Masaüstü bilgisayarlarda akım korumalı prize ihtiyaç var mı?

NuCaKo38

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar oturduğum çevrede pek fazla elektrik kesintisi olmuyor fakat tanıdıklarım akım korumalı priz al faydası olur diyorlar, bildiğim kadarıyla bilgisayarlar yüksek voltaja dayanıklı. Almam gerekiyorsa akım korumalı prizi kaç joule seçmeliyim? 20 TL'lik 300 joule prizler de işimi görür mü? Bütçem maalesef düşük.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence lazım. Hem akım korumalı priz hem de +80 PSU olmalı çünkü elektrik kesintisi ne zaman olur belli olmaz (planlı kesintiler hariç).

Daha 7 ay önce elektrik akımının 15 günlük anakartımı bozmasından sonra ben alınmasını kesinlikle öneriyorum. Dandik bir prizde kullanıyordum. Daha sonra Philips'in akım korumalı prizine geçtim. Sorun yaşamadım daha sonra.

Malesef Türkiye şartlarında gerekli diye düşünüyorum anlık voltaj düşmesinin yanı sıra daha beteri olan anlık voltaj patlamalarının da fazla yaşandığını düşünüp özellikle müstakil yada bildiğin birisinin yaptığı bir evde oturmuyorsan bence kesinlikle yapmalısın daha önce bütün elektronik cihazlarım akım korumalı priz haricinde çalışınlar yanıp akım korumalı prizler eşyalara zarar gelmesini önleyip kendi ömürlerini bırakmışlardı ben faydasını fazlasıyla gördüm kaybedecek bir şeyiniz olmaz bence kesinlikle kullanın.

Elektrik kesintisi sisteme zarar vermez. ( BIOS update yaparken yasanmadigini varsayiyorum. )
Esas zarar verme potansiyeli olan sey akim dalgalanmasi, ondan da korunmak icin 2 secenek var:
1) Akim korumali priz. --> Akim dalgalanmasi anlik guc fazlaligi olusturur, buna da direncli olmasi gerekir prizin. Genelde "joule" degeri ile olculen bir koruma degeri olur prizlerin, ne kadar fazla joule akim firlamasina dayanikliysa o kadar iyi. Eger bu yoksa, guc kaynagin yanabilir ama sisteme yine bir sey olmaz. En kotu guc kaynagini degistirmek zorunda kalirsin ama bas agrisi tabi.
2) UPS. -> Cogu ups zaten icerisinde akim koruma ile birlikte gelir. Benim tercihim UPS olmustur hep, zira basta dedigim gibi update yaparken ya da onemli bir is sirasinda elektrik kesintisine ugramak istemiyorum.

Surekli elektrik kesiliyorsa akim dalgalanmasindan suphelenme ama elektrik gelip gidiyorsa, lambalarin parlakliklari azalip azalip artiyorsa o zaman voltaj oynuyor demektir, eger boyle bir ortamdaysa bilgisayar bence UPS ya da akim korumali priz al kafan rahat etsin. Turkiye'de yasiyoruz, elektrik de kesilir, internet de gider, voltaj da dalgalanir. Bu sistemlerin yol actigi hasarin hesabini kimseden soramazsin sonra : )

Hocam dediğiniz hiç birşey başıma gelmedi ucuz pir akım korumalı priz alsam işimi görürmü 300j yoksa tunçmatik 1050j bir prizmi alıyım

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı