Manjaro sistem temizliği

unknownuser5252

Centipat
Arkadaşlar merhaba.

Manjaro işletim sistemi kullanmaktayım. Şimdilik sistemimi manual olarak kodlarla temizliyorum ama yeterli mi bilmiyorum. Önerdiğiniz bir program var mı? Var ise root erişimi vermediğim taktirde sistemde herhangi bir zarara yol açar mı?

Yardım için teşekkürler.

Öncelikle Arch tabanlı bir dağıtım kullandığınız için sistem yedekleme, onarımı, temizlemesi gibi işlemleri yaparken hazır programlardan ziyade Manjaro veya Arch Wiki'sinde bulunan yönergeler ve komutlar ile yapmanız hem Linux'u öğrenmenize fayda sağlayacak hem de ne yaptığınızın tamamiyle farkında olacaksınız. Herhangi bir otomatik yazılım ile yapılan işlemler sonucunda tam olarak hangi işlemleri nasıl yaptığını takip edemeyebilir, istenmeyen sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu yüzden Arch tabanlı dağıtımlarda her türlü işi manuel yapmaya gayret gösterin.

Sistem bakımı hakkında şuraya göz atabilirsiniz:

Normalde bir dosyayı sildiğinizde (çöp kutusundan kaldırsanız bile) o dosya tam olarak silinmiyor. Tamamen silinebilmesi için diskteki alana tekrar veri yazılması gerekiyor. O seçenekte silinen veri tekrar geri kurtarılamasın diye boş alana veri yazıp siliyor. Avantajı bir dosyadan tamamen kurtulmak istiyorsanız işe yarayabilir. Dezavantajı eğer SSD kullanıyorsanız diskin ömrünü kısaltabilir.
Manjaro'da TRIM desteği mevcuttur. TRIM sisteme sildiğiniz bir verinin SSD disk üzerinden tamamiyle kaldırıldığını rapor eder ve sistemin boş alanı silmesini engeller. SSD'lerde silinen verileri bir daha geri alamazsınız. Bu sadece HDD'ler için geçerlidir. SSD üzerindeki boş alanı silme işlemi yaparsanız sadece SSD'nin ömrünü kısaltırsınız ve karşılığında da hiçbir şey elde edemezsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı