Maksimum 6000 TL'ye laptop tavsiyesi

Sadece Witcher 3'ü Saç detayı da dahil Ultra ayarlarda 50-60 fps arasında oynuyorum çok fazla kare içeren yerlerde arada sırada 40'a falan düştüğü oluyor ben burada 70-110 yazdım ama sizi o yanılttı galiba oraya yazdığım toplam 9 oyundan ortalama aldığım fps değeri gibi düşün onu kesin sonuç değil yani. Ayrıca 50-60 fps bir oyunu sorunsuz takılmadan ve donmadan oynamak için gayet ideal bir rakam.
Yok hayır, Witcher 3'te 1650'nin değerlerini merak ettim sadece. Gayet iyi evet.

4 yıldır Monster kullanıcısıyım, sana önerilcek laptop ya Monster'dir ya da MSI'dir zaten ama hatırlatmak istediğim teknik servis konusunu da unutma. Monster'in teknik servisinden hiç memnun değilim.
MSI dan önerebileceğiniz var mı? Teknik servisden ne gibi sıkıntılar çektiniz?
Monsterin kendi kontrol paneli yazılımı var adı Monster Kontrol Merkezi bu uygulamaya girdiğinde kullanım için 2 tip seçenek ile karşılaşacaksın.

1. Office Mode

Alttaki resimde sağda gördüğün kısım fanların hızını ayarladığın yer alttan üste doğru gittikçe fan hızları artıyor fakat Office modundan fazla bir hız bekleme helede soldaki ECO yani Ekonomik seçeneğini seçersen fanlar dönüyor mu dönmüyor mu belli değil.

Eki Görüntüle 414790

2. Game Mode

Aşağıda belirttiğim kısım burada işte kutucuk içine aldığım ''Turbo Mod'' yazan yere tıklayıp oyun oynarken sürekli açık bırak bu sana yeter. Bilgisayarın fazla ısınmayacaktır bi masaüstü kadar olmasa da sonuçta laptop kullanıyorsun hiç ısınmama gibi bir şey bekleme :)

Eki Görüntüle 414791

Sana tavsiyem Office Modunu hiç kullanmaman çünkü gerek yok sonuçta aldığın bilgisayar oyun bilgisayarı ve sık sık oyun oynayacaksın bu yüzden de bilgisayar ısınacak.

Monster bunun için bir çare bulmuş ve Game Mode seçeneğini eklemiş arayüze girip Game Mode yazısına tıkladığında orada Turbo Mod diye bir şey ile karşılaşacaksın bunu açtığında fanlar en son devirde dönmeye başlıyor ve sen kapatana kadar durmuyorlar o yüzden oyun oynarken Turbo Mode açıp gireceksin bilgisayar fazla ısınmıyor.

Ha diyorsan ki beni bu sıcaklıkta rahatsız eder o zaman kendine güzel bir notebook soğutucusu alacaksın ama ben şuana kadar hiç aşırı ısındığını görmedim ve oynadığım oyunları da yazayım sana.

1- The Witcher 1
2- The Witcher 2
3- The Witcher 3
4- PUB-G
5- CS:GO
6- Saints Row 4
7- Just Cause 3
8- Payday 2
9- Borderlands 2

Gibi buna benzer bir çok oyunun ortalamasını alacak olursak, Ultra ayarlarda genelleme yaparsam 70-110 FPS arasında oynuyorum.
(Bu bazı oyunlarda 50-60 FPS olarak da değişebiliyor.)
Teşekkür ederim

Son düzenleme:
Teknik servis konusunu samimi söylüyorum; ücretli parça değişimi talep ettim, cihazımda bir arıza yok ama 6 gün alıkoydular laptopumu. Ben söyledim "Cihazım sağlam sadece parça değiştirin, kurcalamayın" Teslim ettikten 6 gün sonra cihazı test aşamasında aldım. Almasaydım birkaç gün daha bekleyecekti orda. Cihazımı satın aldığım günden beri tek bir sıkıntı yaşamadım, (klavye hariç) cihazıma istemediğim işlemler yaptılar. Cihazım Monster Tulpar T5 V5.1 4 yıl oldu cihazı alalı, ilk günkü performansıyla kullanıyorum şu an. 1038TL ödedim bu ayın 3'ünde yedek parça değişimine. Eskiden böyle değildi Monster'in servisi ama onlarda değişmiş. Bir de teslim aldıktan sonraki gün ses gitti cihazımda, hoperlör bağlantısını anakarta sıkıştırmışlar. Cihazı söküp kabloyu kurtardım. Wifi anten bağlantısını da fanların altına sıkıştırmışlar kablo ezilmiş. MSI'ı da Monster'i de kalite açısından öneririm. Kalite açısından daha iyisi yok zaten. Ekonomik durumun hangi modele uygunsa onu alman mantıklı olur veya birkaç model gösterirsen şu daha iyi derim. Onlarda dandik laptop yok zaten.

