Marka PC Deneyimim

Bsd Kaymak

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba dostlar. Eskiden bilgim yok iken, iyi sanıp da aldığım bir bilgisayar olmuştu. Marka vermeyeceğim fakat, orada, çalışanlar "Her oyunu açar yeğenim. Çok güzel oynarsın." dedi. Aldık geldik eve. İlk çok net hatırlıyorum, Fortnite oynamıştım...(Evet, pişmanım.) 1-2 saat oynadıktan sonra mavi ekran aldım. Tamam sıkıntı yok diyerek yoluma baktım.

Yarın arkadaşlar ile Fortnite girecektik, çok hevesliydim Fortnite oynatan bir bilgisayarım vardı. Açıyorum oyunu, siyah ekran. Dedim Allah Allah, dün açılan oyun nasıl bugün açılmıyor? Gittim araştırdım, fakat ciddi bir sonuca varamadım. Destekle iletişime geçtim, bir şey bildikleri yok. Yok şu servise götürün şöyle yapın böyle yapın...

En son oyunu sildim yükledim. Bir baktım ki her saniye takılma, dedim bir oyun atayım belki düzelir. Girene kadar 30 dk geçti bu arada. Düzelmedi. 2 gün önce (oynanabilen) oyunun şu an yüzünü göremez oldum. Haliyle sinirlendim, driverları yeniden falan yükledim, yine fayda yok. En son oynadım fakat her saniye takıldı falan yani. Oyun bile denemez düzeyde idi.

Sonra düşündüm ve kazıklandığımı bir kez daha anladım. Eskinin parası 3K'ya, aldığım sistem bir şeye benzemiyordu. Halbuki 3K'ya o zaman, çok iyi bir PC toplanırdı ki bunu sonradan fark ettim. Acaba bilgisayar satışta mı diye merak ettim, internete bakıyorum yok, gittik mağazaya baktık yok. Dedim ki "Acaba tek alan ben miydim ya?". Üzerinden tabii yıllar geçti. Bilgisayar arkadaş, oyunları açıyor fakat 30 FPS üstü oynatmıyordu (Witcher 2, Grand Theft Auto IV). Yapmadığım hızlandırma, çekmediğim kahır kalmadı. Yeni bilgisayar alacak param da yoktu. En iyisi yükseltmek dedim.

Tabi günahlarını almayalım, en azından güncel bir BIOS ve (sanırım) iyi bir PSU ve güzel fanlar ile doldurmuşlar bilgisayarı. Isınma sıkıntısı yaşamadım Allah'a şükür en azından.

Yine çok bütçem yoktu, 1.5K'ya SSD, RAM ve ekran kartı almak zorundaydım. Aldım SSD'yi. Dedim bu nasıl bir teknoloji? Tabi yüzümüz gözümüz SSD görmediği için, şaşırdı. "Bu yayıncıların bilgisayarları ne kadar hızlı arkada oyun açıkken yayın yapabiliyor!" durumuna düşmüştüm. Acınası. Neyse sonra aldım, RAM de taktım. Az çok anlamaya başladım bu bilgisayarların ne kadar hızlı olduğunu. LoL oynarken Chrome+Discord mu? Ne? Diye şaşırmıştım.

Geldi sıra ekran kartına, inanılmaz araştırdım, fakat bütçem de bir o kadar kısıtlıydı. Araştırdım, araştırdım böyle düşük bütçeli ekran kartlarının çok iyi olmadığını gördüm. Neyse uzatmayayım çok. Aldım ekran kartını da taktım. Mutluluk, alacağım 300 FPS'e bağlıymış meğerse. Zaten o marka bilgisayarı aldığım gün anladım ki, alacaksam ne laptop, ne marka alırım. Toplarım işime bakarım.

Sonra Technopat forumu keşfettim. Artık sonrasını ne ben anlatayım ne siz dinleyin. Zaten APU olduğunu sonradan öğrendim. Sanıyordum ki ekran kartı falan var yani.

(Hala bu parça eklediğim bilgisayarı kullanıyorum. Şu an memnunum :))

Eski sistem özellikleri:
Intel i5 7400 (7. Nesil)
Intel HD Graphics 630
WD10EZEX Western Blue (1TB)
ECS H110M4 C2H (Anakart)
Crucial 4 GB DDR?(Hatırlayamadım, eski RAM'i de bulamıyorum.)

(Evet bana bunu oyun bilgisayarı olarak sattılar.)

Yeni sistem özellikleri:
Intel i5 7400 (7. Nesil)
GeForce GT 1030
SanDisk SSD Plus 250GB (Keşke kronik sorunlu almasaydım. Ama bütçeme en uygun bunu bulabildim.)
ECS H110M4 C2H
DDR4 2400MHz 8 GB Corsair Vengeance LPX CMK8GX4M1A2400C14
(Single Channel)

Bazı markalar hariç alınabilir gibi görünüyor en azından...

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı