Manjaro Linux ''grub-customizer, grub ile çakışıyor'' hatası

runit

Kilopat
Makaleler
1
Selamlar. Manjaro kurdum ve 5.9 kernel ile geldi. 5.4 lts kerneli yükledim ama varsayılan olarak 5.9 kernel ile açılıyor. 5.4'ü varsayılan kernel yapmak için grub customizer yükleyecektim ama aşağıdaki hatayı veriyor. Buna evet dersem grub silinir ve grub Customizer'in anlamı kalmaz zaten, değil mi?

Ekran görüntüsü_2021-01-12_00-14-24.png

Grub-custumizer'e gerek yok biliyorum. Kernel ayar kısmından varsayılan kernel yapabilirsin. Ne olur ne olmaz Grub'u silme.

Konu onaylanana kadar başka hatalar ile uğraştım. Manjaro 19.0 sürümünü yükleyeceğim hem 5.4 lts kerneli ile geliyormuş.

Selamlar. Manjaro kurdum ve 5.9 kernel ile geldi. 5.4 lts kerneli yükledim ama varsayılan olarak 5.9 kernel ile açılıyor. 5.4'ü varsayılan kernel yapmak için grub customizer yükleyecektim ama aşağıdaki hatayı veriyor. Buna evet dersem grub silinir ve grub Customizer'in anlamı kalmaz zaten, değil mi?

Eki Görüntüle 830529

Yeni gelen güncelleme ile beraber çakışma oldu. Yaklaşık 10 gün önce herhangi bir çakışma yoktu. Dediğiniz gibi 19 sürümünü yüklerseniz herhangi bir sorun olmamalı.

Eki Görüntüle 830529
Grub ile neden çakışma yapıyor anlamadım, 5.9 Kerneli kaldırıp Grub'u güncellemeniz yeterli olacaktır.

sudo pacman -R linux59 sudo update-grub

Rica ederim, dağıtımı beğenmemeniz hariç, naçizane tavsiyem; bu tip sorunlar her dağıtımda bir şekilde önünüze çıkacaktır, dağıtım değiştirmek yerine çözümü araştırmanız size tecrübe katacaktır.

Hocam bu sorun yüzünden silmedim zaten, daha farklı dağıtımlar arıyorum, sadece deneme açamlı indirmiştim.

Arch ile alakası yok, doğrudan Manjaro geliştiricilerinin tasarrufu sonucu ortaya çıkmış bir sorun.

Grub Customizer, dağıtımların varsayılan grub dosyalarını manipüle ediyor, daha doğrusu yedekleyip üstüne kendi dosyalarını kuruyor. Grub Customizer uygulamasını kurup, /etc/grub.d dizinine bakarsanız yedeklenmiş backup dizinini görürsünüz.

Manjaro, Grub'u kendi yamalarıyla yayınlıyor. Grub Customizer kurulduğunda bunların üzerine yazdığı ve yamalarla elde etmeye çalıştıkları sonuçları gözardı ettiği için böyle bir yönteme gitmişlerdir.

Arch ile alakası yok, doğrudan Manjaro geliştiricilerinin tasarrufu sonucu ortaya çıkmış bir sorun.

Grub Customizer, dağıtımların varsayılan grub dosyalarını manipüle ediyor, daha doğrusu yedekleyip üstüne kendi dosyalarını kuruyor. Grub Customizer uygulamasını kurup, /etc/grub.d dizinine bakarsanız yedeklenmiş Backup dizinini görürsünüz.

Manjaro, Grub'u kendi yamalarıyla yayınlıyor. Grub Customizer kurulduğunda bunların üzerine yazdığı ve yamalarla elde etmeye çalıştıkları sonuçları gözardı ettiği için böyle bir yönteme gitmişlerdir.

Bu çakışmayı engellemenin bir yolu var mı acaba?

Geri
Yukarı