Marvel's Spider-Man miles morales inceleme

Deathstrooke

Hectopat
Makaleler
1
Oyunu bitireli çok oluyor. Ama gene de incelemesini yapmak istedim. Eğer 2018 oyunu ile bunu almak arasında kararsız kalanlar varsa okumalarını öneririm. Çünkü bu incelemede bol bol 2018 oyunu ile karşılaştırmalar olacak. Spoilerlı, spoilersız bir inceleme olacak. Spoilerlı kısımları sürpriz bozanın içerisine almak yerine yazılı olarak belirteceğim. Ayrıca bu oyun bir ara oyun. Bu yüzden ona göre değerlendireceğim. Yok efendim ara oyunmuş fiyatını hak etmiyormuş bunlar hakkında konuşmayacağım. Bu ülkemizin sorunu çünkü oyunun değil. Fiyatı beni ilgilendirmiyor bu yüzden.

Spoilersız incelme​

Oyun 2018'de çıkan oyuna çok benziyor aslında. Aralarında pek de bir fark yok, şehirde gezmek ilk oyuna göre daha iyi. İlk oyunda en çok şikayetci olduğum şeylerden biriside şehirde gezmekti, peter hep aynı hareketleri yapıp duruyordu ve bu zamanla sinir bozucu olmaya başlıyordu. Miles morales oyununda ise bunu kurtarmışlar ve daha iyi bir hale gelmiş. Örneğin miles ile havada bir hareket yaptığınız zaman örümcek ağı attığınızda o yaptığınız harekete göre tepki alıyorsunuz. Mesela havada takla atıp örümcek ağı attığınızda miles o takladan sonra yeni bir animasyon ile havada hareket yapıyor. Bu da sanki siz o taklayı atmışsınız ve o hareketi siz yapmışsınız gibi bir his veriyor. Bu ekstra animasyonlar zamanla kendini tekrar etse de ilk oyundaki kadar etmiyor. Peter durmadan aynı örümcek ağı animasyonunu yapıyordu, takla atsak bile o taklaya göre bir animasyon girmiyordu hep aynı şekilde örümcek ağını atıyordu. Bu da çok çabuk tekrara yol açıyordu. Bunada şükür en azından ilk oyundaki kadar tekrar etmiyor.

Oyunun oynanışı 2018'deki oyuna göre daha çeşitsiz geldi bana. Örneğin savaşlarda kullandığımız güçler, çok sınırlılar. Venom punch ne kadar çeşitlilik katsada ilk oyundaki o kostüm özellikleri ve örümcek ağları kadar çeşitli değil. Mesela oyundaki yetenek ağacı ne kadar büyük gözüksede öyle değil. 3 tane alan var 2'si var olan özellikleri güçlendiriyor 1 tanesi ise yeni özellikler açıyor. Yeni açtığı özelliklerde öyle savaşlara çok etki etmiyor. Arada sırada gördüm yararlarını o kadar.

Görünmezlik özelliğine gelecek olursak oyunda gram faydasını göremeyeceğiniz bir özellik. Spider-Man oyunu oynuyoruz burada neden gizlilik kasalım ki? Hele ki oyundaki bazı yan işlerde bizi gizliliğe zorladığını görünce neden bu görünmezliği eklediklerini anladım. Ama gereksiz olmuş savaşları çeşitlendirdiği falan yok, zaten birini indirdikten sonra sizi fark ederlerse miles otomatik olarak görünmezlikten çıkıyor. Bu da tamamen işlevsiz kılıyor görünmezliği.

Yan görevler ise ilk oyundaki kadar çeşitli değil. Buna bir lafım yok sonuçta bir ara oyun. Bir ara oyuna göre yeterli yan görevler. Yan işler ise kendini ilk oyundaki gibi tekrar etse de kutu toplama gibi görevlerde gittiğimiz yerler gerçekten güzel dizayn edilmiş. İlk oyundaki gibi öyle binalardan çanta toplamıyoruz, mini bulmacalar çözerek kutulara ulaşmaya çalışıyoruz. Hoş olmuş üzerine uğraşılması güzel bir şey.

