Masaüstü neden dizüstüden daha iyi performans veriyor?

SALOOWEN

Hectopat
Makaleler
13
Daha fazla  
Merak ettim de neden i5'in (tam model hatırlamıyorum) 2. nesli ve bir 1 GB VRAM AMD ekran kartı (tam model hatırlamıyorum) i5 10200H + RTX 3050'den fazla FPS alıyor? Yani neden 1050'li bir PC çok daha iyi bir laptoptan fazla alamıyor? Böyle 1050'li bir sistem bile CS:GO'da 200 üstü FPS verirken nasıl 10000 TL'lik laptop veremiyor? Ve neden masaüstü ve dizüstü ekran kartlarını karşılaştıramıyoruz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merak ettim de neden i5'in (tam model hatırlamıyorum) 2. nesli ve bir 1 GB VRAM AMD ekran kartı (tam model hatırlamıyorum) i5 10200H + RTX 3050'den fazla FPS alıyor? Yani neden 1050'li bir PC çok daha iyi bir laptoptan fazla alamıyor? Böyle 1050'li bir sistem bile CS:GO'da 200 üstü FPS verirken nasıl 10000 TL'lik laptop veremiyor? Ve neden masaüstü ve dizüstü ekran kartlarını karşılaştıramıyoruz?
Masaüstü ekran kartları daha farklı bir mimari yapıya sahip. Gerek çipleri, gerek yazılımları daha farklı.

Laptopun işlemcisini, ekran kartını ve RAM'lerini sığdıralım derken iyice küçültüyorlar. Hem bundan dolayı performans düşüyor, bir de parçalar küçüldüğü için daha çok ısınmaya başlıyor ve daha fazla ısınmasın diye belli bir limit koyuyorlar. Onun dışında @377660 hocamın dediği gibi, her şeyi farklı.

İyi de 5,000 TL'ye aldığın sistem laptopu nasıl geçebiliyor?

10,000 TL'lik laptopun 4-5,000 TL'ye satılması çok saçma
Teknolojik bir ürün inceldikçe ve mikrolaştıkça (küçüldükçe) fiyatı da artar. Çünkü daha fazla emek, ince dokunuş ve ayar gerektirir. Bunun gibi binlerce sebebi var.

Yeni konular

Geri
Yukarı