Masaüstü ile dizüstü bilgisayarın arasındaki ömür farkı

Ayni performansi verecek olan masaustu bilgisayar laptoptan daha ucuza gelir.
Laptoplar daha kucuk alanda daha fazla komponent tasidiklari icin sicaklik onlar icin daha onemli bir sorundur. Yuksek sicaklik altinda calistiklari icin eskime, bozulma, deforme olma ihtimali fazladir. Bu sebeple birbirine esdeger komponentler iceren masaustu bilgisayarin omru laptoptan fazla olur. Ancak 4 sene uzun bir sure degil. Ben 2011 yilinda aldigim laptobu hala kullaniyorum, ustelik hic kapatmiyorum bile. Eger tasinabilir olmasi senin icin vazgecilmez bir ozellik ilse laptoptan baska sansin yok. Ancak degilse, masaustu en ideal tercih.

Masaüstü bilgisayarlar dizüstü bilgisayarlara göre hem çok daha ucuza mal olur hem daha güçlü olur hem de daha uzun ömürlü olur . İlerideki masrafları da daha düşüktür ayrıca ileride upgrade etme olasılığı olduğu için yeni bir bilgisayar masrafı yapmadan 2 dizüstünde 2 bilgisayar ömrü niteliğinde kullanılabilir. Kısacası aynı özellikleri göz önüne alırsak dizüstü bilgisayarlar masaüstünün yarı gücünde olmasına rağmen 2 katı fiyata mal olmaktadır . Kişisel kullanım tercihleri önemlidir. Şahsi düşüncem oyun amaçlı kesinlikle dizüstü kullanılamaz. Aşırı ısınmalar olduğu için ve soğutma kapasitesi çok düşük olduğu için ısıdan kaynaklı kısa sürede deformasyon olur ve masraf çıkartır .

Oyun için dizüstü almayın. Alın masaüstü keyfinize bakın.
“Yahu kardeşim taşımam lazım.” dersen de 400-500 liraya 2. el bir laptop bulup içine SSD takarak iş ve ofis yazılımları amaçlı kullanın.

Eğer ailenizden ayrı farklı bir şehirde okuyorsanız kesinlikle laptop almanızı tavsiye ederim. Neden derseniz oda arkadaşımın Masaüstü bilgisayarı vardı ve her cuma günü otobüs terminaline taşımaktan ciddili sıkılmıştım. Yurtta kalıyorsan oda arkadaşını düşün ve laptop al, lütfen.

Eğer ailenizden ayrı farklı bir şehirde okuyorsanız kesinlikle laptop almanızı tavsiye ederim. Neden derseniz oda arkadaşımın Masaüstü bilgisayarı vardı ve her cuma günü otobüs terminaline taşımaktan ciddili sıkılmıştım. Yurtta kalıyorsan oda arkadaşını düşün ve laptop al, lütfen.
Hocam her hafta memlekete giden birisinin her hafta kasayı da yanında götürmesi sıkıntılı olan durum bence :D :D :D

Evde kalıyorum, ev arkadaşlarımla 2 sene daha evde kalacağım da komik geldi bu yorumu okumak :D

10 yildir surekli leptop degistiren biri olarak soyluyorum,oyun istiyorsan leptop alma..

Ilk baslarda gayet iyi fps ve sicakliklarla oynarsin ancak ilk seneden sonra sorunlar bas gosterir,fanlar eskisi gibi performansli calismaz acip temizlesen bile aynisi olmaz,ses cikarmayan alet deli gibi bagirmaya baslar cok fazla isinir ve fps dususleri performans kayiplari baslar.Istisnasiz her leptopda oldu bu..

Ve leptop un fiziksel hassasiyeti cabasi,her aldigim cihazin menteselerinde sorun oliyor diye bir sure sonra en sonki leptobumun ekranini bile kapatmadan kullanmama ragmen o menteseler kirildi,evet 3 sene oyle boyle idare etti ancak gecen gun masa ustu aldim ve performans farki inanilmaz ve leptop kadar aman surasina bisi olmasin aman dusmesin derdin yok..

İlk 3 sene temiz çalışır, tabii kullanıcıya göre 2 seneye kadar düşer. İlk 3 seneden sonra git gide çürümeye başlar. Masaüstü bilgisayar kullanıcıya göre 8-10 seneye kadar temiz çalışır. Ancak tabii ki gelişen yazılımlar/oyunlar gereği yetersiz performans sorunu olur ama o ilk günkü durumunu korur ve temiz çalışmaya devam eder. 6 seneyi atlatan dizüstü bilgisayar göremedim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı