Manjaro HDD'ye kurulmasına rağmen Windows Boot Manager çalışmıyor

podofko

Decapat
Daha fazla  
Bilgisayarımda SSD var ve Windows 10 kurulu. HDD'ye de Manjaro kurdum. Fakat bunu yaparken SSD de takılıydı. HDD'yi söktüğüm zaman SSD Boot edildiğinde grub rescue çıkıyor. HDD takılıyken grub açılıyor ve ben istediğimi seçip açabiliyorum fakat HDD yokken tek başına Windows'u açamıyorum. Grub ile Windows'un bir alakası olsun istemiyorum. Ben zaten canım isterse HDD'yi takıp Manjaro'yu BIOS'tan Boot ederim. Windows tek başına açılabilsin istiyorum.

Muhtemelen kurulumda GRUB'u yanlışlıkla SSD'ye kurdunuz, disk bölümlendirme yerinde GRUB'un kurulacağı diski seçebiliyordunuz. Boot repair ile GRUB'u kaldırıp, HDD üzerine kurun.

Muhtemelen kurulumda Grub'u yanlışlıkla SSD'ye kurdunuz, disk bölümlendirme yerinde Grub'un kurulacağı diski seçebiliyordunuz. Boot repair ile Grub'u kaldırıp, HDD üzerine kurun.

Kurulumda bana öyle bir seçenek sunduğunu hatırlamıyorum. Cevabınız için teşekkür ederim.
Muhtemelen kurulumda GRUB'u yanlışlıkla SSD'ye kurdunuz, disk bölümlendirme yerinde GRUB'un kurulacağı diski seçebiliyordunuz. Boot repair ile GRUB'u kaldırıp, HDD üzerine kurun.

boot repairi açtım. bana bir komut verdi. Bunu teminale yaın dedi

komut şu: sudo chroot "/mnt/boot-sav/sdb1" pacman -R grub*-common
Fakat boot repair ubuntu tabanlı olduğu için onu orda yazamadım. Ne yapmam gerekiyor

Son düzenleme:
BIOS ayarlarından Boot seçeneğini Windows Boot Manager ayarlayıp deneyebilir misiniz? Eğer olursa, Linux girmek istediğinizde yine BIOS'dan değiştirmeniz gerekir.

Bilgisayarımda SSD var ve Windows 10 kurulu. HDD'ye de Manjaro kurdum. Fakat bunu yaparken SSD de takılıydı. HDD'yi söktüğüm zaman SSD Boot edildiğinde grub rescue çıkıyor. HDD takılıyken grub açılıyor ve ben istediğimi seçip açabiliyorum fakat HDD yokken tek başına Windows'u açamıyorum. Grub ile Windows'un bir alakası olsun istemiyorum. Ben zaten canım isterse HDD'yi takıp Manjaro'yu BIOS'tan Boot ederim. Windows tek başına açılabilsin istiyorum.

Grubu SSD diske kurmuşsun. Ama doğal olarak Grub'un aradığı yapılandırma dosyası (grub.cfg), Manjaro'nun bulunduğu HDD üzerinde. Sen HDD'yi çıkartınca, SSD üzerindeki Grub önyükleyici çalışıyor ama yapılandırma dosyasını bulamıyor ve Grub rescue hatası alıyorsun. Yapman gereken, Grub'u HDD diske kurmak ve SDD için Windows önyükleme onarımı yapmak. Böylece HDD'yi çıkartınca, SDD üzerine kuracağın Windows önyükleyicisi çalışacaktır. HDD'yi takınca ve bunu varsayılan açılış diski olarak seçince, Grub menüsünden istediğini açabileceksin. Grub'u HDD'ye kurmak için, şunları takip et. GRUB Önyükleyicisini Yeniden Yükle - Manjaro Linux

Windows önyükleyici onarımı için, arama motorlarından kaynak bulursun zaten.

Son düzenleme:
Grub yapılandırma dosyasını SSD'ye kurma imkanımız var mı peki? Varsa tam olarak grub.cfg yolunu nasıl belirleyebiliriz?

SSD üzerinde bir disk bölümü oluşturup, /boot dizini komple buraya taşınabilir ve bunu fstab dosyasına eklemek gerekecektir. Ardından Grub önyükleyicini yeniden onarmak gerekir, bu esnada chroot ile ayrı disk bölümünde /boot dizinini düzgün biçimde bağlamaya dikkat edilmeli.

Bunlarla uğraşmamak için; SSD disk için Windows önyükleyici onarımı yapılıp, EasyBCD ile HDD üstündeki dağıtım, Windows önyükleyicisine eklenebilir.

Sistem EFI destekli sistem olsaydı, en kolayı Windows üstünde Refind kurmak olabilirdi.

Grubu SSD diske kurmuşsun. Ama doğal olarak Grub'un aradığı yapılandırma dosyası (grub. Cfg), Manjaro'nun bulunduğu HDD üzerinde. Sen HDD'yi çıkartınca, SSD üzerindeki grub önyükleyici çalışıyor ama yapılandırma dosyasını bulamıyor ve grub rescue hatası alıyorsun. Yapman gereken, Grub'u HDD diske kurmak ve SSD için Windows önyükleme onarımı yapmak. Böylece HDD'yi çıkartınca, SSD üzerine kuracağın Windows önyükleyicisi çalışacaktır. HDD'yi takınca ve bunu varsayılan açılış diski olarak seçince, grub menüsünden istediğini açabileceksin. Grub'u HDD'ye kurmak için, şunları takip et. GRUB Önyükleyicisini Yeniden Yükle - Manjaro Linux

Windows önyükleyici onarımı için, arama motorlarından kaynak bulursun zaten.

Çok teşekkür ederim. Sadece Windows'u kurtarsam yeter. Linux'u sonra SSD'yi çıkartıp kurarım. Sadece Windows'ta onarım yapsam olur mu?

Geri
Yukarı