Manjaro yavaş çalışıyor ve yarım çeviri

Ekran görüntüsüne göre işlemcinin bir çekirdeği yüzde yüz çalışıyor, arka planda takılmış bir işlem yok ise muhtemelen "Baloo file indexer" tarama yapıyor.
Baloo çalışıyor ise işlem bitince düzelmesi lazım, isterseniz Kde ayarlarından kapatabilirsiniz.

Terminalden top komutu ile işlemciyi çok kullanan bir süreç var mı kontrol edin.

Kde ortamını kurmuşsunuz, Kde'de animasyonlar falan daha fazla. Ekran kartınızın muhtemelen açık kaynak sürücüsü kurulu, kapalı kaynak sürücüyü yüklemelisiniz.

Açık kaynak sürücünün performansı kötü olduğu için kasmalar yaşanıyor anladığım kadarı ile.

Onu nasıl yapabilirim?

Screenshot_20210116_145449.png

Kde yerine Xfce falan kursaydın kde bende de çok geç açılıyordu. Kde için ayrı bir dil paketi var.

Böyle bir sistemde bile yavaş çalışıyorsa kullanamam ki Linux. Windows arayüzü gibi bir arayüz bu.

@doloreshaze öncelikle Nvidia ekran kartı olanlarda bu tarz sorunlara sık rastlar olduk. KDE aslında kısmen de olsa hantaldır. Windows gibi bir arayüze sahip olmasına rağmen. Yarı Türkçe yarı İngilizce hususunda sorun nasıl çözülür fikrim yok. Sizin bilgisayarınızda gene de hızlı çalışması lazım KDE'nin. Ekran kartı sürücülerini düzgün kurdunuz mu Nvidia'nın?

inxi komutunun çıktısına göre, GPU sürücüleri doğru kurulmuş ve etkin görünüyor. Sisteminizde AMD dahili GPU var ve zaten etkin görünüyor. Harici GPU Nvidia sürücüsü de düzgün kurulmuş ve etkin.

Bu durumda sistem yavaşlığı doğrudan KDE ile ilgili olabilir. Bahsedildiği gibi baloo dosya indeksleyici sorunun temel nedeni olabilir. Çok fazla işlemci kullandığı ile igili bir çok geri bildirim alıyor. Şurada nasıl kapatılacağı anlatılmış. İstersen bunu bir dene.

Ekran görüntüsüne göre işlemcinin bir çekirdeği yüzde yüz çalışıyor, arka planda takılmış bir işlem yok ise muhtemelen "baloo file indexer" tarama yapıyor.
Baloo çalışıyor ise işlem bitince düzelmesi lazım, isterseniz kde ayarlarından kapatabilirsiniz.

Terminalden top komutu ile işlemciyi çok kullanan bir süreç var mı kontrol edin.

Deep'in OS kurdum oda aynı şekilde yavaş sanırım Linux'lar AMD sevmiyor.

Tam tersi. AMD ekran kartları Linux'ta daha iyi ve performanslı çalışır. Senin sorunun ekran kartı ile alakalı. Ekran kartı sürücüsünü yükle. NVIDIA ekran kartlarında elle yüklemen gerekiyor.

Kurarken kapalı kaynak NVIDIA sürücülerini kurdum. Hayli hantal ve yavaş çalışıyor. Çözemedim ben bu işi kaynaklarda boş işlemcim AMD ondan dedim.

Steam'dan Linux uyumlu bir oyun yükleyip, performansına bakar mısın?

Mesele oyun değil hocam zaten Linux'u oyun için kullanmayacağım. Arayüzde uygulamalar açılıp kapanırken hayli hantal. Oyun oynamıyorum zaten ama arayüzde performansı sistemime göre çok kötü. İmzama bakarsanız görürsünüz.

Mesele oyun değil hocam zaten Linux'u oyun için kullanmayacağım. Arayüzde uygulamalar açılıp kapanırken hayli hantal. Oyun oynamıyorum zaten ama arayüzde performansı sistemime göre çok kötü. İmzama bakarsanız görürsünüz.

Zaten oyunu ekran kartı sürücüsü iyi çalışıyor mu denemek için demiştim.

Geri
Yukarı