Masaüstü Kasa Toplama Yardımı

Xloer00

Hectopat
Arkadaşlar 3-4 gün önce sistemin tüm parçalarını tek tek sipariş verdim, 1-2 güne hepsi gelmiş olacak. Daha önce hiç kasa toplamadım, diyenler olur o zaman bilen birine götür. Kendim laptop işi yapıyorum küçük çaplı tanıdıkların laptoplarını, arkadaşlarımınkini tamir ediyorum. Bu sebepten kasayı kendim toplam istiyorum. Kafama takılan birkaç soru var. Öncellikle aldığım kasada 4 tane RGB fan bulunuyor. Bunların güç bağlantılarını tek bir slota dönüştürücü varmış ismini bulamadım. Hepsini ayrı slotlara da takabiliyorum, yer var ama RGB kablosu 1 tane var, bunu tek bağlasam yeterli mi? Bir de ekran kartında 8+6 pin girişi var, bunlar PSU'nun içinden ayrı mı çıkıyor yoksa tek kabloda 8+6 pin birleşik mi geliyor? Kafama takılan başka soru olursa yardımcı olacak var mı?

Sistem özellikleri:
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 2600X
  • Anakart: ASUS TUF B450-PLUS GAMING
  • Ekran kartı: ASUS ROG STRIX GTX 1660 Ti
  • RAM: Corsair Vengeance LPX 8 GB*2
  • Kasa: Xigmatek Beast 4 X RGB fanlı X-Power 650W 80Plus USB 3.0 midt ATX kasa
  • Depolama: Samsung 860 Evo 250 GB

Parçaları birbirine takma konusunda sorun olmaz da kabloları düzgün konumlandırmalısın. İnternette rehberleri var, izleyebilirsin.

Merhaba,

Kasa siparişin geldi mi? İçinden çıkmadığı için mi böyle söylüyorsunuz yoksa tahminen mi? Çünkü ben milletin beğenmediği powerboost vk-c12b kasayı aldım, 4 adet rgb 120mm fan mevcut, kasanın içinde (kabloları geçirdiğimiz arka tarafında) 4 adet RGB'yi de kontrol eden ve güç bağlantısının yapıldığı bir aparatla geldi. Aparatın sadece bir adet güç bağlantısı mevcut ve o da diğerlerine güç dağıtımını yapıyor. Ayrıca kumandalı rbg yi de yönetiyor. Sizin kasanızda da böyle bir çoğullayıcı olması gerek normalde.

Bazı güç kaynaklarında hem 6 pin hem de 8 pin güç kablosu çıkıyor, bazılarında çıkmıyor sizinkini bilmiyorum. Eğer 8 pin çıkmıyorsa, 6 pinden 8 pine dönüştürücü alman lazım, google'a yazarsan direk çıkar 10 lira bir şey. Kafana ne takılıyorsa sor, paylaşmak ve öğrenmek için burdayız. Elimden geldiğince yardımcı olurum.

Ben de daha önce kasa toplamamıştım, ama kendim topladım, çok elzem bir şey yok. En kötü technopat pc toplama rehberini izle 1 saat ordan yaparsın.

Verdiğim bilgilerde yanlış bişey söylediysem, düzeltin arkadaşlar.

Merhaba,

Kasa siparişin geldi mi? İçinden çıkmadığı için mi böyle söylüyorsunuz yoksa tahminen mi? Çünkü ben milletin beğenmediği powerboost vk-c12b kasayı aldım, 4 adet rgb 120mm fan mevcut, kasanın içinde (kabloları geçirdiğimiz arka tarafında) 4 adet RGB'yi de kontrol eden ve güç bağlantısının yapıldığı bir aparatla geldi. Aparatın sadece bir adet güç bağlantısı mevcut ve o da diğerlerine güç dağıtımını yapıyor. Ayrıca kumandalı rbg yi de yönetiyor. Sizin kasanızda da böyle bir çoğullayıcı olması gerek normalde.

Bazı güç kaynaklarında hem 6 pin hem de 8 pin güç kablosu çıkıyor, bazılarında çıkmıyor sizinkini bilmiyorum. Eğer 8 pin çıkmıyorsa, 6 pinden 8 pine dönüştürücü alman lazım, google'a yazarsan direk çıkar 10 lira bir şey. Kafana ne takılıyorsa sor, paylaşmak ve öğrenmek için burdayız. Elimden geldiğince yardımcı olurum.

