Mantık dini Satanizm'in felsefesi ve düşünce şekli

Köpekle insan bir değil. İnsanlar, Allah'ın yanında aciz ama yanlışı ve doğruyu ayırt edecek kadar aptal değil.
Öyle olsaydı dünyada acı ve zulüm olur muydu? Veya değiştireyim, yanlış ve doğru nedir ki? Kime göre yanlış kime göre doğru? Sen insan olarak ne bilebilirsin ki? Karşındakinin ne yaşadığını bilebilir misin? Ne düşündüğünü? Neyi neden yaptığını?

Kendi yaşadığı bu dünyaya en çok zarar veren canlılar kim peki? Kendi yediği kaba pisleyen canlılar? İnsanlar da diğer hayvanlar kadar aptal ve bencil maalesef.
Ben satanistlere ithafen yazdım zaten, elçiye zeval olmaz 😊 Diğer husus ise ben sana 3 bardağın içinde farklı para birimlerini seçme hakkı veriyorum. Biliyorum herhangi birini seçeceğini, ama sana bırakıyorum. Allah'ın her şeyi bilmesinden bir şey kaybettirmez bu.
Bu iş kısır döngüye çıkıyor. Kader Allah'ın her şeyi önceden bilip yazması değil mi? Burada 3 soru çıkıyor:
  1. Eğer önceden ne yapacağımı yazdıysa ben o yazandan başka bir şey yapabilir miyim?
  2. Ne yapacağımı zaten biliyorsa neden sınanıyorum?
  3. Ben daha yaratılmadan kötü biri olacağımı, cehennemde yanacağımı biliyorduysa neden beni yarattı? Acı çeken insanlardan zevk mi alıyor?
Gibi. İki kanadın da bir çok cevaplanamayan, paradoks sorunları var. En azından ben böyle düşündüğüm için ateistim. Başkasına mantıklı gelir bu konular müslüman olur. İnanç kişide bitiyor.

Kader Allah'ın her şeyi önceden bilip yazması değil mi?

Değil. Kader; ölçüdür. Her şey bir ölçü ile yaratılmıştır. İrade ve seçim insanın elindedir. İnsanın seçtiğine bağlanmasına etki eden faktörler de hayatın içindedir ve yaratılmıştır ki "Benden ne isterseniz, size onu veririm." demektedir. O'nun her şeyi biliyor olması ise yine O'nun sıfatıdır.

Öyle olsaydı dünyada acı ve zulüm olur muydu? Veya değiştireyim, yanlış ve doğru nedir ki? Kime göre yanlış kime göre doğru? Sen insan olarak ne bilebilirsin ki? Karşındakinin ne yaşadığını bilebilir misin? Ne düşündüğünü? Neyi neden yaptığını?

Kendi yaşadığı bu dünyaya en çok zarar veren canlılar kim peki? Kendi yediği kaba pisleyen canlılar? İnsanlar da diğer hayvanlar kadar aptal ve bencil maalesef.

Bu iş kısır döngüye çıkıyor. Kader Allah'ın her şeyi önceden bilip yazması değil mi? Burada 3 soru çıkıyor:
  1. Eğer önceden ne yapacağımı yazdıysa ben o yazandan başka bir şey yapabilir miyim?
  2. Ne yapacağımı zaten biliyorsa neden sınanıyorum?
  3. Ben daha yaratılmadan kötü biri olacağımı, cehennemde yanacağımı biliyorduysa neden beni yarattı? Acı çeken insanlardan zevk mi alıyor?
Gibi. İki kanadın da bir çok cevaplanamayan, paradoks sorunları var. En azından ben böyle düşündüğüm için ateistim. Başkasına mantıklı gelir bu konular müslüman olur. İnanç kişide bitiyor.
Benim benimsediğim görüşe göre de işte ilk kısımda yazdığım Külli ve Cüzi kavramları devreye giriyor. Ama dediğin gibi kişide bitiyor işte.

Değil. Kader; ölçüdür. Her şey bir ölçü ile yaratılmıştır. İrade ve seçim insanın elindedir. İnsanın seçtiğine bağlanmasına etki eden faktörler de hayatın içindedir ve yaratılmıştır ki "Benden ne isterseniz, size onu veririm." demektedir. O'nun her şeyi biliyor olması ise yine O'nun sıfatıdır.
İşin içine her şeyi bilen, sonsuz kudret sahibi bir varlık girince işler o kadar kolay olmuyor. İrade kavramı anlamını yitiriyor.

İşin içine her şeyi bilen, sonsuz kudret sahibi bir varlık girince işler o kadar kolay olmuyor. İrade kavramı anlamını yitiriyor.

Yitirmez. Dünyada söz sahibi insan değil midir? Dünyadaki tüm diğer mahlukata hükmedecek kudrete sahip değil midir? Doğayı, çevreyi senin ya da benim kararlarım şekillendirmekte değil midir?

Doğayı, çevreyi senin ya da benim kararlarım sekillendirmekte değil midir?
Konu çok yanlış yerlere kayıyor. Olay İslam'ın mı Satanizm'in mi doğru olduğu değil, Satanizm'in NE olduğu. Ben sadece yüzeysel bilgi verdim, mantıklı mı değil mi o kişiye bağlı.

Açıkçası spiritüel satanizm pek mantıklı gelmiyor. Onun yerine laveyan satanizm çok daha mantıklı bana göre. Elinizde sağlık.
"İnsanlar kendilerini, ego tatmininin ayıp olduğundan kurtarabilse, doğal bir ihtiyaç olan ego tatmini için reenkarnasyona inanmak gibi kendilerini kandırmaca oyunları oynamalarına gerek kalmaz."
Buna kesinlikle katılmıyorum. Çoğu dindeki ahiret inancı, reenkarnasyon inancınca göre çok daha egoist bir bakış.

Açıkçası spiritüel satanizm pek mantıklı gelmiyor. Onun yerine laveyan satanizm çok daha mantıklı bana göre. Elinizde sağlık.

Buna kesinlikle katılmıyorum. Çoğu dindeki ahiret inancı, reenkarnasyon inancınca göre çok daha egoist bir bakış.

Onu ben değil Lavey söylüyor. Ayrıca çoğu dinde ahiret için; bu dünyadaki benliğinizi, arzu ve isteklerinizi bir kenara bırakmanız lazım. Mantık der ki; benlik yoksa, ego yoktur.

Arkadaşın dediği gibi konu rayından çıktı. Ama cevap da vermek zorunda hissettim. Kusura bakmayın.

Her insanda doğru olma potansiyeli vardır, insanlık suçu senin dediğin. Ama mesela sana bak, seviyeli tartışıyorsun, haddini biliyorsun, doğru konuşuyorsun. Herkesin senden ne eksiği var ki?

Her insanda doğru olma potansiyeli vardır, insanlık suçu senin dediğin. Ama mesela sana bak, seviyeli tartışıyorsun, haddini biliyorsun, doğru konuşuyorsun. Herkesin senden ne eksiği var ki?
Doğru ve yanlış kişiden kişiye göre değişir. Bana göre senin dediğin yanlış, sana göre benim dediğim 🙂

Geri
Yukarı