Bu oyundaki kostümler ne kadar ilk oyundaki kadar çeşitli olmasa da görünüş açısından bence ilk oyundaki kostümlerden daha iyi. İlk oyundaki kostümlerden hemen sıkılıyordum. Ne kadar kostümler çeşitli olsa da bu oyundaki kadar hoş gözükmüyorlardı. İlk oyunda hoşuma gitmese bile negative suit ile oynuyordum. Sırf ışıkları falan var diye. Yoksa oda mükemmel ötesi bir suit değildi.

Oyunda sinirimi bozan tek şey bazen ana görevlerin açılması için yan etkinlik yapmayı zorunlu bırakması. Yani ana görevin açılması için suç kovaladığım oldu. Ana görev açılsın diye ya şehirde vakit geçireceksin ya da yan etkinlik yapacaksın. Sırf ana görev açılsın diye yan etkinlik yapmak hoş değil. Ne kadar istersen şehirde gez desede kimsenin boş boş şehirde dolanacağını düşünmüyorum. Vakit geçsin diye yan etkinlik yapan olur illaki. Ben buna zorunlu bırakmak diyorum. Artık siz nasıl diyorsanız öyle deyin.

(Görüntüler bana ait.)

......png

.....png

.......png

Spoilerlı incelme​

Oyunun hikayesi çok klasik bir hikaye, kendini kanıtlamaya çalışan bir çocuğun hikayesini anlatıyor oyun. Peter giderken şehiri Miles Morales'e emanet bırakır. Miles ise onca insanın yükünü üzerine alır. Peter'ın gitmesiyle şehiri tehdit altına alan bir çete çıkar ortaya. Miles ise onları ortadan kaldırıp kendini kanıtlamak zorundadır. Çünkü şehirdekiler onu bir çocuk olarak görmektedir. Hikaye bundan ibaret, kendini kanıtlamaya çalışan bir çocuk miles. Hatta oyunun başında duvara Peter'ın yani gerçek Spider-Man'nin resmini yapıyorlar. Miles bunu görüp "diğer Spider-Man'i buraya ekleyecek misin" diyor. Graffiti yapan kişide "o çocuk olanı mı? Yani belki, onu eklemesekte olur." falan diyor. Yani kısaca miles çocuk olduğu için gerçek Spider-Man olarak görülmüyor toplumda. Miles'da kendini kanıtlamaya çalışıyor.

Miles hiç yeni yeni Spider-Man oluyormuş gibi hissettirmiyor. Hele ki o şehirde gezmesi, sanki yıllardır Spider-Man miles. Güçleri, Venom Punch'ı kullanması falan hiç yeni yeni oluyormuş gibi hissettirmiyor. Hatta miles ile şehirde gezmek Peter'dan kat kat daha iyi. Sanki peter 2 yıldır Spider-Man miles 6 yıldır. Miles hiç yeniymiş gibi hissettirmiyor. Hele ki Peter'ın Rhino'dan dayak yemesi ardından Miles'ın Rhino'yu yenmesi. Çok ironik gerçekten alkışlıyorum insomniac Game'si. Bir karakter anca bu kadar harcanabilirdi yani. Bu adam ilk oyunda Rhino ve Scorpion ikilisini tek başına yenmedi mi? Şimdi nasıl Rhino onu yenebiliyor aklım almıyor. Bunu yapmalarına gerçekten gerek yoktu. Sırf miles karakterini öne çıkarmak için Peter'ı harcamakta ne bileyim.

Boss fightlar çok yetersiz. Ara oyun deyip geçmeyeceğim, 6 saatte biten bir oyunda neden bu kadar az boss fight var? Yani tonlarca villains varken neden gelipte Rhino ile tekrar tekrar kapışıyorum ben? Rhino yenilenmiş zırhı ile oyunun ilerleyen zamanlarında önümüze tekrar çıkıyor. Buna gerçekten hiç gerek yoktu. Başka Villains'lar ile kapışabilirdik. 6 saatte bitmesi ve ara oyun olması boss fightlar konusunda hiçbir şey ifade etmiyor. 6 saatte biten bir başka Spider-Man oyununda 7-8 tane boss fight vardı. Bunda neden bu kadar az anlamış değilim. Hemde Rhino bossunu ısıtıp tekrar önümüze koymaları bayağı sinir bozucu. İlk oyundaki kadar çeşitli değil. O kadar çeşit beklemedik ama bu kadar azda beklemedik.

