Mass Effect "Run out of virtual memory" hatası

İşletim sistemi
Windows 10

kaiser soze

Kilopat
Makaleler
3
İyi günler. Mass Effect serisindeki oyunları baştan başlayıp oynamaya niyetlendim. İlk oyunu daha önce oynamaya çalıştığımda oynanışına alışkın olmadığım için beğenmemiş ve bırakmıştım. Ancak konsept ve hikayeyi çok beğendiğim için dayanamayıp ikinci oyunu severek oynadım ve bitirdim. Oyunu oynayanlar bilir, seride hikaye son derece alakalı ve hatta save dosyası aktarımı yapılırsa yapılan tercihler dahi korunuyor. Ben de bu sebeple ilk oyundan tekrar başlamak istedim.

Bu oyunun remastered benzeri bir sürümü geldi veya gelecek diye duymuştum ama uzun zaman önce Steam üzerinden ucuza aldığım hali mevcut. O sebeple oradan oynayayım dedim. Ancak ortalama olarak her saat başına hata verip kapanıyor. Verdiği hata çok mantıksız. Gerçekten sanal bellek yetersizliği olası değil. Başka oyunlarda bu hata çıkmadı. Alta yazacağım sistem özelliklerine de bakabilirsiniz. masseffect.exe veya launcher, configurator gibi bileşenlere yönetici olarak çalıştırma izni vermek fayda etmedi. Yabancı forumlarda falan bu hatayla karşılaşan var. Ancak çözüm bulamadım.

Not: Oyunu ilk kez yine aynı bilgisayarda oynadım diye hatırlıyorum. O zaman W10 Pro 1909 ve daha eski GPU vb. sürücüler yüklüydü.

W10 pro 20H2 19042.928
R7 3700x w/Wraith Prism @4,2Ghz
Asus TUF X570-plus
Sapphire RX 5700 XT Nitro+
Team Vulcan TUF 2x8GB 3000MHz
Kingston A2000 500 GB + Adata SU630 480GB (Oyun ikinci diskte kurulu. Steam ve Windows ilk diskte)
Corsair Carbide Spec Delta + Corsair VS650 80+
AOC 24G2U

me.jpg

Oyunu sil ve yeniden yükle. Senin ya da bilgisayarının hatası değil oyun bozuk. Oyun 32 Bit sen ne kadar RAM verirsen ver 4 GB üzerine çıkamayacak ama yine de çıkmaya çalışıyor o yüzden bu hatayı alıyorsun. Yeniden yükle ve güncel yama falan varsa at.

Son düzenleme:
Oyunu sil ve yeniden yükle. Senin ya da bilgisayarının hatası değil oyun bozuk. Oyun 32 Bit sen ne kadar RAM verirsen ver 4 GB üzerine çıkamayacak ama yine de çıkmaya çalışıyor o yüzden bu hatayı alıyorsun. Yeniden yükle ve güncel yama falan varsa at.
Sorunun ne ile alakalı olduğunu anlamamışsın sanırım. Mesele RAM değil, sanal bellek.

Dün akşamdan beri bir daha bu hatayı görmedim. Tek yaptığım ekran kartının yeni sürücüsüne DDU ile temiz kurulum yaparak geçmek.

Geri
Yukarı