Masaüstü bilgisayarı uzun süre boyunca yüksek sıcaklıkta çalıştırmak

Artoriass

Centipat
Merhaba bir masaüstü yaklaşık 2 sene 60-85 derece aralarında kullanılırsa sistem aşırı fazla zarar görür mü? bu soruyu sorma nedenim birkaç gün önce arkadaşımın bilgisayarı kullanma fırsatım oldu. Teamfight tactics (TFT) girdiğim zaman fanlar çalışmaya başladı bende anlam veremedim sıcaklığa bakmak istediğim zaman 85 dereceyi geçmiş bir şekilde gördüm. BIOS ayarından AMD CPB özelliğini kapatınca sıcaklık 50 derecelere düştü. Şu anlık bir sorun yok ama arkadaşım bilgisayarım ömrü çok kısaldı mı diye sorunca cevap veremedim. Sizce bir sorun olmuş mudur şimdiden yardımcı olanlara teşekkürler.

Sistemi.
AMD Ryzen 5 5600.
RX 6600 XT.
B450M S2H.
NZXT h510.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba bir masaüstü yaklaşık 2 sene 60-85 derece aralarında kullanılırsa sistem aşırı fazla zarar görür mü? Bu soruyu sorma nedenim birkaç gün önce arkadaşımın bilgisayarı kullanma fırsatım oldu. Teamfight tactics (TFT) girdiğim zaman fanlar çalışmaya başladı bende anlam veremedim sıcaklığa bakmak istediğim zaman 85 dereceyi geçmiş bir şekilde gördüm. BIOS ayarından AMD CPB özelliğini kapatınca sıcaklık 50 derecelere düştü. Şu anlık bir sorun yok ama arkadaşım bilgisayarım ömrü çok kısaldı mı diye sorunca cevap veremedim. Sizce bir sorun olmuş mudur şimdiden yardımcı olanlara teşekkürler.

Sistemi.
AMD Ryzen 5 5600.
RX 6600 XT.
B450M S2H.
NZXT h510.

O derecelerde bir hasar oluşmaz genelde. Sınır diyebileceğimiz bir değer. Tercihen macun yenilenebilir. Isıdan ötürü kurumuş falan olabilir. CPB kapalı kalsın gerek yok ona. Bir de voltaj ayarı yapabilirsiniz. Ben Ryzen Master kullanarak mavi ekran ala ala voltaj değerlerini ayarlamış sonrasında BIOS'a girmiştim değerleri. Siz de öyle bir şey yapabilirsiniz.

Teknoloji şans işi hocam. Çalıştığım fabrikanın ofisinde en az 10 yıllık bir bilgisayar vardı. Kasa yıllardır hiç temizlenmediği gibi işlemci fanının ayakları da kırıktı. Kısaca doğru dürüst temas bile etmiyordu işlemciye. O haliyle yıllardır çalışmaya devam etmiş ve ben işten çıkarken de sorunsuz çalışıyordu. Bu makinelerin ömrünü kestirmek pek mümkün değil. Çünkü net bir şekilde hesaplayacağın bir yöntem yok. Hiç umursanmayan bilgisayarlar 20-30 yıl çalışabiliyor veya aşırı titiz olan bir kullanıcının bilgisayarı birkaç yıl sonra bozulabiliyor. O yüzden arkadaşın bu olayı bence hiç kafasına takmasın. Temizliğini ve bakımını düzenli şekilde yapıp gerisini düşünmemek lazım. Bozulacağı varsa her türlü bozuluyor.

Geri
Yukarı