Masaüstü bilgisayarların dizüstü bilgisayarlardan daha pahalı olması

simdigeldim

Picopat
Elimde eski bir bilgisayar var, şu an yenileme ihtiyacım yok fakat fiyatlara bakmak istedim.
Yeni nesil güncel donanımlar ile laptop fiyatlarına baktığımda 17-20 bin lira aralığında güzel laptoplar görüyorum, aynı özelliklere sahip kasa fiyatlarına baktığımda 20 bin liranın altına düşmüyor ve ekran, klavye gibi ekipmanlar hariç sadece kasa.
Performans farkı ise çok yüksek değil, güç tüketimi farkı devasa bu şartlar altında kasa almak aşırı derecede mantıksız geliyor.

Performans farkı ise çok yüksek değil,

İşte buna cidden gülerim :D :D 10 sene laptop kullanıp 1 ay önce masaüstüne geçmiş biri olarak şunu diyebilirim ki laptop ile masaüstü arasında uçurum kadar performans farkı var. En basitinden laptopta kullanılan ekran kartları ile PC'deki aynı değil. Bu bile aradaki farkın az olmadığını gösteriyor.

İşte buna cidden gülerim :D :D 10 sene laptop kullanıp 1 ay önce masaüstüne geçmiş biri olarak şunu diyebilirim ki laptop ile masaüstü arasında uçurum kadara performans farkı var. En basitinden laptopta kullanılan ekran kartları ile PC'deki aynı değil. Bu bile aradaki farkın az olmadığını gösteriyor.

%20 civarında bir fark oluyor. Aradaki fiyat ve elektrik tüketimi farkına bakarsan çok büyük bir fark var.

%20 civarında bir fark oluyor. Aradaki fiyat ve elektrik tüketimi farkına bakarsan çok büyük bir fark var.

Benim eski laptopta GTX 1050 vardı. İnternette aynı ekran kartının masaüstü versiyonu ile oynanan oyunlara baktığımda benimkine göre hem Ultra ayarlarda hem de daha fazla FPS aldıklarını görürdüm. Emin ol %20'nin 3-4 katı performans farkı oluyor.

@Teyyare Makinisti Hadi diyelim %50 performans farkı var ama aradaki fiyat farkı hiç de az değil. 18 bin liraya gördüğüm laptop özelliklerinde kaliteli masaüstü toplayınca 25 bin lira oluyor ve monitör, klavye ve fare ile 30 bin lira oluyor aradaki fark çok daha büyük.

İşte buna cidden gülerim :D :D 10 sene laptop kullanıp 1 ay önce masaüstüne geçmiş biri olarak şunu diyebilirim ki laptop ile masaüstü arasında uçurum kadar performans farkı var. En basitinden laptopta kullanılan ekran kartları ile PC'deki aynı değil. Bu bile aradaki farkın az olmadığını gösteriyor.
Ek olarak şöyle bir şey var. Laptop'da her şeyi küçültmen gerekiyor. Çünkü kasa kadar bir alanın yok. Bu hem kolay taşınabilirlik hem de basitlik yaratıyor. Klavye, monitör, fare, kamera, mikrofon gibi ekipmanlara da ihtiyacın olmuyor. Aslında hepsini bir katarsak bence laptop daha pahalı olmalı. Tabi şirketlerin satış oranları ve arz talep her şeyi değiştirir.

Bu laptoptan laptoba değişebiliyor ki. Benim laptoptaki ekran kartı ile masaüstündeki ekran kartı arasında genellikle 5-10 FPS anca fark var.

Yeni konular

Geri
Yukarı