Marshall yardımları Türkiye'ye ne zaman gelmeye başladı?

tutumluzeki

Yoctopat
Daha fazla  
Sürekli karşıma çıkan bir soruydu ve çoğu bu sorunun cevabını eminim şöyle vermiştir; Marshall yardımlarını adnan menderes almıştır. Yanlış!
Marshall yardımları 1947 de imzalanmıştır ve ilk senelerinden itibaren Türkiye bu yardımlar maddi ve nakdi olarak gelmiştir. Marshall yardımlarını imzalayan kişi Cumhurbaşkanı İsmet inönü'dür.
Türkiye o yıllarda 2. dünya savaşına girmediği halde savaştan etkilenerek ekonomik kriz yaşadı. Ama 2. dünya savaşına giren ABD savaştan etkilenmedi. Üstelik uyanıklık yaparak 16 ülkeye yardım yapma kararı aldı. Tabii bu aslında bir yardım değil kötülüktü. ABD, açık açık; "sen üretme ben sana vereyim" diyordu. Yani Marshall yardımlarını kabul ederek ekonomide ABD'ye bağımlı olmuştuk.
Şimdi aşağıda belgeleri ile beraber Marshall yardımlarının Türkiye'ye ne zaman gelmeye başladığına bakalım.

1.jpeg

2.jpeg

3.jpeg

4.jpeg

Belgelerde görüldüğü üzere, adnan menderes henüz iktidara gelmeden önce, Türkiye'ye gelen nakdi yardım miktarı 163,3 milyon dolar yani 461 milyon 355 bin 160 Türk lirası.

25 Mart 1948 akşam gazetesi haberinde de 10 bin tonluk yardım ge misinin yola çıktığını ve 3 gün sonra geleceği yazıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı