Masaüstü bilgisayara su döküldü

HotMyth

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
-
Kasanın üstüne yarısı su dolu plastik bardak düştü. Büyük kısmı dışarı aktı ve kasanın üstündeki toz tutucu çoğu suyun içine akmasını engelledi ancak gene de bir miktar girdi. Olay yaşanırken PC açık video izliyordum ve su dökülünce PC dondu. Direkt prizden gücü kapadım ama olan oldu. İçini açıp su değen yerleri peçete ile temizledim ve kurutma makinesi ile bayağı bir soğuk hava tuttum. Sorum şu: Herhangi bir devre düzelmeyecek kadar çok zarar görmüş müdür ve birkaç gün kuruması için bekledikten sonra açsam sıkıntı olur mu?

Anakartın büyük bölümü etkilenmişse tamiri mümkün olmayan devreler olabilir. Belki yonga da zarar gördü. Tam kuruduktan sonra sağlam donanımın sağlığı açısından tekrar takmasan iyi olur. Anakartı bir tamirciye sade halde götürüp test ettir.

Anakartın büyük bölümü etkilenmişse tamiri mümkün olmayan devreler olabilir. Belki yonga da zarar gördü. Tam kuruduktan sonra sağlam donanımın sağlığı açısından tekrar takmasan iyi olur. Anakartı bir tamirciye sade halde götürüp test ettir.
Parçaları sökebilsem direkt öyle yapıcam ama kasa montaj-sökme konusunda çok bilgim olmadığından sökemiyorum.

Kasadan RAM, PSU, ekran kartı ve işlemci sökülecek. İşlemci sökmek zor olacağı için tamirci söksün. Anakartı kasadan çıkaramam diyorsan bu parçaları al ve kasa ile götür.

Kasadan RAM, PSU, ekran kartı ve işlemci sökülecek. İşlemci sökmek zor olacağı için tamirci söksün. Anakartı kasadan çıkaramam diyorsan bu parçaları al ve kasa ile götür.
Peki kuruduğundan emin olduktan sonra prize takıp kasayı çalıştırsam sıkıntı olur mu?

Denemeden hiçbrini bilemezsin. Yanık bir devre görmüyorsan bile anakartın üzerindeki devreler oksitlendiği için açmamazlık yapabilir.

Geri
Yukarı