Masaüstü bilgisayarı sürekli açıp kapatmak zarar verir mi?

Şimdi şöyle, ben bilgisayarı günün belli kesimlerinde sık sık kullanıyorum ve işim bittiğinde kapatıyorum bu ilerleyen zamanlarda bilgisayar için bir sorun (yavaşlama, performans düşüklüğü vb.) Yaratıp yaratmayacağını merak ediyorum.

Yok, yapmaz.

Tabi ki zarar verir fakat uzun vadede, çünkü devrelerin üzerinde dirençler vardır her açıp kapatmada ömürleri kısalır. Eğer bilgisayarı sık sık kapatıp açacaksanız uyku modu daha iyi bir seçenek olacaktır. Soruna gelecek olursak, kısa vadede sorun ortaya çıkarmaz.

Tabi ki zarar verir fakat uzun vadede, çünkü devrelerin üzerinde dirençler vardır her açıp kapatmada ömürleri kısalır. Eğer bilgisayarı sık sık kapatıp açacaksanız uyku modu daha iyi bir seçenek olacaktır. Soruna gelecek olursak, kısa vadede sorun ortaya çıkarmaz.
Ya hocam bilgisayarı iş bitince kapatmazsanız devreler boşa çalıştığı için de zarar görür ki. Zaten bu kapatıp açma Windows veya kullandığı işletim sistemi üzerinden yapılırsa, akım yavaş ve kontrollü kesilir. Zararı en aza indirir. Sizin dediğiniz zarar 20 yıl sonra kendini gösterir.

Tabii ki zarar verir fakat uzun vadede, çünkü devrelerin üzerinde dirençler vardır her açıp kapatmada ömürleri kısalır. Eğer bilgisayarı sık sık kapatıp açacaksanız uyku modu daha iyi bir seçenek olacaktır. Soruna gelecek olursak, kısa vadede sorun ortaya çıkarmaz.

Yapmaya devam edilirse yillar sonra zarar verirse verir yani.

Şimdi şöyle, ben bilgisayarı günün belli kesimlerinde sık sık kullanıyorum ve işim bittiğinde kapatıyorum bu ilerleyen zamanlarda bilgisayar için bir sorun (yavaşlama, performans düşüklüğü vb.) Yaratıp yaratmayacağını merak ediyorum.

Günün belirli saatlerinde işinizi görüp işiniz bittiginde kapattiginiz hiç bir şey ileride yavaşlayıp performans düşüklüğü yapmaz.

Yani bu çok uzun vadede sorun yaratacak anladığım kadarıyla
Aslında o kadar önemli değil, zaten cihazları o kadar süre kullanmıyoruz bile, söyle örnek veriyorum diyelim anakart normalde bir sıkıntı olmazsa 15 sene kullanılır ama sürekli açıp kapatma yaparsan 15 sene dayanmaz da 10 sene dayanır.

Geri
Yukarı