Masaüstü ikonları köşelenmiyor

Selam, biraz basit bir konu başlığı ancak böyle simetrik şeylere çok takıldığımdan sormak istiyorum. İkonlar, normalde görselde ikonu çevreleyen çizgiler tam köşeye değecek şekilde konulabilirken şu an görseldeki gibi arada boşluk kalıyor. Bunun sebebi nedir ve nasıl düzeltebilirim?

Eki Görüntüle 1849784

Görünümden ayarlayıp, seçtikten sonra yön tuşları ile kaydıramıyor musunuz olmuyor ise görünüm, ikonları gizle yapmanızı öneririm.

Win95'ten beri kullanan biri olarak şunu söyleyebilirim ki Windows'un ikon hizalama sistemi bir türlü oturmadı :) Ekran genişliğine göre ilanların arasını otomatik ayarlamıyor. Her ikon büyüklüğü için farklı bir ikon aralığı var. Aynı şey en altta görev çubuğunun üzerinde kalan boşluk için de geçerli. Farklı ikon büyüklüklerini deneyebilirsin masaüstünde CTRL basılı iken fare telerleriğini döndürerek. İkonlar arası boşluğu eskiden görüntü özellikleri ayarlarından değiştirebiliyorduk. Başlık ve kaydırma çubuğu kalınlıkları, pencere butonu büyüklükleri, ikon büyüklükleri, ikonlar arası dikey ve yatay boşluklar vs. Bakmadım ama eğer kaldırmadılarsa gelişmiş görüntü ayarları veya özelleştirme seçeneklerinde bu ayarları bulabilirsin.

Masaüstüne sağ tık yapıp görünümü seçip 'simgeleri klavuz çizgisine hizala' seçeneğini kaldır. Böylece dahada sağa kaydırabilirsin. Belki işine yarar.

Kardeşim çözünürlüğü değiştirdiysen (veya yakın zamanda monitörünü değiştirdiysen) ve yahut ölçeklendirme yaptıysan bu ayar bozulabilir. Aslında her çözünürlükte düzgün gözükür ama her ölçeklendirmede düzgün gözükmez. Ölçeklendirme %100 değilse %100 yapmayı dene, ondan sonra simgelerin düzgün hizalanması lazım. Bir dene istersen.

Bende de aynı sorun vardı. Masaüstü sağ tık - görüntü ayarları 1. monitörü seçip aşağıda bunu ana ekranım yap tikini seç ve uygula.

ICO'nun boyutuyla alakalı. CTRL tuşuna basarken Mouse'nın scrollunu yukarı aşağı kaydırırsanız boyutunu değiştirebilirsiniz.

Merhaba, yanıt vermekte biraz geciktim ancak dediğiniz gibi yaptığımda da maalesef olmuyor :,)

Benim monitörde çözünürlük değişince oluyordu bu sorun. Çözünürlük ayarını bir kontrol et bence.

Tüm çözünürlük ayarlarını kontrol ettim ama hiçbir farklılık yok. Artık çözmekten ziyade neden böyle oldu ki diye düşünüyorum...

Win95'ten beri kullanan biri olarak şunu söyleyebilirim ki Windows'un ikon hizalama sistemi bir türlü oturmadı :) ekran genişliğine göre ilanların arasını otomatik ayarlamıyor. Her ikon büyüklüğü için farklı bir ikon aralığı var. Aynı şey en altta görev çubuğunun üzerinde kalan boşluk için de geçerli. Farklı ikon büyüklüklerini deneyebilirsin masaüstünde CTRL basılı iken fare telerleriğini döndürerek. İkonlar arası boşluğu eskiden görüntü özellikleri ayarlarından değiştirebiliyorduk. Başlık ve kaydırma çubuğu kalınlıkları, pencere butonu büyüklükleri, ikon büyüklükleri, ikonlar arası dikey ve yatay boşluklar vs. bakmadım ama eğer kaldırmadılarsa gelişmiş görüntü ayarları veya özelleştirme seçeneklerinde bu ayarları bulabilirsin.

Uzuunca yanıtınız ve açıklamanı için teşekkürler ancak söylediğiniz şekilde ikonlar arası boşluğu değil de direkt ikonların boyutunu değiştirecek şekilde ayarlamışlar sanırım. Daha da vahim bir hal alıyor:) şimdilik çözümü ikonları kaldırmakta buldum böyle de çok boş geldi ama alışacağım mecbur. Ayarları tekrar kurcalayacağım bir ara, bulursam buradan yazarım :D

Kardeşim çözünürlüğü değiştirdiysen (veya yakın zamanda monitörünü değiştirdiysen) veyahut ölçeklendirme yaptıysan bu ayar bozulabilir. Aslında her çözünürlükte düzgün gözükür ama her ölçeklendirmede düzgün gözükmez. Ölçeklendirme %100 değilse %100 yapmayı dene, ondan sonra simgelerin düzgün hizalanması lazım. Bir dene istersen.

O şekilde yaptığımda da hizalanmadı maalesef. Ve bayağı küçüldü her şey o sebeple eski haline getirdim geri.

Bende de aynı sorun vardı. Masaüstü sağ tık - görüntü ayarları 1. monitörü seçip aşağıda bunu ana ekranım yap tikini seç ve uygula.

1.monitör seçili ancak bunu ana ekran yap seçeneği ben de görünmüyor bir umutla denemek istemiştim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı