabalar birkaç gundur makine öğrenmesiyle ilgili biraz bir seylere bakındım ve aklıma birkaç soru takıldı,

1- Makine öğrenmesi için neden çoğunlukla Python kullanılıyor? Yani bu isi ornek veriyorum C++ ile yapsak ne farkı olur? Python dilinin ne gibi artısı var yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi konularda?

2- Makine öğrenmesi her şeyin sonu olabilir mi? Yani demek istediğim bazı satranç yapay zekaları kendi kendine on binlerce maç yaparak öğreniyor satrancı. Bu şekilde bir robotu fabrikaya koysak kendi kendine işte usta olduktan sonra insan gücüne gerek kalır mı ki?

@bitwise
@Vavien.
@The Anorak.

1- Makine öğrenmesi için neden çoğunlukla Python kullanılıyor? Yani bu isi ornek veriyorum C++ ile yapsak ne farkı olur? Python dilinin ne gibi artısı var yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi konularda?
Yanlış bilmiyorsam Python bu konularda daha basit bir dil ve daha uyumlu. Python ile rahat rahat kod yazarken neden C++ ile uğraşsınlar?

2- Makine öğrenmesi her şeyin sonu olabilir mi? Yani demek istediğim bazı satranç yapay zekaları kendi kendine on binlerce maç yaparak öğreniyor satrancı. Bu şekilde bir robotu fabrikaya koysak kendi kendine işte usta olduktan sonra insan gücüne gerek kalır mı ki?
Şimdi bile geçmeye başladı. Robot garsonlar falan... Gelecekte robotlar yüzünden işsizlik krizi olacağını da düşünüyorum ben. Ayrıca nasıl bir işte usta olacak? Fabrikalarda zaten kullanılıyorlar.

Data analizi ise amaç Python gerçekten çok yetenekli. Learning Curve (temel seviyede programa hakim olabildiğin dönem) çok kısa. Ve gerçekten çok fazla kişinin ilgi alanında olan bir programlama dili olduğu için kaynak çok geniş.

Ben bile tıp doktoru olmama rağmen, data analiz işlerimde kendi yazdığım küçük programları kullanabiliyorum. Tabi benim "programlama" ile ilgilim hobi seviyesinin üzerinde değil.

Python, başımızın tacıdır. 😂

Weak type olduğu için kullanması bazı kişilere daha rahat geliyor.
Aslında o tür kütüphaneler öncesinde C++ yazılıp, derlenip makine koduna çeviriliyor.
Örnek olarak görüntü işlemede sıkça kullanılan OpenCV.
OpenCV, C++ ile yazılmıştır. Python sadece derlenmiş kodları çalıştırmak için bir arayüz(wrapper) gibi kullanılıyor.
Benzer durum Deep Learning ve Machine Learning kütüphaneleri için de geçerli. Aslında temelde C++ var.

Öncelikle en önemli şey kolay yazma ve okuma konusudur bence. Baştan okunan kodun anlaşılması çoğu zaman kişiye rahatlık sağlar. Örneğin bir hata ile karşılaşınca rahatça anlayabilirsiniz. Bu sadece makine öğrenmesi için geçerli değil, geneldir.
İkinci kısma gelirsek ise kütüphaneler... Python kütüphanelerinin işlevselliği ve basitliği bence çok büyük bir etken. Fazlaca kodlar yazmak yerine kütüphaneleri kullanmak Python'u belki de 5-0 öne geçiriyor benim görüşümde.

Bir yazı bırakayım:

"

Yapay zeka programlamada en fazla tercih edilen dil olarak Python karşımıza çıkıyor. Kolay kodlama yapılabilmesi ve hatasız olması bu popülerliğin başta gelen sebepleri. Kolay kodlamadan kasıt olarak Python’un söz dizimlerinin farklı yapay zeka algoritmalarında uygulanabilir olması, bunun yanında diğer dillere kıyasla daha kısa sürede yazılması ile öne çıkmakta.

Ayrıca Python’un kullanıcılarına sunduğu geniş kütüphanesi de tercih sebeplerinden bir tanesi. Mesela temel paketlerden biri olan NumPy matematiksel hesaplamalarda yardımcı olurken, başka bir paket olan Scipy ileri derece kodlamada kullanılır. Hatta yapay zeka uygulamaları için Pybrain adında bir paketi de bulunmaktadır.

"

En çok Python değil C++ kullanılıyor. Python çoğu kişiye göre öğrenilmesi en kolay dil, C++ da zor problemleri daha kolay ve kısa sürede çözmenizi sağlayan bir dildir.

Merhabalar birkaç gundur makine öğrenmesiyle ilgili biraz bir seylere bakındım ve aklıma birkaç soru takıldı,

@bitwise
@Vavien.
@The Anorak.

İkinci soruna cevap vermek isterim, fabrikalarda bizler yerine çalışacak çok daha verimli ve az hata yapacaklar belki de bir süre sonra kusursuz işler çıkarabilecek seviyeye gelecekler bu bizim sonumuz değil tam tersine medeniyetin daha hızlı ilerlemesini sağlayacak, bir doktordan mühendisten daha iyi kararlar verecekler ben şahsen bir insandan ziyade mümkün olan tüm olasıkları çıkarımları hesaplayıp sana çıktı verecek makineleri tercih ederdim.

Scripting dili ve sade oldugu icin. Istatistikciler ve matematikciler icin cok uygun, R gibi. Tek dosyalik scriptler ile islerini hallediyorlar, compile, dependency injection vs gibi seylerle ugrasmalarina gerek yok. Hali hazirda visualization destegi de cok iyi. Kutuphane de var, scikit, seaborn vs gibi. Istersen native C++ calistirmana destek olacak kutuphaneler de var hiz cok onemliyse R ve Python da. High level halledebilecegin isi low level yapmak hiz birinci oncelik degilse ameleliktir.

Geri
Yukarı