Çözüldü Masasütünde çizgiler oluşması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Luffy Senpai

Centipat
Merhaba,
Bilgisayarda ek 1'de gönderdiğim resimde olduğu gibi masaüstünün üst kısmında çizgiler karıncalanmalar oluyor. Olduğu zamanda kasma donmada oluyor. Mouse ilerletirken ilerlemiyor, görüntü donuyor vs. Chrome açıkken, oyun oynarken ya da klasör açıkken olmuyor ve o uygulamalarda sorunsuz çalışıyor ama masaüstündeyken veya Word programı açıkken oluyor.

ek-1.jpg

Örneğin AC Valhalla'yı oynuyorum. Oyunu açarken ve oyun başlangıç ekranında aynı çizgiler oluyor. Oyunu oynayınca böyle bir sorun olmuyor. Dahası oyun açıldıktan sonra yani ekran kartı yüke girince masaüstünde olan çizgiler de dahil olmak üzere hiçbir sorun kalmıyor. Ekran kartında 0dB özelliği de var ve fanlar 50 derece altında çalışmıyor. Normal kullanımda fanlar hiç çalışmıyor.
Ayrıca klasörü ya da Chrome'u çizgiden simge durumuna aldığımda da ek-2'de olduğu gibi aynı şekilde oluyor. FurMark testi yaptım. Aynı şekilde yine üst kısımda çizgiler oldu ve çizgiler olduğunda da görüntü donuyordu (ek-3).

ek-2.jpg

ek-3.jpg

Monitörde sorun olduğunu düşünmüyorum sürekli olmuyor çünkü.

Ekran kartını 7 ay önce sıfır aldım. Son zamanlarda Windows 10 toplu güncelleştirmesi (Windows 10 versiyon 21H2 .NET Framework toplu güncelleştirme) ile NVIDIA sürücü güncellemesi yaptım. Hemen hemen bunları yaptıktan sonra sorun olmaya başladı. Güncelleştirmeden mi kaynaklı yoksa ekran kartı mı bozulmuştur? Format atsam işe yarar mı?

Ayrıca bu sorun ilk olduğunda 10 15 dk içinde kendiliğinde geçti ve bilgisayarı sorunsuz uzun süre kullandım. İkinci olduğunda 30 dk içinde yine kendiliğinden geçti (ikisinde de bilgisayarı birkaç kez yeniden başlattım). Ancak ikinci seferde uzun süre oyun oynadıktan sonra normal kullanıma geçtikten belirli bir süre sonra yine aynı şekilde sorunlar belirlemeye başladı. Ve ne hikmetse Chrome'u kullanırken hiçbir sorun olmuyor ama masaüstüne geçince veya Alt Tab yapınca yine aynı çizgiler oluyor. Ve bilgisayar kilitlenme düzeyinde donuyor.

Ekran kartı bozuksa aynı sorunun hep olması gerekmez mi? Oyun açıkken yani sistem-ekran kartı yük altındayken sorunla karşılaşmamam normal mi?

Yazıyı yazmaya başladığımda çizgi sorunum vardı. Yazı yazmak bile çok zordu (ek-2) Şimdi oyun açtım ve sorunsuz şekilde yazıyorum. Yükteyken sorun yok iken yük altında değilken sorun oluyor gibi.

Sistem: i5 11600K, ASUS ROG RTX 3070 Ti, ASUS B560M Plus Wi-Fi anakart, ASUS VG249 monitör.

Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
N11'den satın almıştım direkt iade ettim sonra BenQ monitör aldım ondan da memnun kalmadım onu da ikinci el satıp 2K LG monitör satın aldım şu anda hala onu kullanıyorum.
Bende BenQ EX2510S modelini almayı düşünüyorum. Umarım sorun çıkarmaz.

Monitörü garantiye gönderdim. Ekranı değiştirmişler. Bir kaç güne elimde olacak. Sorun monitör kaynaklı. Monitörü alalı 6 aydan fazla olduğu için değişim-iade yapılmadı. Umarım onarımda sıkıntı yoktur da uğraşmak zorunda kalmam. Çözüldü olarak işaretlenebilir.
Ekran kartının içinde basit bir sorun olabilir bunun için en iyi çözüm sizin de dediğiniz gibi monitör de sorun olabilir. Başka monitör ve başka HDMI veya display kablosu ile deneyin sorun devam ediyor ise kartı garantiye gönderin ve başka monitör de de denediğinizi yazın.

@Criesley şimdi farklı olarak lol oynarken de denedim yine aynısı oluyor. Ama sistemi yüke sokan Ac Valhalla da olmuyor.
Başka monitörde deneme imkanım yok. Başka kablomda yok maalesef.
Bir de print screen ile ekran resmi aldığımda çizgiler gözükmüyor. Bu monitörden kaynaklı olabilir mi acaba? Ama monitörden olsa kasma donma yapması normal mi?

Başka bir fikri olan var mı?

Amazondan hdmi ve dp kablosu sipariş verdim.
Sorunun tam olarak neyden kaynaklandığını bulmam gerekiyor. Başka yardımcı olabilecek olan var mı?

Son düzenleme:
@Criesley şimdi farklı olarak lol oynarken de denedim yine aynısı oluyor. Ama sistemi yüke sokan Ac Valhalla da olmuyor.
Başka monitörde deneme imkanım yok. Başka kablomda yok maalesef.
Bir de print screen ile ekran resmi aldığımda çizgiler gözükmüyor. Bu monitörden kaynaklı olabilir mi acaba? Ama monitörden olsa kasma donma yapması normal mi?

Başka bir fikri olan var mı?

Amazondan hdmi ve dp kablosu sipariş verdim.
Sorunun tam olarak neyden kaynaklandığını bulmam gerekiyor. Başka yardımcı olabilecek olan var mı?
Sorunu ancak benim dediğim yöntem ile anlayabilirsin gibi. Arkadaşından rica etsen de bir monitör ile denesen bence en iyisi olur.

Sorunu ancak benim dediğim yöntem ile anlayabilirsin gibi. Arkadaşından rica etsen de bir monitör ile denesen bence en iyisi olur.
Valla hocam monitörü olan bir arkadaşım yakın çevremde maalesef bulunmuyor. Sorunun ekran kartında olma ihtimali var mıdır?

Yeni kablo geldiğinde deneyeceğim. Başka bi imkanım maalesef bulunmuyor. Belki yeni bir monitör alırım amazondan öyle denerim. Yeni monitörde sorun çıkmazsa eskisini iade etmeye çalışırım.

Monitörün sağ üst kısmında belirgin bir şekilde siyah bir bölüm var ama bu sadece sorun olduğu zaman belli oluyor. Sorun olmadığı zaman bu siyahlık gözükmüyor. Bunun belirli aralıklarla olması normal mi?

Bu monitörden mi yoksa ekran kartından kaynaklı mı olur?
20230129_174224.jpg
20230129_174146.jpg

Son düzenleme:
LCD Tvniz var ise hdmi kablosu ile ona baglayınız lakin kablo problemli ise ondada aynı sorun olucaktır.

Merhaba,
Bilgisayarda ek 1'de gönderdiğim resimde olduğu gibi masaüstünün üst kısmında çizgiler karıncalanmalar oluyor. Olduğu zamanda kasma donmada oluyor. Mouse ilerletirken ilerlemiyor, görüntü donuyor vs. Chrome açıkken, oyun oynarken ya da klasör açıkken olmuyor ve o uygulamalarda sorunsuz çalışıyor ama masaüstündeyken veya Word programı açıkken oluyor.

Eki Görüntüle 1649267

Örneğin AC Valhalla'yı oynuyorum. Oyunu açarken ve oyun başlangıç ekranında aynı çizgiler oluyor. Oyunu oynayınca böyle bir sorun olmuyor. Dahası oyun açıldıktan sonra yani ekran kartı yüke girince masaüstünde olan çizgiler de dahil olmak üzere hiçbir sorun kalmıyor. Ekran kartında 0dB özelliği de var ve fanlar 50 derece altında çalışmıyor. Normal kullanımda fanlar hiç çalışmıyor.
Ayrıca klasörü ya da Chrome'u çizgiden simge durumuna aldığımda da ek-2'de olduğu gibi aynı şekilde oluyor. FurMark testi yaptım. Aynı şekilde yine üst kısımda çizgiler oldu ve çizgiler olduğunda da görüntü donuyordu (ek-3).

Eki Görüntüle 1649272

Eki Görüntüle 1649271

Monitörde sorun olduğunu düşünmüyorum sürekli olmuyor çünkü.

