Maksimum 10.000TL televizyon önerisi

scopeeee

Hectopat
Merhaba sevgili dostlar.

Direkt konuya gireceğim. Yeni bir televizyon alma durumum var, bütçem konu başlığında yazdığı gibi. TV'yi koyacağım yer ile koltuk arasında yaklaşık 3M mesafe var. Bir süredir TV almadığım için teknolojileri takip etmiyordum. Genellikle spor müsabakası izlemek ve oyun oynamak için kullanacağım. Çok detaylı olmayan bir araştırma yaptım. Maç izleme ve oyun için QLED teknolojisi daha uygun diyorlar. Bilgisi olan arkadaşların tavsiyelerini rica ediyorum.

Biraz araştıracağım, mesajı tekrar düzenlerim.

Hocam bütçe artma şansı yok muhtemelen ancak TV'ler uzun süre kullanılacak ve almışken LED de olsa 8K bir televizyona ne dersiniz ?

Onun dışında da LG OLED55BX Televizyon bu ürün olabilir.

Son düzenleme:

Hocam bütçe artma şansı yok muhtemelen ancak TV'ler uzun süre kullanılacak ve almışken LED de olsa 8K bir televizyona ne dersiniz ?

4K ile 8K arasında ne kadar fark vardır bilemiyorum ama LED teknolojisi ile QLED teknolojisi arasında bence çok fark var. Geçen haftalarda eski TV'mizi 4K QLED SAMSUNG televizyon ile değiştirdik ve Youtube'dan 4K manzara videoları açıp saatlerce izledik. Renklerin canlılığı, detaylar, görseller çok güzel gözüküyor. 4K bence kolay kolay eskiyecek bir çözünürlük değil. 1080p bile hala rahatça kullanırken 8K TV için QLED 'den feragat etmek bence çok mantıklı değil. Teknik bilgim olmadan, sadece kullanıcı olarak söylüyorum ve tekrar ekliyim, ben 8K kullanmadım.
Youtube'a QLED DEMOS yazıp bir bakmanızı tavsiye ederim.

Sizin tavsiye ettiğiniz 8K TV ile QLED TV karşılaştırma videosu buldum. Onu da atıyım buraya.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

4K ile 8K arasında ne kadar fark vardır bilemiyorum ama LED teknolojisi ile QLED teknolojisi arasında bence çok fark var. Geçen haftalarda eski TV'mizi 4K QLED SAMSUNG televizyon ile değiştirdik ve Youtube'dan 4K manzara videoları açıp saatlerce izledik. Renklerin canlılığı, detaylar, görseller çok güzel gözüküyor. 4K bence kolay kolay eskiyecek bir çözünürlük değil. 1080p bile hala rahatça kullanırken 8K TV için QLED 'den feragat etmek bence çok mantıklı değil. Teknik bilgim olmadan, sadece kullanıcı olarak söylüyorum ve tekrar ekliyim, ben 8K kullanmadım.
Youtube'a QLED DEMOS yazıp bir bakmanızı tavsiye ederim.
Haklısınız zaten her bütçede olduğu gibi bu bütçedeki ikilem de panel ve çözünürlük arasında kalmak.

4K'nın şu an için TV kanalları bazında standart olması çok uzun sürecek gibi. Ama dijital içerik olarak örneğin Netflix, Amazon neredeyse çoğu güncel yapımda 4K standartını yakaladı diyebiliriz. 1 yıl veya 2 yıl sonra 8K içerikler de olabilir, bilmiyoruz. YouTube'u saymıyorum zaten orada 8K ve daha üstü de içerik bulunabilir ama denemek için olmaktan öteye gidemez. Yani sürekli manzara videou izlemeyeceğiz.

Aynı çözünürlük olsa ilk tercih panel elbette ama bu konuda biraz kişisel tercihler ve amaç önemli. Konu sahibi hemen karar vermeyip biraz araştırsın bence. Hatta birkaç deneme videosu hazırlayıp elektronik marketlerde aklında olan modeller ile denesin. En iyi kararı bu şekilde verir.

Olaya eskime olarak bakarsak çoğu durumda gerici olmuş oluyoruz. Daha yüksek çözünürlük varken 4K eskimedi düşüncesiyle gitmek bence mantıksız. Tabii ki bütçe yüzünden böyle ancak 8K çözünürlük kolayca vazgeçilecek bir şey değil.

1080P 2010'larda yaygınlaşmaya başladı, son 5 yıldır standart oldu zaten. 4K ise yine 5-6 yıl önce yeni yeni TV'lerde çıkmaya başladı ama daha 4K çözünürlükte yayını oynatacak internet, TV kanalı doğru düzgün yok. Bu durumdayken 8K almak çok saçma olur bence, nasıl 4K TV'ler zaman içinde ucuzladıysa 8K da ucuzlar. Bu yüzden 55-65 inç kaliteli bir 4K televizyon gayet yeterli olur o mesafeden.

4 kat daha fazla piksel var fark budur.

Kesinlikle katılıyorum.

Fark tabii ki vardır. Demek istediğim 4K gayet yeterli ve pikseller gözükmüyor, yani 8K ile 4K arasındaki farkı anlamak için bence 8K'yı uzun bir süre kullandıktan sonra 4K'ya dönünce kötü gibi gelebilir. Bence 4K TV ile 8K TV yan yana dursa çoğu insan farkı anlamaz bile. Onu demeye çalıştım, yoksa tabii ki fark var.

Fark tabii ki vardır. Demek istediğim 4K gayet yeterli ve pikseller gözükmüyor, yani 8K ile 4K arasındaki farkı anlamak için bence 8K'yı uzun bir süre kullandıktan sonra 4K'ya dönünce kötü gibi gelebilir. Bence 4K TV ile 8K TV yan yana dursa çoğu insan farkı anlamaz bile. Onu demeye çalıştım, yoksa tabii ki fark var.
Bu farklar aslında mesafe ve büyüklük ile ilgili. Muhtemelen 4K bir TV ile 1080-1440P arası bir çözünürlükte izliyoruz yakın mesafeden.

Farkı görmek için aynı büyüklükte, aynı uzaklıkta ve farklı çözünürlükte test etmek lazım. Benim bunu yapma imkânım olmadı ancak bu farkı anlayabileceğimiz en iyi yöntem tabletler.

Eğer iyi bi sinema izleyicisi iseniz OLED tv bakın.OLED tv led ve qled teknolojilerinin çok üstünde ve bir sonraki nesil özelliği taşımakta.LG OLED tvlerde karasal yayını çok uzun süre izlediğiniz zaman logo yanığı oluşuyor.Bunu büyük ölçüde engellemelerine rağmen hala rastlanabiliyor.Dikkatli kullanım ile size inanılmaz renk derinliği sunan ve siyah sahnelerde odanın içinde kaybolan, her pikselin kendini aydınlattığı OLED TV tavsiyemdir.Ayrıca bu TV ler cam kalınlığındadır.3 yıldır kullanmaktayım hala ilk günkü keyfi mevcut.

Yeni konular

Geri
Yukarı