Maksimum 19.500 TL'ye masaüstü sistem önerisi

Bütçe
19.500
Anlıyorum yani 4060'lı bir sistem daha iyi diyorsunuz. Peki siz olsanız hem ekran kartı hem de işlemci açısından AMD tercih eder miydiniz yoksa.
Ekran kartı AMD işlemci Intel.
Ekran kartı AMD işlemci Ryzen serisi.
Ya da.
Ekran kartı NVIDIA 4060 işlemci Intel i3.
Ekran kartı 4060 işlemci AMD gibi karma bir şeyler mi düşünürdünüz.

Bir de SSD olarak ne tercih ederdiniz sanırım sisteminizde M.2 WD var.

Sizin bütçenize ve monitör bütçenize göre bunlar uyuyor. 13100F zaten kötü bir işlemci değil. Zaten 20k altı 4060 sistem bu. O da indirim.

SSD olarak eğer 500 GB yetecekse, Kioxia 100 TL vererek.

Sizin bütçenize ve monitör bütçenize göre bunlar uyuyor. 13100F zaten kötü bir işlemci değil. Zaten 20k altı 4060 sistem bu. O da indirim.

SSD olarak eğer 500 GB yetecekse, Kioxia 100 TL vererek.
Teknopanda kasasındaki 4060 modelinin termal performansı anormal derecede kötü.

windforce diye geçiyor. dikkatimi çekti hocam bu kart 2 fanlı. diğer markaların modellerinde aynı 4060 3 fanlı ? bilemedim şimdi. normali ne 4060'ın?

halen aklımda amd nvidia tartışması dönüyor. nvidia 3000 serisi iyi olsa da dlss 2.0 teknolojisine sahip. 4060 ile dlss 3.0 a geçiyor. dlss 3.0 da taş gibi teknoloji gerçekten.

fakat burada da vram denen arkadaş can sıkıyor. çünkü 4060 8 gb. bazı oyunlarda ultra ayarlar 8 gb yi çoktan aşmış durumda. 4060'ın 16 gb si çıkacaktı ama son durumu bilmiyorum. çıksa da bütçeleri zorlayacak. öte taraftan amd'nin kas gücü olarak önde bulunan kartları var.

karşılaştırmalarda amd nvdia denk kartlara göre normal olarak üstün durumda. fakat dlss 3.0 açınca üstünlük nvdia tarafında. gerçi amd tarafında dlss'e denk olması düşünülen fsr teknolojisi var ama ne kadar stabil çalıştığı şüpheli. birde fsr bir çok oyunda bulunmuyor. ayrıca fsr 2.0 kullanılıyor. 3.0 çıktımı bilmiyorum. yine de fsr bir çok oyunda bulunmuyor. nvidia dlss 3.0 destekli bir çok oyun var ve çıkan oyunlarda bu teknolojiyi bünyesine katıp çıkıyor.

rx 7800 xt dikkat çeken bir kart. 2.0 fsr destekli. 3.0 çıkınca onu da destekleyeceği söyleniyordu.
7800 16 gb.

gb mevzusu bir kaç sene önceye kadar bu kadar önemli değildi belki.
artık gerçekten önem arz ediyor. dediğim gibi bazı oyunlar çoktan aşmış durumda 8 gb'yi.

tabi sıcaklık ve enerji mevzusu var.
anladığım kadarıyla nvidia 4000 serisi ile artık enerji tüketimini min. düzeye indirmiş durumda. sıcaklık olarakta daha düşük değerlerde tutuyor.
amd sanırım biraz daha fazla ısınıp daha fazla enerji tüketiyordu.
burada psu seçimi önemli. 550W bronze bir psu da ucu ucuna iş görür gibi amd için.(şüpheli)

tüm bunları düşününce amd 7800 xt güçlü kart. 2.0 fsr sahip. 3.0 çıkınca destekler. fsr destekleyen oyun sayısı az. 16 gb bellek ile vram sıkıntısız oyun keyfi. enerji tüketimi ve sıcaklık ise kafa karıştırıcı.

4060 dlss 3.0 destekli. dlss 3.0 destekleyen oyun sayısı daha fazla. kas gücü olarak denk amd kartından 5-15 geride kalsa da dlss açınca bu fark tam tersine dönüp üstünlük kuruyor. rtx için yetersiz. 8 gb olması yetersiz.

F/P olarak amd yine önde gibi bu seviyede.
Fakat amd insanlarda bir önyargı oluşturmuş durumda. ( bende dahil )
acaba amd bu oyunda sıkıntı çıkarır mı? acaba driver güncellemeleri nasıl olacak. acaba fsr destekleyen oyun sayısı artacak mı gibi gibi..

işin özeti kısıtlı bütçe ile en iyisi en problemsizi olması gerekiyor. bütçe olsa zaten 4090 alır devam ederim :)

cevaplarınızı bekliyorum. ayrıca bi de link bırakacağım aşağı.

Son düzenleme:
vsdvsd.png

97 mi 😲

windforce sonuçta gigabyte a ait. ne yapmışlar diğer kartlardan kalan malzemeler ile mi yapmışlar bu modeli ???????

hocam oc kartlar direkt yükseltilmiş halde mi geliyor

Son düzenleme:
97 mi 😲

Windforce sonuçta Gigabyte'a ait. Ne yapmışlar diğer kartlardan kalan malzemeler ile mi yapmışlar bu modeli?

Hocam OC kartlar direkt yükseltilmiş halde mi geliyor.

Evet, fabrika OC'li.

Yeni konular

Geri
Yukarı