Masaüstü bilgisayarlarda kasanın fan kabloları anakart üzerinde nereye bağlanır?

blauesbluten

Kilopat
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
Başlıkta da belirttiğim gibi masa üstü bilgisayarlarda, fanlar anakart üzerinde nereye takıldığı ile ilgili bir kaç sorum var:
1) Bilgisayar kasasındaki fan sayısı anakart üzerindeki takılabilecek maksimum yuva sayısından fazla ise ve biz yine de bu fanların hepsini anakarta bağlamak istiyorsak (bilgisayar kasasında elimizdeki fan sayısına yetecek kadar fan yuvası var olduğu biliniyorsa) ne yapmalıyız?

2) Fan kontrolcü nedir? Gerekli midir? Fan kontrolcünün bağlantıları nasıl yapılır?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
-Fan çoklayıcı kullanabilirsiniz.
-Anakart üzerinde 3-4 ince tel ile yapılan fan girişleri var. Üzerlerinde CPU FAN, SYS FAN gibi ibareler bulunur. İşlemci fanını CPU olanda bırakın.
-Diğer porta çoklayıcı kablo takıp fanları ona takabilirsiniz.

Fan kontrolcü gerekli değildir, kendim kullanıyorum görüntü olarak ve kolaylık olarak çok işime yarıyor. Kasamda 6 adet fan var ve voltaj üzerinden hepsinin kontrolünü yapabiliyorum. Bu kadar daha fazla bir ekstrası yok ve gücü molexten alıyor. 5.25'lik bir girişe takıp kolayca montajlayabilirsiniz.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Almak istediğim cevabı aldım.
1) Anakarta tüm fanları bir veya daha fazla çoklayıcı yardımı ile bağlayabiliyoruz. Daha sonra anakartın biosunda fan hızlarını yönetme kısmı varsa buradan ayar yapabiliyoruz. Yoksa fan hızları otomatik ayarlanıyor.

2) PSU'dan bir veya daha fazla çoklayıcı yardımı ile fanlara bağlantı yapabiliyoruz. Bu durumda fanlar her zaman tam devirde dönüyor.

3) PSU'dan fan kontrolcüye molex ile güç bağlantısı kurup fanlarıda gerekirse çoklayıcı mevcutsa fan kontrolcüdeki kablolar ile fan kontrolcüye bağlıyoruz ve biosa girmeden mekanik kontrol sağlayabiliyoruz.

Not: Biraz geç yazdım. Çünkü Türkçe kurallarına uymama nedeni ile yetkilerim kısıtlanmıştı dostlar.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı