Manjaro Kde Boot esp seçeneği yok

Finduk

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Az önce Windows yanına Manjaro kde yüklemeyi denedim. Fakat bir şey dikkatimi çekti. Manjaro dağıtımının diğer masaüstü ortamlarını kurarken disk bölümleme kısmındaki "flag"larda Boot ve esp seçeneği varken (UEFI Boot yapacağimdan bunları işaretliyordum), Manjaro Kde'de sadece Boot Flag'i var. Acaba farkı var mıdır? Ne yapmam gerekli? Bilgisi olan arkadaşların cevaplarını bekliyorum.

Merhaba arkadaşlar. Az önce Windows yanına Manjaro kde yüklemeyi denedim. Fakat bir şey dikkatimi çekti. Manjaro dağıtımının diğer masaüstü ortamlarını kurarken disk bölümleme kısmındaki "flag"larda Boot ve esp seçeneği varken (UEFI Boot yapacağimdan bunları işaretliyordum), Manjaro Kde'de sadece Boot Flag'i var. Acaba farkı var mıdır? Ne yapmam gerekli? Bilgisi olan arkadaşların cevaplarını bekliyorum.
Manjaro kde de derken hangi disk yöneticisini kullanıyorsun?

Sanırım kurulumdaki ekrandan bahsediyorsunuz, Calamares yükleyicisinde.

Eğer yeni bir FAT32 bölüm oluşturursanız o seçeneklerin tamamına erişebiliyorsunuz. Garip bir şekilde önceden oluşturulmuş bölümlerde esp veya farklı flaglar görünmeyebiliyor.

Sanırım kurulumdaki ekrandan bahsediyorsunuz, Calamares yükleyicisinde.

Eğer yeni bir FAT32 bölüm oluşturursanız o seçeneklerin tamamına erişebiliyorsunuz. Garip bir şekilde önceden oluşturulmuş bölümlerde esp veya farklı flaglar görünmeyebiliyor.
Evet hocam Calamares'teki olaydan bahsediyorum. Tuhaftır ki XFCE ve Gnome ISO'larını yüklerken boot ve esp seçenekleri oluyordu. KDE Plasma'da yok. Gparted da yüklü değil içerisinde.

Sistem menüsünde "Disk" adında simge olması gerekiyor, efi bölümü onunla yapabilirsiniz.
Çözdüm hocam. Yükleme ISO'suna terminal üzerinden Gparted kurdum. Sonra boot partitionunu Gparted üzerinden boot esp flagıyla işaretledim. Gerisini Calamares üzerinden hallettim. Yardımlar için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı