Maksimum 4500 TL sistem toplama

Bütçe
4500 TL

BlackGRY

Kilopat
Yer
Kahramanmaraş
Merhabalar, başlıkta da belirttiğim gibi maksimum 4500 TL olacak şekilde bir sistem toplayacağım.
Bu konuda benim kendi bilgilerimle toplayacağım bilgisayar özellikleri şu şekilde;
Anakart: Asus Prime B450M-K AMD B450 AM4 DDR4 4400 Mhz mATX Anakart
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 3,6GHz 35MB Cache Soket AM4 İşlemci
RAM: Corsair Vengeance LPX 8GB 3000MHz DDR4 Ram CMK8GX4M1D3000C16
PSU: Fsp Hydro 600 600W 80+ Bronze Atx Power Supply 13.5 Cm Fanlı
Kasa: Rampage X-CORE 3 Adet Double Ring Rainbow Fanlı Usb 3.0 Pencereli Gaming Oyuncu Kasası
dipnot: Ekran kartı dahil değil.

Böyle bir bilgisayar toplarsam herhangi bir uyumsuzluk sorunu çıkarır mı?
Şu anda GT 1030 ekran kartına sahibim bu sisteme takarsam uyumsuzluk olur mu?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.🙂

İşiniz sadece işlemci ile mi? Eğer oyun için ise GT 1030 sizi yarı yolda bırakır. Kasa da çok kötü. Sistem uyumluluk konusunda bir sorun olmaz. GT 1030'u da takabilirsiniz ama dediğim gibi böyle bir sisteme hiç olmamış.

Bu iki parça ile sistem daha iyi olacaktır.
Ayrıca daha performanslı olması açısından 2x8 şeklinde sistemi kullanmanız sizin için daha iyi olur.

Hocam ne için kullanacaksınız kasayı? Eğer oyun düşüncesi varsa R5 2600'e düşürün işlemciyi oradan artan parayla arkadaşın dediği gibi RAM yükseltmesi yapın. PSU seçiminiz bence gayet iyi geçen hafta aldım bende. GT serisi artık üzer bence ofis harici.

İşiniz sadece işlemci ile mi? Eğer oyun için ise GT 1030 sizi yarı yolda bırakır. Kasa da çok kötü. Sistem uyumluluk konusunda bir sorun olmaz. GT 1030'u da takabilirsiniz ama dediğim gibi böyle bir sisteme hiç olmamış.

Bütçe sorunu mevcut ileride daha iyi bir ekran kartı alacağım.
Hocam ne için kullanacaksınız kasayı? Eğer oyun düşüncesi varsa R5 2600'e düşürün işlemciyi oradan artan parayla arkadaşın dediği gibi RAM yükseltmesi yapın. PSU seçiminiz bence gayet iyi geçen hafta aldım bende. GT serisi artık üzer bence ofis harici.

Oyun için kullanacağım ekran kartı almayı bende düşünüyorum fakat bütçe sıkıntısı mevcut.
Eklemeyi unutmuşum RAM'leri 8 GB olacak şekilde 2 adet alacağım.
Kasayı da şununla değiştirdim;
GameTech GT-001 4x120mm Fanlı Tempered Pencereli Oyuncu Bilgisayar Kasası
Aynı şekilde RAM'leri de değiştirdim;
Corsair 16GB(2x8GB) DDR4 3000MHz CL15 Ram CMW16GX4M2C3000C15

Bu iki parça ile sistem daha iyi olacaktır.
Ayrıca daha performanslı olması açısından 2x8 şeklinde sistemi kullanmanız sizin için daha iyi olur.

Yazıma eklemeyi unutmuşum RAM'ler 2x8 olacak.
Sistemi oyun ağırlıklı kullanacağım.
Ayrıca anakart olarak niye bunu öneriyorsunuz?

Son düzenleme:
Biraz bütçeyi aşabilir kasa ile beraber, 4500 TL'lik sisteme ekran kartı niye düşünmüyorsunuz? Yükseltmek isterseniz anakart B450M olabilir, işlemciyi farklı yerden 12nm versiyonunu almanızı tavsiye ederim. Kasa olarak Corsair Spec Delta 550W alabilirsiniz.

Hocam verdiğiniz linkte bir şey gözükmüyor.
Bütçeyi aşamam maalesef.
Ayrıca neden 12 nm tercih etmeliyim?
Bu konuda pek fazla bilgim yok sistemi hemen sipariş etmeyi düşünüyorum.
Önerdiğiniz kasa 700 TL civarında ben kasaya çok önem vermiyorum.
Sistem için önemli parçalara daha çok önem verdim.
Bu sistemi alıp takıp kullanırsam ileride sıkıntı çıkarma şansı var mıdır?

Hocam verdiğiniz linkte bir şey gözükmüyor.
Bütçeyi aşamam maalesef.
Ayrıca neden 12 nm tercih etmeliyim?
Bu konuda pek fazla bilgim yok sistemi hemen sipariş etmeyi düşünüyorum.
Önerdiğiniz kasa 700 TL civarında ben kasaya çok önem vermiyorum.
Sistem için önemli parçalara daha çok önem verdim.
Bu sistemi alıp takıp kullanırsam ileride sıkıntı çıkarma şansı var mıdır?

Kusura bakmayın fotoğrafı ekledim şimdi, R5 1600 serisi 12NM ile neredeyse R5 2600 performansında performans verdiği için önerdim f/p bazında çok tercih edilen bir işlemci. Kasaya çok önem vermesenizde hava akışı ve sıcaklık değerleri önemli. Tekrar dediğim gibi anakarta laf edecek arkadaşlar olabilir yükseltmek isterseniz B450M serisine yükseltilebilir. İşlemciyi kesinlikle 12NM satılan yerden alın.
hmm.png

Kusura bakmayın fotoğrafı ekledim şimdi, R5 1600 serisi 12nm ile neredeyse R5 2600 performansında performans verdiği için önerdim F/P bazında çok tercih edilen bir işlemci. Kasaya çok önem vermesenizde hava akışı ve sıcaklık değerleri önemli. Tekrar dediğim gibi anakarta laf edecek arkadaşlar olabilir yükseltmek isterseniz B450M serisine yükseltilebilir? İşlemciyi kesinlikle 12NM satılan yerden alın.
Eki Görüntüle 546313

Hocam seçtiğiniz anakart A320 serisi 3.nesil işlemcileri desteklemiyor.
Ayrıca 1 TB HDD mevcut.
Şu anda Hepsiburada'da zaten Ryzen 5 3600 stoğu bitmiş durumda benim talihsizliğim sanırım :(
Ryzen 5 3600X alsam harici ekran kartıyla kullanırsam ileride sıkıntı çıkarır mı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı