Masaüstü bilgisayar çok elektrik harcıyor

statheas34

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, masaüstü bilgisayarımı günde 2-3 saat kadar kullanmama rağmen elektrik faturası çok geliyor. Bu ay 500 TL geldi ve bilgisayar harici fazla bir şey kullanmıyorum, diğerleri ise temel ihtiyaçlar vs. şarj gibi. Kullanmadığım zamanlar ise kapatıyorum, her zaman masaüstü neden bu kadar fazla elektrik harcıyor? Sırf bu yüzden satmayı düşünüyorum.

Merhaba, masaüstü bilgisayarımı günde 2-3 saat kadar kullanmama rağmen elektrik faturası çok geliyor. Bu ay 500 TL geldi ve bilgisayar harici fazla bir şey kullanmıyorum, diğerleri ise temel ihtiyaçlar vs. şarj gibi. Kullanmadığım zamanlar ise kapatıyorum, her zaman masaüstü neden bu kadar fazla elektrik harcıyor? Sırf bu yüzden satmayı düşünüyorum.
Power Supply kaç wat?

Hocam günde 3 saat çalışan bir PC ve ayda 500 zor bende ben sabah akşam açık bir pc ile bide bi ton şey çalışıyor anca 500 küsür. 1200 W psu mu var sizde _

Prize takılan güç ölçerler var, monitörle birlikte o şekilde en başa takarak bakın. Ona göre elektrik birim fiyatından gerçekte ne kadar çektiğini anlarsınız.

Genel bilgi olarak:
En çok elektrik harcayan parça ekran kartıdır, oyunda tam güçte modeline göre 150-300 Watt arası güç çeker.
Sonra CPU gelir, TDP değeri 65 Watt olan bir işlemci %100 çalışırken 100-120 Watt güç çeker, TDP 95 Watt gibiyse 180 Watt'ı geçer.
Diğer tüm anakart, RAM, HDD/SSD, varsa DVD ve fanlar ve LED ışıklar 100 Watt'ı zor bulurlar.

320 watt masaüstü bilgisayarım,35 watt monitörüm var. Her ay evdeki diğer tüketimlerle beraber 150₺ fatura ödüyorum. Bence tüketimi evdeki diğer cihazlara göre de değerlendirin. En basitinden bir kettle hergün düzenli kullanımda 30-40₺ elektrik harcayabiliyor.

Elektrik tesisatında kısa devre, kaçak olabilir. Bilgisayarda ister sertifikalı, ister dandik PSU olsun hiçbirisi 2-3 saatlik çalışmayla o kadarlık elektrik harcamaz. İsterse 2000w PSU olsun sistem yine ihtiyacı kadar kullanır yine o kadar harcamaz. Ya elektrik tesisatının bir yerinde kaçak var yada elektronik başka bir cihaz şase yapıp yoğun güç çekiyor. Ben bilgisayarı 12 saatten fazla kullanıyorum her gün 2 TV sürekli açık. Buzdolabı, deep freeze vs. birçok beyaz eşyada sürekli kullanılıyor, 360 lira geldi. Yani o bilgisayar birkaç saat çalışmayla imkanı yok o kadar elektrik harcamaz, başka bir problem var.

Geri
Yukarı