Son olarak şunu sormak istiyorum Monster Notebook | Performans Tutkunlarına Özel Notebook'lar bütçemi biraz aşacak fakat biraz para daha biriktirip bu laptopta 8*8 16 GB ram seçip SSD yi +99 TL ekleyip Samsung yapmayı planlıyorum sizce mantıklı mı bunu yapmam?
Teknik servis konusunu samimi söylüyorum; ücretli parça değişimi talep ettim, cihazımda bir arıza yok ama 6 gün alıkoydular laptopumu. Ben söyledim "Cihazım sağlam sadece parça değiştirin, kurcalamayın" Teslim ettikten 6 gün sonra cihazı test aşamasında aldım. Almasaydım birkaç gün daha bekleyecekti orda. Cihazımı satın aldığım günden beri tek bir sıkıntı yaşamadım, (klavye hariç) cihazıma istemediğim işlemler yaptılar. Cihazım Monster Tulpar T5 V5.1 4 yıl oldu cihazı alalı, ilk günkü performansıyla kullanıyorum şu an. 1038TL ödedim bu ayın 3'ünde yedek parça değişimine. Eskiden böyle değildi Monster'in servisi ama onlarda değişmiş. Bir de teslim aldıktan sonraki gün ses gitti cihazımda, hoperlör bağlantısını anakarta sıkıştırmışlar. Cihazı söküp kabloyu kurtardım. Wifi anten bağlantısını da fanların altına sıkıştırmışlar kablo ezilmiş. MSI'ı da Monster'i de kalite açısından öneririm. Kalite açısından daha iyisi yok zaten. Ekonomik durumun hangi modele uygunsa onu alman mantıklı olur veya birkaç model gösterirsen şu daha iyi derim. Onlarda dandik laptop yok zaten.
Şey son attığım laptop nasıl sizce Monster Notebook | Performans Tutkunlarına Özel Notebook'lar 8*8 16 GB ram seçip kendi SSD yerine Samsung SSD seçip satın almayı düşünüyorum sizce mantıklı mı?

Son düzenleme:
Şey son attığım laptop nasıl sizce Monster Notebook | Performans Tutkunlarına Özel Notebook'lar 8*8 16 GB ram seçip kendi SSD yerine Samsung SSD seçip satın almayı düşünüyorum sizce mantıklı mı?
Benim şuanda kullandığım laptop, bende senin gibi yaptım SSD'yi 99 TL fark ile samsung taktırdım yaptığım tek değişiklik şuanlık bu ama ileride kendim alıp bir ssd daha takmayı düşünüyorum çünkü 256 gb ssd taktırmıştım ve neredeyse doldu denebilir.

Ayrıca Monsterın bir güzel yanı da bu kendin bilgisayarı istediğin gibi söküp takabilirsin garanti kapsamı dışına çıkmıyor istersen parça al tak, istersen parça sök bir şey olmaz yani.

Bu arada bu bilgisayarı almak istiyorsan kesinlikle düşünmeden al derim pişman olmayacaksın.

Mantıktan ziyada sana kalmış bir seçim o. Örneğin ben veriyolu 256 bit olmayan bir laptopu istemem. 128 bit olması beni biraz şaşırttı. 192 bit olsa al derdim. Ayrıca GPU çalışma hızı yazmıyor göremedim.
SSD RAM konusunu sonra da halledersin o sıkıntı değil. 1x 16GB tavsiye ederim. İlerde paran olunca 2. 16GB RAM'ı de alırsın iyi bir kapasitesi ve ileriye dönük olur. 256GB'lık SSD'ler önermem. Bendeki 2x 500GB 500GB'nin altında alma ucuz zaten. Mümkünse 1TB al. Raid performansı fazla etkilemiyor gerek yok SSD RAID'e, bende RAID ayarlı şu an kullandığım için söylüyorum. RAID disk performansı %10 - %15 civarı etkiliyor. Unutuyorum bazen RAID olduğunu. Tabi verdiğim örnek kullanıma göre değişir, açılış süresi bakımından 1 - 1.5 saniye kısaltıyor diyebilirim.