Ben de daha önce kasa toplamamıştım, ama kendim topladım, çok elzem bir şey yok. En kötü technopat pc toplama rehberini izle 1 saat ordan yaparsın.

Verdiğim bilgilerde yanlış bişey söylediysem, düzeltin arkadaşlar.

Kasa geldi öncellikle izldiğim videolarda fanlarda ana kart üzerine takmak için 4 - 3 pinli uç çıkıyordu ve 12w rgb kablosu çıkıyordu ana karta bağlıyordu. Benimkinde arka arkaya bağlı 4 tane bişe geldi. Fotoğraflarını yükliyorum. Nereye bağlacağımı bilmiyorum. Birde ekran kartında 8 pin var ana karttaki cpu da 8 pin denedim güç kayanağından gelen bir tane 8 pin giriyor başka güç kaynağından gelen 8 pin yok.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2019-11-16 at 11.15.01.jpeg
    WhatsApp Image 2019-11-16 at 11.15.01.jpeg
    170,2 KB · Görüntüleme: 45
  • WhatsApp Image 2019-11-16 at 11.15.02.jpeg
    WhatsApp Image 2019-11-16 at 11.15.02.jpeg
    117,3 KB · Görüntüleme: 51
  • WhatsApp Image 2019-11-16 at 11.15.03.jpeg
    WhatsApp Image 2019-11-16 at 11.15.03.jpeg
    137,5 KB · Görüntüleme: 40
  • WhatsApp Image 2019-11-16 at 11.15.05.jpeg
    WhatsApp Image 2019-11-16 at 11.15.05.jpeg
    163,4 KB · Görüntüleme: 47
  • WhatsApp Image 2019-11-16 at 11.15.07.jpeg
    WhatsApp Image 2019-11-16 at 11.15.07.jpeg
    132,3 KB · Görüntüleme: 46

Bu sitedeki videoların hepsini izlersen kolay bir şekilde toplarsın bilgisayarını. Kablo çokluğu, özellikle PSU kablolarının çokluğu gözünü korkutmasın.

Technopat' ın videolarını da izleyebilirsin ama verdiğim linketeki videolar çok açıklayıcı...

Haydi kolay gelsin.

reye bağlacağımı bilmiyorum. Birde ekran kartında 8 pin var ana karttaki cpu da 8 pin denedim güç kayanağından gelen bir tane 8 pin giriyor başka güç kaynağından gelen 8 pin yok.

Şimdi dostum, 12v güç anakart üzerinden de alınabilir, güç kaynağından da alınabilir. Adamlar sana molex bağlantı göndermişler. PSU'daki 4 pinli dişi kabloyu, attığın fotolardaki beyaz sokete tak (Fotoğrafta gösterdim), güç bağlantın tamamdır başka bişey yapmana gerek yok. Ama rgb 'yi kontrol eden bir şey göremedim. Kumandası falan mı var?

8 pin güç kaynağında bir adet olması çok saçma, eğer bir tane varsa, çoğullayıcı alırsan işini görecektir diye düşünüyorum. Ya da önceden dediğim gibi 6'dan 8 pine dönüştürücü işinizi görecektir.

Adsız.png

T
Şimdi dostum, 12v güç anakart üzerinden de alınabilir, güç kaynağından da alınabilir. Adamlar sana molex bağlantı göndermişler. PSU'daki 4 pinli dişi kabloyu, attığın fotolardaki beyaz sokete tak (Fotoğrafta gösterdim), güç bağlantın tamamdır başka bişey yapmana gerek yok. Ama rgb 'yi kontrol eden bir şey göremedim. Kumandası falan mı var?

8 pin güç kaynağında bir adet olması çok saçma, eğer bir tane varsa, çoğullayıcı alırsan işini görecektir diye düşünüyorum. Ya da önceden dediğim gibi 6'dan 8 pine dönüştürücü işinizi görecektir.

Eki Görüntüle 460640
Teşekkür ederim dün bu saatlerde kendim topladım hatta şuan topladığım bilgisayardan yazıyorum. Her şey çalışıyor. RGB leri kontrol eden kasa üstünde tuş var. Fan ışıkları sadece Psu ya bağlı anakart üzerinden bir kontrolüm yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı