Marmara Üniversitesi İngilizce işletme vs YTÜ Türkçe işletme

JusticeLight20

Hectopat
Selamlar arkadaşlar, burada öncesinde yatay geçiş ile ilgili bir gönderi yayınlamıştım. Başvuruda bulunduğum üniversitelerden Yıldız Teknik Üniversitesi'nin Türkçe (%30 İngilizce) işletme, Marmara Üniversitesi'nin İngilizce işletme bölümünden kayıt hakkı kazandım.

Kendi fikrimce, İngilizce işletme mezunu olma unvanının önemli bir itibar olduğunu düşünüyorum. Ancak, bölüm olmasa bile Marmara'yı genel olarak bir üniversite olarak ele alınca çok da iyi yorumlar görmüyorum. İnsanlar genelde memnuniyetsizliklerini dile getiriyorlar. Ayrıyeten, Marmara'da biraz adamcılığın olduğunu ve hocaların genelde Marmara'dan mezun olup Marmara'da akademisyenlik yaptıklarını duydum ama bunlar doğru olmayabilir. Ayrıca, İstanbul'un sonunda oturuyorum ve Marmara Üniversitesi bana biraz uzak kalıyor. Her gün 1:30 saat yol gitmek biraz can sıkmıyor değil. Üstüne Maltepe'ye taşınırsa da yurt işleri ile uğraşmak biraz sıkacak. Açıkçası rahatıma düşkün bir insanım ve YTÜ'ye ulaşım daha kolay. YTÜ ile ilgili bir üniversite olarak aldığım yorumlar iyi. Ancak teknik bir üniversite olduğu için ve Türkçe eğitim olduğu için işletme bölümünün eğitimi ile ilgili şüphelerim de yok değil. Ek olarak şunu da belirtmek istiyorum, lisede 1 sene hazırlık okudum. İngilizcem pratik konularda çok iyi olmasa da iyi diyebilirim ve YTÜ'yü seçersem de 1 sene sonra İngilizce işletmeye kurum içi yatay geçiş deneyeceğim.

Buradaki tavsiyeler genelde gerçekten yararlı ve progresif oluyor. O yüzden sizin de tavsiyelerinizi almak isterim. Gönlüm YTÜ'den yana ancak İngilizce bir tabir ile "Game-changer" dediğiniz kadar önemli bir unsur varsa belirtmenizi isterim. Kısacası Marmara: Uzak, ancak işletme İngilizce güzel bir unvan. YTÜ: Yakın, üniversite güzel %30 İngilizce işletme ancak %100 İngilizce işletme geçme olasılığım burada da var fakat biraz kumar. Çok teşekkür ederim şimdiden. Bu kadar boş yapmamı okuduysanız da helal olsun vallahi.

Ayrıca, İki üniversite arasındaki kalite farkını nasıl tam olarak analizleyebilirim? Mesela hocaların makalelerine, projelerine falan nasıl bakarım? Bu tarz unsurları takip edebileceğim bir site varsa önerirseniz de çok mutlu olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam arkadaşlar, burada öncesinde yatay geçiş ile ilgili bir gönderi yayınlamıştım. Başvuruda bulunduğum üniversitelerden Yıldız Teknik Üniversitesi'nin Türkçe (%30 İngilizce) işletme, Marmara Üniversitesi'nin İngilizce işletme bölümünden kayıt hakkı kazandım.

Kendi fikrimce, İngilizce işletme mezunu olma unvanının önemli bir itibar olduğunu düşünüyorum. Ancak, bölüm olmasa bile Marmara'yı genel olarak bir üniversite olarak ele alınca çok da iyi yorumlar görmüyorum. İnsanlar genelde memnuniyetsizliklerini dile getiriyorlar. Ayrıyeten, Marmara'da biraz adamcılığın olduğunu ve hocaların genelde Marmara'dan mezun olup Marmara'da akademisyenlik yaptıklarını duydum ama bunlar doğru olmayabilir. Ayrıca, İstanbul'un sonunda oturuyorum ve Marmara Üniversitesi bana biraz uzak kalıyor. Her gün 1:30 saat yol gitmek biraz can sıkmıyor değil. Üstüne Maltepe'ye taşınırsa da yurt işleri ile uğraşmak biraz sıkacak. Açıkçası rahatıma düşkün bir insanım ve YTÜ'ye ulaşım daha kolay. YTÜ ile ilgili bir üniversite olarak aldığım yorumlar iyi. Ancak teknik bir üniversite olduğu için ve Türkçe eğitim olduğu için işletme bölümünün eğitimi ile ilgili şüphelerim de yok değil. Ek olarak şunu da belirtmek istiyorum, lisede 1 sene hazırlık okudum. İngilizcem pratik konularda çok iyi olmasa da iyi diyebilirim ve YTÜ'yü seçersem de 1 sene sonra İngilizce işletmeye kurum içi yatay geçiş deneyeceğim.

Buradaki tavsiyeler genelde gerçekten yararlı ve progresif oluyor. O yüzden sizin de tavsiyelerinizi almak isterim. Gönlüm YTÜ'den yana ancak İngilizce bir tabir ile "Game-changer" dediğiniz kadar önemli bir unsur varsa belirtmenizi isterim. Kısacası Marmara: Uzak, ancak işletme İngilizce güzel bir unvan. YTÜ: Yakın, üniversite güzel %30 İngilizce işletme ancak %100 İngilizce işletme geçme olasılığım burada da var fakat biraz kumar. Çok teşekkür ederim şimdiden. Bu kadar boş yapmamı okuduysanız da helal olsun vallahi.

Ayrıca, iki üniversite arasındaki kalite farkını nasıl tam olarak analizleyebilirim? Mesela hocaların makalelerine, projelerine falan nasıl bakarım? Bu tarz unsurları takip edebileceğim bir site varsa önerirseniz de çok mutlu olurum.
Yapabiliyorsanız hukuğa falan geçiş yapın derim.

Son düzenleme:
Yakınım Marmara işletme mezunu şu an işsiz.

Yapabiliyorsanız hukuğa falan geçiş yapın derim.
İktisat ile çift anadal yapmayı falan düşünüyorum. İşletme'nin genel olarak çok da parlak bir bölüm olduğunu düşünmüyorum bende ancak seçeneklerim de az. Olabildiğince kendimi bir meslek edinme yolunda geliştirmeye bakacağız artık.

ingilizce bitirdi

Bu arada İngilizce veya Türkçe olması fark etmiyor işe girerken dilin var mı diye sorarlar sadece.
Evet evet, sanırım genel olarak bir sınava tabii tutuyorlar. Eğer böyle ise ytü ye yakınlığım daha da artacak :D.

İktisat ile çift ana dal yapmayı falan düşünüyorum. İşletme'nin genel olarak çok da parlak bir bölüm olduğunu düşünmüyorum bende ancak seçeneklerim de az. Olabildiğince kendimi bir meslek edinme yolunda geliştirmeye bakacağız artık.

Evet evet, sanırım genel olarak bir sınava tabii tutuyorlar. Eğer böyle ise YTÜ ye yakınlığım daha da artacak :D.

YTÜ ye git prestijli üniversite.

YTÜ ye git prestijli üniversite.
Benim de gönlüm ona daha yakın. YTÜ nün bana sağlayacakları daha iyi, üstüne üstlük burada da bir şekilde çap veya kurum içi yatay geçiş ile ingilizce güzel bir bölüm yapma potansiyelim var. Bu kumar da oynanabilir geliyor bana. Ancak çevremde düşünmeden Marmara İngilizce İşletme yaz. İngilizce İşletme kaçmaz falan diyenler görünce bi kafam karışmadı da değil yani.

YTÜ daha iyi hocam.
Çok teşekkürler hocam yorum için. Ya şöyle bir durum da var. İşletmenin ingilizce terminolojisi çok önemli diyorlar ancak YTÜ de bunun için %30 ingilizce olduğundan mesleki ingilizce dersleri var sanırsam ve terimler öğretiliyor. YKS sıralaması açısından Marmaranın epey bir düşüğünde ama kendisi. Bu sene 50k civarı bekleniyor Marmara ise 23k civarı kapatacak muhtemelen YKS 2023'ü.

Hocam hangisini tercih ettiniz? Ben bu sene Marmara %100 İngilizce işletme kazandım ama YTÜ'yü çok istiyordum bu yüzden seneye MYP ile %30'a geçme fikrim var. Tercihinizi ve sebeplerini paylaşırsanız sevinirim.

Geri
Yukarı