Oyunda miles ve amcasının arasındaki ani değişiklikler çok sinirimi bozdu. Amcası bize ihanet ediyor ve onun yüzünden yakalanıp işkence görüyoruz. Ardıdan oyunun ilerleyen zamanlarında yolumuzu kesip bizimle savaşıyor. Fena olmayan bir Boss Fight'ın ardından miles ile amcasının arasında bir konuşma dönüyor. Ve miles bu konuşmanın ardından çekip gidiyor. Sonra tinkerer şehiri tehdit altına alıyor ve onu durdurmaya giderken amcamız önümüze çıkıp bize yardım ediyor. Yani gerçekten çok ani bir kişilik değişikliği var ortada. Ne kadar amcası arasında duygusal bir konuşma dönsede bir anda Miles'ın tarafına geçmesi saçma geldi bana. Hele ki az kalsın onun yüzünden ölecekken. Ne kadar "kızı alın çocuğu bırakın" desede amcasını dinlemeyip bizi öldürüyorlardı. Zor kurtulduk ellerinden. Neyse bunu da çok takmıyorum.

Tinkerer'ın ölmesine gram üzülmedim. Kendisiyle bağ kuramadım zaten, ne kadar Miles'ın çok sevdiği bir kişi olsa da ben ölmesini hiç takmadım. Oyun bize o karakteri çok sevdirmeye çalıştı ama ben hep bir nefret besledim ona. Oyun sonunda şehiri yok etmeye çalışınca zaten ölmesine hiç üzülmedim. Ne kadar işin içerisinde bir yanlış anlaşılma olsa da ölmesi benim umurumda bile değil. 6 saatlik bir oyunda kimseyle bağ kuramam sonuçta. Şahsen ben peter ile bağ kurmuştum. Ama o oyun 20 saatlerdeydi, bu ise 6 saat. Böyle bir karşılaştırma saçma olur diye düşünüyorum.

Oyunda en sevdiğim görevde kediyi kurtarma göreviydi, kendisi bir ana görev bile değil. Ama benim bayağı hoşuma gitti kediyi kurtarmak sonrada onunla gezmek. Sahibinin kedinin adını Spider-Man koymasıda bayağı komikti. Miles'ın Spider-Man, Spider-Man diye kediyi araması komik ve güzel olmuş. İlk oyundaki çakma Spider-Man görevi gibi :D ana görevlerden ise ilk görevi çok sevdim. Rhino bossu güzel olmuş, kendini tekrar etmesine sinir olsam da en sevdiğim görev ilk görevdi. Genel olarak en sevdiğim görevde kedi kurtarma görevi.

Fiyatına bakmadan miles morales mi alayım Marvel Spider-Man 2018 mi alayım derseniz benim önereceğim 2018 oyunu olan Marvel Spider-Man olur. Oynanış olarak miles morales oyunundan daha çeşitli olduğunu düşünüyorum, o kostüm özellikleriyle savaşmanın verdiği hissi bana hiçbir Spider-Man oyunu veremedi şimdiye kadar. Bu oyun ne kadar güzel bir oyun olsa da 2018 oyunuyla asla kıyaslanamaz.

....png

...png

..png

Puanım 10/6

Oyunu oynamadım ve ırkçı falan değilim ancak ne tip olarak ne fizik olarak örümcek adam olmaya uygun bir karakter değil Miles. 13-14 yaşında çocuk tipi var. Sanırım daha büyüktür. Örümcek adam oyunları aşırı ciddi oyunlar değildir ama çok çocuksu olmuş bu oyunda arkadaş. En azından bu karakter ana karakterin yancısı falan olabilir ama bütün bir oyun olarak üzerine kurulacak bir derinliği yok sevmedim.

