Manjaro Linux'a geçilmeli mi?

MetinÖzdemir

Decapat
Yer
Kireçburnu
Daha fazla  
Merhabalar.
Artık Windows'un görünüşünden sıkıldım. ilk defa Linux kullanacağım, Manjaro KDE kullanmayı düşünüyorum.
Bilgisayarda genellikle internette gezinirim, Zoom'a girerim, arada sırada Office programlarıyla uğraşırım, oyun oynamam.
Bir de Linux'un NTFS desteği var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
KDE benim favori masaüstü ortamım fazlasıyla kişiselleştirilebilir ve basit.
Arch tabanlı linux dağıtımları yeni başlayanlar için tavsiye etmeyeceğim dağıtımlar.
İngilizce biliyorsan linux kullanmak çok daha kolaylaşacaktır senin için.
Ubuntu normalde gnome kullanan bir dağıtım ama indirme sekmesinde "flavor" dedikleri versiyonları da edinebilirsin Kubuntu (KDE),xubuntu (XFCE) gibi.
Ubuntu linux'a giriş yapanlar için çok uygundur,internette kolaylıkla rehber bulabilirsin.
Linux mint de zaten ubuntu bazlı bir dağıtım.

Biraz konu dışı olacak ama sanal makinede Linux Mint'i denemek istedim. Firefoxa Technopat.net yazdım Technopat/net anladı sonra :yazdım ? algıladı bu normal mi? Normal kurarsam da mı böyle olacak?

Çözdüm klavye düzeninde Türkçeyi seçince düzeldi.

Son düzenleme:
Linux'un NTFS desteği var. Ama yeni başlayan biri için Manjaro uygun olmaz.

Bence Manjaro da yeni başlayan için uygundur. Manjaro Arch'ı son kullanıcının kullanabilmesi için yaptıkları bir dağıtım gibi biliyorum. Arch vb. güncellemesi geldiğinde önce test ediliyor ve sonrasında Manjaro'ya ekleniyor. Yani LTS kernel kullanıp ve yedekleme yapan yeni başlayan birisinin de sorun yaşayacağını düşünmüyorum. Wiki ve yardım için translate rahatlıkla kullanılabilir ama tabii ki basit İngilizce bilinirse daha iyi olacaktır.

Şahsen ben Mint ile başladım ama bilgisayarım ile pek uyumlu çalıştıramadım. Ubuntu, Pop! _OS, MX Linux distrolarını da denedim ama Manjaro'dan daha iyisini bulamadım. Manjaro da NVIDIA driver ve diğer tüm dağıtımlardaki hataların çoğu yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı