Mantık sorusu

Sorunun orijinalini buldum. Arkadaşım yarım yamalak atmıştı.

Üç kişi para birleştirip bir radyo almaya gidiyorlar.

30 lira olan radyo için herkes 10'ar lira birleştiriyor ve radyoyu alınıyor. Fakat sonra tezgahtar radyonun indirime girdiğini ve 25 liraya düştüğünü hatırlıyor.

Çırağına 5 lira verip, para üstünü iade etmesi için gönderiyor. Çırak 5 lirayı 3 kişiye bölüştüremeyeceğini düşünüp 2 lirayı cebine atıyor ve 3 lirayı 3 kişi arasında bölüştürüyor.

Böylece radyoyu 9'ar liraya almış oluyorlar.

Şimdi: 10X3=30 lira verilmişti.

İadeden sonra 9x3=27 lira verilmiş oldu.

2 lira da çırakta kaldı 27+2=29

Geri kalan 1 liraya ne oldu?
Kişi başı 1TL geri verildiği zaman kişi başı 9TL çıkmış oluyor toplamı 27TL.
25TL dükkan sahibinde ve 2TL'de çırağında yani toplam 27TL.

25TL hesap geliyor ve 3 kişi 10 ar lira veriyor. Topladığımız da 30TL ediyor. Garson 2 lirayı cebe atıyor. 30 dan 2 çıkarıyoruz ve geriye 28 kalıyor. Hesap 25TL' idi. 28 den 25' i çıkartıyoruz ve geriye 3 lira kalıyor. Zaten 3 kişi gitmişler di. Kişi başına 1TL veriyor ve para bitiyor. Sorun nedir? Uzun uzun açıklayarak yazdım. Yanlışım varsa düzeltiniz.

@bitwise zehir etkisini 1 saatte gösteriyor ve toplam 1 saat süre var. O zaman 999 köle kullanırız, kimse ölmez ise son kalan iksir zehirlidir. Soruda bir yanlışlık var gibi ya da gözden kaçırıyorum. 😄
Umarım cevabı vardır.

Şimdi: 10X3=30 lira verilmişti.

İadeden sonra 9x3=27 lira verilmiş oldu.

2 lira da çırakta kaldı 27+2=29

Geri kalan 1 liraya ne oldu?

Bu kısım yanıltıcı.
En başta 9 lira vermediler. 30 lira verdikleri için 5 lira üstü olarak sonuç kısmı devam etmeliydi. Çırak geri götürürken 2 lirayı kendine saklayıp 3'er lira geri verdiği için 9 lira vermiş gibi oldular. Bu daha çok mantıksızlık yaratma sorusu gibi bir şey olmuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı