Çözüldü Masaüstü hoparlörünün yerini değiştirme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

asliara

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhaba.

Bilgisayara jak ile bağladığım küçük stereo masaüstü hoparlörüm var.

Fişlerden dolayı; bir süredir sağ ve sol hoparlörü yer değiştirmiş olarak kullanıyorum.

Konu hakkında bilgim yok ama bir 5.1 hoparlör gibi fark olmaz diye düşünüyorum. Yani birkaç filmde denedim; sağ ve soldan gelen seslerde fark göremedim.

Müzikte de belki bir taraf daha farklı duyuluyordu daha tiz vb. ancak neticede 2 kulağımız da aynı duyduğuna göre, yine fark eder mi diye düşünüyorum.

Kulağı çok iyi olan ve bunu denemiş arkadaşlardan ya da teknik bilgisi olanlardan cevap rica ediyorum.

Çözüm
Sağ sol özellikle bir fark hissetmezsin. Fakat bir filmde diyelim soldan gelen araba önünden geçip sağından devam ettiyse bunu tam tersi olarak algılarsın. Bu durum da görsellikle birlikte olduğu için biraz rahatsızlık hissettirir. Görselde soldan sağa geçen araba hoparlörde sağdan sola geçerse anlık olarak yadırgayabilirsin. Onun dışında bir fark olmaz.
Sağ sol özellikle bir fark hissetmezsin. Fakat bir filmde diyelim soldan gelen araba önünden geçip sağından devam ettiyse bunu tam tersi olarak algılarsın. Bu durum da görsellikle birlikte olduğu için biraz rahatsızlık hissettirir. Görselde soldan sağa geçen araba hoparlörde sağdan sola geçerse anlık olarak yadırgayabilirsin. Onun dışında bir fark olmaz.

Çözüm
Bir kaç filmde baktım ama yine farkı 5 kanaldaki kadar göremedim. Acaba online filmlerde bu kanallarda ses kaybı mı oluyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı