Marka takıntısı ve iç piyasa talep dengesizliği

Evet döviz çıkışını da halka bağladığınıza göre olay tamamdır. Doğru düzgün ürün ürettiler de biz mi almadık? Üretilenlerin kaç tanesi yerli? Bana bir tane gerçekten Türk markası PSU önerir misin? Peki ya telefon önerir misin? Vestel mi? Casper mı? Casper'da yerli sayılmaz gerçi.
MSI sadece anakart üretiyor. Diğerleri toplama sus da aynı şekilde. Dünyada panel üreten sayılı şirket var işlemci AMD Nvidia tabanlı. Chipsetler taiwanlı alt üreticiler tarafından sağlanıyor. PSU içerisindeki parçaların neredeyse tamamı başka üreticiler tarafından üretiliyor. Öncelikle donanım ve kültür bilgini genişletmeni öneririm. Burda konuşmak yerine bir şeyleri de sen yapabilirsin? Üretimi devlet değil halk yapar. Eğer üretim görmek istiyorsan hataydaki artırılmış gerçeklik şirketime ziyaret gerçekleştir. Expo 2023te sergimiz var . Onur konuğu olarak çağırayım seni

İnanılmaz derecede döviz çıkışını halk sağlıyorsa devlet de vergi koyar bu arada yanlış olan bir durum yok. İnsanlar da konuşmak yerine üretmeli...
İnanılmaz derecede döviz çıkışını sağlayan halkı yöneten, eğiten, fırsatlar tanıyan, birleştiren güç devlettir. Bugünkü devlet hükümettir. Döviz artışına üretim yapmayan halkı suçlu kılanlar satılan ve özelleştirilen fabrikalar için kimi suçlu bulabilir acaba? Yatırım alamayan üretim sektörlerinden kaynaklı ekonomik küçülmenin de sorumlusu fırından değil marketten ekmek alan ben oluyorum o zaman. Nasıl?

Zamlanmanın talep ile zerre alakası yok. Kur yükseliyor, fırsatçılar geçiriyor. 2.parti olamayan bir ülkenin zararı.
Talep arttıkça ürün fiyatı yükselir. Ekonomiyi araştırmanı öneririm.
İnanılmaz derecede döviz çıkışını sağlayan halkı yöneten, eğiten, fırsatlar tanıyan, birleştiren güç devlettir. Bugünkü devlet hükümettir. Döviz artışına üretim yapmayan halkı suçlu kılanlar satılan ve özelleştirilen fabrikalar için kimi suçlu bulabilir acaba? Yatırım alamayan üretim sektörlerinden kaynaklı ekonomik küçülmenin de sorumlusu fırından değil marketten ekmek alan ben oluyorum o zaman. Nasıl?
Dostum kusura bakma da üretimi devletin kendi eliyle yapmasını bekleyecek kadar anlamıyorsun olayı 😂 lütfen seninle tartışmak bile istemiyorum ben fikrimi belirttim

Talep arttıkça ürün fiyatı yükselir. Evet, doğru. Avrupa bazlı bu şirketlerin orta-üst segment ürettiği donanımların aynı segmentte yer alan ürünlere göre her yıl yeni üretilen ürünlerin Euro/Dolar bazlı fiyatlandırma grafiğine bakın bakalım. Talep arttıkça fiyat artmış mı? Söyleyeyim. Maksimum %5. Ülkemize gelirken halk sürekli ye iç yat yaptığı için tabi o grafik farklı bir hal alıyor.

Ekonomi okuyorum zaten. Dediğin doğru fakat ürün 399 dolar vergiler vesaire koyuyor adam en güzel örnek 5700XT olucaktır takip ediyorum. 1-2 ay öncesine 3000TL fiyat bandında satılıyordu şimdi en ucuzu 3800. fiyatın yükselmesi talepten mi yani? kur değişince bir şey olmuyor mu gerçekten? buna nasıl inanıyorsun? adam 2500TL getirtiyor ama kur değişti diye yükseltiyor doğal olarak. Talep olsada olmasa da yükselicek çünkü zamanında eşşek 1 lirayken alamayan adam parası olduğunda eşşek 100 liraysa bile alır.

Dostum kusura bakma da üretimi devletin kendi eliyle yapmasını bekleyecek kadar anlamıyorsun olayı 😂 lütfen seninle tartışmak bile istemiyorum ben fikrimi belirttim
Üretimi devletten beklediğimi anlamanıza üzülüyorum ben de. 1 kez daha yazayım. Halkı eğiten devlettir. Halka üretim imkanı veren de devlettir. Bu kadar güç değil bu. Halk üretmiyorsa devletten halkı teşvik etmesi beklenir. Benim bildiğim kadarıyla dünyada bu iş böyle yürüyor. Ülkemiz farklı bir şekle sokulmuş anladığım kadarıyla. Devletin sorumlulukları bile farklılaşmış.

Ekonomi okuyorum zaten. Dediğin doğru fakat ürün 399 dolar vergiler vesaire koyuyor adam en güzel örnek 5700XT olucaktır takip ediyorum. 1-2 ay öncesine 3000TL fiyat bandında satılıyordu şimdi en ucuzu 3800. fiyatın yükselmesi talepten mi yani? kur değişince bir şey olmuyor mu gerçekten? buna nasıl inanıyorsun? adam 2500TL getirtiyor ama kur değişti diye yükseltiyor doğal olarak. Talep olsada olmasa da yükselicek çünkü zamanında eşşek 1 lirayken alamayan adam parası olduğunda eşşek 100 liraysa bile alır.
Kardeşim kur değişince tabii ki fiyat artacak ama bu tam dengesizlik talepten dolayı oluşuyor.

Kardeşim kur değişince tabii ki fiyat artacak ama bu tam dengesizlik talepten dolayı oluşuyor.
Tamam kardeşim bizde para var ekonomi düzgün herşe süper ok, talepten dolayı fiyatı yükseltiyorlar.

İyi forumlar.

Geri
Yukarı