Oyunu oynamadım ve ırkçı falan değilim ancak ne tip olarak ne fizik olarak örümcek adam olmaya uygun bir karakter değil miles. 13-14 yaşında çocuk tipi var. Sanırım daha büyüktür. Örümcek adam oyunları aşırı ciddi oyunlar değildir ama çok çocuksu olmuş bu oyunda arkadaş. En azından bu karakter ana karakterin yancısı falan olabilir ama bütün bir oyun olarak üzerine kurulacak bir derinliği yok sevmedim.

Miles daha bir çocuk zaten. Ayrıca bu bir ara oyun tam oyun değil yani. Amaçları bize ikinci Spider-Man olan Miles'ı tanıtmaktı. Ve bu oyun bence hiç çocuksu değil, milesın hal ve hareketleri çocuksu olsa da hikaye olarak hiç çocuksu hissettirmedi. Ama Miles'ın işleri batırdığı bazı kısımlar vardı örneğin
miles'ın işleri batırdığı bir köprü bölümü var oyunda. Burada milesın çok deneyimsiz bir Spider-Man olduğu anlıyoruz. Ama geriye kalan kısımda hiç çocuksu hissettirmiyor. Hikaye kendini ciddiye alıyor yani. Bazı kısımlar ne kadar çocuksu olsa da o da Spider-Man oyunlarının olmazsa olmazı espri kısımları.
Spider-Man 2 oyununda hem miles hem de peter olacağı için ikinci Spider-Man olan Miles'ı tanımak lazımdı. Bu yüzden böyle bir oyun çıktı. Güzel ama ilk oyun kadar iyi değil kesinlikle.

Yalnız oyun yabancı ülkelerde de pahalı. Normal oyunların 60 80 euro arasında satıldığı bir yerde 5 saatlik bir ARA oyunu 50 euro'ya sattılar.

Ben de bundan bahsediyorum. Amaçları karakter tanıtmak olsa zaten yeni yaptıkları oyunda da bunu yaparlardı. Sırf seriden daha fazla para kazanmak için ayrı bir oyun olarak çıkarmaları saçmalık. İlginç bir karakter de değil zaten.

Yalnız oyun yabancı ülkelerde de pahalı. Normal oyunların 60 80 euro arasında satıldığı bir yerde 5 saatlik bir ara oyunu 50 Euro'ya sattılar.

Onu bilmiyorum ben şu an fiyatlandırmasını kendi ülkemize göre eleştirdim. Ne kadar ara oyun 50 euro olsa da ülkemizde ilk oyunu 300 lira ara oyunu 400 lira. Ben ülkemizin sorununu oyunun incelemesine katamazdım. Çünkü adamlar bize olabildiğince ucuz fiyattan çıkarmaya çalışyor. God of War'ın PC versiyonu en ucuz bizim ülkeye çıktı mesela dolar olarak. 30 dolar falandı sanırım. Herifler oyunları bize zararına satıyor. Ülkenin durumu acınacak halde.

Oyunu oynamadım ve ırkçı falan değilim ancak ne tip olarak ne fizik olarak örümcek adam olmaya uygun bir karakter değil miles. 13-14 yaşında çocuk tipi var. Sanırım daha büyüktür. Örümcek adam oyunları aşırı ciddi oyunlar değildir ama çok çocuksu olmuş bu oyunda arkadaş. En azından bu karakter ana karakterin yancısı falan olabilir ama bütün bir oyun olarak üzerine kurulacak bir derinliği yok sevmedim.

Spider-Man into the spiderverse filminde miles zaten ortaokullu diye hatırlıyorum belki ondan küçük gözükmüştür.

Ben de ilk çıktığında kiralayıp PS4 konsolumda bitirmiştim. Mile morales benim çok tuttuğum bir karakter değil ama ilk oyunun mekaniklerini yeni ve kısa da olsa farklı bir hikaye ile oynamak güzeldi. Ben ilk oyunu hala unutamıyorum. Batman tarzı dövüş mekaniği inanılmaz güzeldi Spider-Man ile. Şöyle söylemek istiyorum Spider-Man 2 oyunu çıkışında PS5 almayı planlıyorum inşallah.

Geri
Yukarı