Manjaro vs EndeavourOS

ademsahinnn

Hectopat
Selam,
Uzun yıllar Manjaro kullanıcısıydım. Bazı sebeplerden dolayı Windows'a dönmek durumunda kaldım. Şimdi tekrar Linux dünyasına dönüyorum. Ancak kafama takılan bazı konular var. Eskiden Manjaro'da Arch tabanındaki gibi güncellemeleri anlık olarak alıyordu. Yani geldiği gibi Arch depolarındaki güncellemeleri alıyordu ama sanırım bu durum değişmiş. Şu an güncelleme durumu nedir? Yani kendi deposuna geçti diye okudum bu nedenle uygulama güncellemeleri çok gecikiyor mu? Arch'ta gelen güncellemeler ne kadar süre sonra Manjaro'ya geliyor? Güncelliği seviyorum bu nedenle KDE Neon yerine Arch tabanına yöneldim. Yalnız bu durum kafamı karıştırıyor.

İkisi arasında kalan bir standart kullanıcıya Manjaro ile EndeavourOS arasında hangisini tavsiye edersiniz? Nedenleri ile birlikte yazarsanız çok sevinirim.
Herkese yardımları nedeniyle şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Standart bir kullanıcı için EndeavourOS daha iyi olur. Çünkü hafif, Manjaro gibi şişik bir dağıtım değil. Ayrıca Manjaro'dan kat kat daha hızlı. Tercihiniz EndeavourOS yönünden olursa çok daha güzel bir seçim yapmış olursunuz.

Standart bir kullanıcı için EndeavourOS daha iyi olur. Çünkü hafif, Manjaro gibi şişik bir dağıtım değil. Ayrıca Manjaro'dan kat kat daha hızlı. Tercihiniz EndeavourOS yönünden olursa çok daha güzel bir seçim yapmış olursunuz.
Cevabınız için teşekkür ederim. Evet Manjaro'da kullanıcının tercihine bırakmaktan ziyade ne var ne yok hepsi yüklü geliyor normalde ama kurmayı düşündüğüm sürüm minimal iso olan. Manjaro daha önce kullandığımda özellikle KDE ile en azından benim bilgisayarımda cihazım ile en iyi anlaşan dağıtımdı ondan dolayı acaba diyorum :)

Cevabınız için teşekkür ederim. Evet Manjaro'da kullanıcının tercihine bırakmaktan ziyade ne var ne yok hepsi yüklü geliyor normalde ama kurmayı düşündüğüm sürüm minimal iso olan. Manjaro daha önce kullandığımda özellikle KDE ile en azından benim bilgisayarımda cihazım ile en iyi anlaşan dağıtımdı ondan dolayı acaba diyorum :)
Çok sorun değil. Dilerseniz EndeavourOS kurulumunda da KDE'yi seçebilirsiniz. Nasıl yapacağım konusuna gelirsek, başlangıç uygulamacığında "İnstall EndeavourOS"'i seçerseniz size Online mi kurulum olsun Offline mi diye soracak. Siz internete bağlanıp Online'yi seçerseniz dilediğiniz gibi onlarca Masaüstü Ortamı arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca onlarca paket arasından. Yani tek bir kurulumda istediğiniz paketleri seçip kullanabilirsiniz.

Çok sorun değil. Dilerseniz EndeavourOS kurulumunda da KDE'yi seçebilirsiniz. Nasıl yapacağım konusuna gelirsek, başlangıç uygulamacığında "İnstall EndeavourOS"'i seçerseniz size Online mi kurulum olsun Offline mi diye soracak. Siz internete bağlanıp Online'yi seçerseniz dilediğiniz gibi onlarca Masaüstü Ortamı arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca onlarca paket arasından. Yani tek bir kurulumda istediğiniz paketleri seçip kullanabilirsiniz.
Onu biliyorum hocam hatta daha önce kullandım da Endeavour OS ikisi de bana çok büyük sıkıntılar yaşatmadı. Yani ikisi de sorunsuz kullandığım dağıtımlar. Ama Manjaro kullandığım ilk Arch tabanlı dağıtım olmasından mütevellit bir kafamı karıştırmadı değil :)

Manjaro pek sevilmeyen bir dağıtım. İlla Arch diyorsanız EndeavourOS.
Bunları bende duydum valla zamanının en sevilen dağıtımlarından birisi nasıl kendini bu hale soktu anlamak güç :)

Yeni konular

Geri
Yukarı