Son düzenleme:
Ve
Mantıktan ziyada sana kalmış bir seçim o. Örneğin ben veriyolu 256 bit olmayan bir laptopu istemem. 128 bit olması beni biraz şaşırttı. 192 bit olsa al derdim. Ayrıca GPU çalışma hızı yazmıyor göremedim.
SSD RAM konusunu sonra da halledersin o sıkıntı değil. 1x 16GB tavsiye ederim. İlerde paran olunca 2. 16GB RAM'ı de alırsın iyi bir kapasitesi ve ileriye dönük olur. 256GB'lık SSD'ler önermem. Bendeki 2x 500GB 500GB'nin altında alma ucuz zaten. Mümkünse 1TB al. Raid performansı fazla etkilemiyor gerek yok SSD RAID'e, bende RAID ayarlı şu an kullandığım için söylüyorum. RAID disk performansı %10 - %15 civarı etkiliyor. Unutuyorum bazen RAID olduğunu. Tabi verdiğim örnek kullanıma göre değişir, açılış süresi bakımından 1 - 1.5 saniye kısaltıyor diyebilirim.
Veriyolu 128 bit fakat gpu hızının yeteceğini düşünüyorum fakat sizin önereceğiniz laptop var ise önerir iseniz sevinirim rami tek 16 yapmak ne gibi fayda sağlıyor çok fazla anlamıyorum 256 GB SSD bana yeteceğini düşünüyorum 1 TB benim için çok fazla yer demek şimdiden teşekkür ederim

RAM'ı tek 16 yapmak daha az slot işgal edeceğinden pil süresini ve ömrünü uzatır. "Pille işim yok ve ilerde 16GB'a geçmeyi düşünmüyorum" diyorsan 2x 8 yap. Ama belki geçerim diyorsan, elindeki 8' leri çıkarmak zorunda kalacaksın bu sefer. 256GB SSD gerçekten az. Ama yeterli diyorsan bir şey diyemem. 256GB SSD + 1TB HDD olarak kullanırsın, SSD'yi doldurmamaya dikkat edersin. Doldurmama derken; diskin eğer en az yarısı boş olmazsa, referans değerlerindeki sonuçları alamazsın ve disk doldukça performans düşer :)

RAM'ı tek 16 yapmak daha az slot işgal edeceğinden pil süresini ve ömrünü uzatır. "Pille işim yok ve ilerde 16GB'a geçmeyi düşünmüyorum" diyorsan 2x 8 yap. Ama belki geçerim diyorsan, elindeki 8' leri çıkarmak zorunda kalacaksın bu sefer. 256GB SSD gerçekten az. Ama yeterli diyorsan bir şey diyemem. 256GB SSD + 1TB HDD olarak kullanırsın, SSD'yi doldurmamaya dikkat edersin. Doldurmama derken; diskin eğer en az yarısı boş olmazsa, referans değerlerindeki sonuçları alamazsın ve disk doldukça performans düşer :)
Tek slot 16 yapmak mantıklı geliyor çünkü ileride ne yapacağım hiç belli değil bunu yapıp HDD ekleyince fiyat baya uçuyor şu anda bir alt modele yönelmeye düşünüyorum işin komik tarafı bir alt model Abra A5 V15.1.1 15.6" Gaming Laptop | Monster Notebook olan bu laptop stoğu bitmiş eğer yakın zamanda stok gelirse dediğiniz gibi Rami tek slot 16 yapıp 256 GB SSD ve HDD takabilirim fiyat olarak da bütçeme geleceğini düşünüyorum fakat stok uzun bir süre gelmeme ihtimalini de düşünmek gerekiyor sanırım alternatif bir laptop daha arayacağım monster dışında monsterdaki gibi özelleştirme yaparak laptop alabileceğimiz başka bir marka biliyor musunuz ben araştırdım fakat bulamadım da 😅
Edit: MSI GF63 8RD-620XTR Intel Core i5 8300H 8GB 256GB SSD Fiyatı şöyle bir laptop buldum yorum yapar mısınız?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı