Manjaro Linux "Failed to start pkgfile database update" hatası

Uygulama mağazası güncellemesi ve "-Syu , -Syyu" komutları çalışmıyor. @Kernelginar

Sanırım Manjaro'nun zsh configi ile alakalı bir durum.

Sanırım Manjaro'nun zsh configi ile alakalı bir durum.
Nasıl düzelteceğim çevirdim ama anlamadım.
Ayrıca Süper Moderatör olmuşsunuz hayırlı olsun. :)
Zamanınız varsa bakar mısınız? @Kernelginar

Son düzenleme:
Nasıl düzelteceğim çevirdim ama anlamadım.
Ayrıca Süper Moderatör olmuşsunuz hayırlı olsun. :)
Screenshot_20220629-134514_Chrome.jpg

Önce:

Bash:
chsh -s /bin/bash
Komutu ile Shell'inizi değiştirin. Varsayılan olarak zsh mi geliyor bilmiyorum, yapmakta fayda var.
Sonra oturumu kapatıp tekrar açın.

Ardından:
Bash:
sudo pacman -Rsu manjaro-zsh-config zsh-autosuggestions zsh-completions zsh-history-substring-search zsh-syntax-highlighting zsh

Bu komutu deneyin. Uzun süre Manjaro kullanmadım. Ondan dolayı bu sorunu yaşamadığım için okuduğum kadarını size çözüm olarak sunabiliyorum.

Bash:
chsh -s /bin/bash
Komutu ile Shell'inizi değiştirin. Varsayılan olarak zsh mi geliyor bilmiyorum, yapmakta fayda var.
Sonra oturumu kapatıp tekrar açın.
Screenshot_20220629_135313.png
Evet zsh ile geliyor. Değiştirilemedi hatası veriyor şimdi.

Format atsam sorun çözülür mü acaba çok bir şey yok yeni geçtim Manjaro'ya.

Son düzenleme:
Evet zsh ile geliyor. Değiştirilemedi hatası veriyor şimdi.
sudo nano /etc/passwd

Bu komut ile bu dosyaya erişiyoruz:

Screenshot_2022-06-29_14-01-34.png

Kendi kullanıcınızın bulunduğu satırdaki /bin/zsh veya /usr/bin/zsh satırını burada olduğu gibi /bin/bash olarak değiştirin ve kaydedin.

Format atsam sorun çözülür mü acaba çok bir şey yok yeni geçtim Manjaro'ya.
Manjaro pek Arch Linux gibi değil zaten hocam. EndeavourOS geçseniz daha iyi olabilir. Ama format atmadan önce dediğim yöntemi deneyip sonucun değişip değişmediğini belirtin.

Manjaro pek Arch Linux gibi değil zaten hocam. EndeavourOS geçseniz daha iyi olabilir. Ama format atmadan önce dediğim yöntemi deneyip sonucun değişip değişmediğini belirtin.
EndeavourOS'da masaüstü ortamını kurulum sırasında mı seçiyoruz? Artemis-22'yi indiriyorum şimdi. Bir tek o vardı.

EndeavourOS'da masaüstü ortamını kurulum sırasında mı seçiyoruz?
Online Installer seçerseniz, evet. Masaüstü ortamının yanı sıra pencere yöneticileri de var. Hepsi gayet güzel hazırlanmış ortamlar.

Az önce gösterdiğim çözümü denediniz mi? @444617

Ben ikinci kodu girdim yanlışlıkla shell silindi yani o dosyanın içerisinde ki "init x" le başlayan satır yok.
EndeavourOS sitesine baktım Online Installer yoktu sadece Artemis 22 var.
init:x olmayacak zaten 😀. Ben orada kendi kullanıcı adınızın bulunduğu satırdaki yeri değiştirin demiştim.

Ayrıca Online Installer ile kurulum yapmayı indirdiğiniz ISO ile zaten seçebiliyorsunuz masaüstü ortamında.

Geri
Yukarı