Ekran kartını 7 ay önce sıfır aldım. Son zamanlarda Windows 10 toplu güncelleştirmesi (Windows 10 versiyon 21H2 .NET Framework toplu güncelleştirme) ile NVIDIA sürücü güncellemesi yaptım. Hemen hemen bunları yaptıktan sonra sorun olmaya başladı. Güncelleştirmeden mi kaynaklı yoksa ekran kartı mı bozulmuştur? Format atsam işe yarar mı?

Ayrıca bu sorun ilk olduğunda 10 15 dk içinde kendiliğinde geçti ve bilgisayarı sorunsuz uzun süre kullandım. İkinci olduğunda 30 dk içinde yine kendiliğinden geçti (ikisinde de bilgisayarı birkaç kez yeniden başlattım). Ancak ikinci seferde uzun süre oyun oynadıktan sonra normal kullanıma geçtikten belirli bir süre sonra yine aynı şekilde sorunlar belirlemeye başladı. Ve ne hikmetse Chrome'u kullanırken hiçbir sorun olmuyor ama masaüstüne geçince veya Alt Tab yapınca yine aynı çizgiler oluyor. Ve bilgisayar kilitlenme düzeyinde donuyor.

Ekran kartı bozuksa aynı sorunun hep olması gerekmez mi? Oyun açıkken yani sistem-ekran kartı yük altındayken sorunla karşılaşmamam normal mi?

Yazıyı yazmaya başladığımda çizgi sorunum vardı. Yazı yazmak bile çok zordu (ek-2) Şimdi oyun açtım ve sorunsuz şekilde yazıyorum. Yükteyken sorun yok iken yük altında değilken sorun oluyor gibi.

Sistem: i5 11600K, ASUS ROG RTX 3070 Ti, ASUS B560M Plus Wi-Fi anakart, ASUS VG249 monitör.

Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.
Hep aynı noktada 2-3 çizgi var gibi monitör paneli ile alakalı olabilir yerleri stabil sürekli aynı yerde yapıyorsa tabi kablo ekran kartını test etmeniz lazim bu sonuca ulaşmak için.

Monitörden olabilir ama başka monitör olmadan anlamak zor.
Yeni kablo aldım akşama deneyeceğim. Kablodan değilse, mecburen bir şekilde başka monitör bulup o şekilde deneyeceğim artık.

LCD Tvniz var ise hdmi kablosu ile ona baglayınız lakin kablo problemli ise ondada aynı sorun olucaktır.

Hep aynı noktada 2-3 çizgi var gibi monitör paneli ile alakalı olabilir yerleri stabil sürekli aynı yerde yapıyorsa tabi kablo ekran kartını test etmeniz lazim bu sonuca ulaşmak için.

Akşam yeni kablo ile deneyeceğim. Hem hdmi hem de dp kablosu aldım. Evet hep aynı kısımda. Ekranın üst kısmında enlemesine bi uçtan bi uca oluyor. Ama sürekli olmaması tuhafıma gidiyor.

Bir de ekran videosu kaydetme programları varmış. Bir de onla video kaydı alıcam. Eğer video kaydında çıkarsa ekran kartından, videoda çıkmazsa monitördenmiş. Başka konularda belirtilmiş bu şekilde. Resimleri de telefonla çektim. Print screen ile aldığımda çizgiler gözükmüyordu.

@Criesley @ICrevRESS Kabloları denedim. Kabloyu değiştirince ekran 60 hz oluyor. 144 hz yapınca yine aynı sorun oluyor hatta daha beteri oluyor; siyah ekranda kalıyor monitör. 120 hz ve diğer hz lerde sorunsuz çalışıyor.

Dp kablosu olarak bunu aldım. Ugreen 80391 8K 60 Hz Display Port To Display Port 1.4 Örgülü Kablo 1.5 Metre, Siyah
Hdmi kablosu olarak hem kendi kablosunu hem de yine ugreen in kablosunu denedim sonuç aynı. 144 hz de sorun oluyor. Geri kalan hz lerde ise sorun olmuyor. Bu sorun monitörden kaynaklı diye düşünüyorum.

Bir de Pc hocası forum da bir arkadaş Asus un başka bir monitöründe buna benzer bir sorunla karşılaşmış. Garantiye gönderip değişim almış. Bende de muhtemelen monitör kaynaklı bir sorun var. 120 hz de sorunsuz kullanıyorum ve bana yeter. Ancak sonradan başıma yine dert açar mı? Garantiye göndersem yedek monitörüm yok monitörsüz kalacam.

Sizin fikirleriniz nedir?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı