Matematiği zayıf olan biri hangi bölümü seçmeli?

Hocam temelim olmadığından ve benim ezber yeteneğim daha iyi olduğundan sayısalı yapamıyorum. Matematiğim çok az bile iyi olsa eşit ağırlık seçerdim zaten.

O zaman Antrenmanlarla Matematik 1 alıp başlıyorsun çözmeye. Kimse doğuştan matematik bilgisi ile gelmiyor dünyaya nasıl olsa. TM veya MF olmasan da TYT'de karşına matematik yine çıkacak.

Hocam temelim olmadığından
Antrenmanlarla Matematik 1'i alıp lütfen dene. Sindire sindire çöz zaten 30 günlük bir kitap. Benim 10. sınıf matematiğim 35 idi bundan öncekilerde buna yakındı hiç geçer not alamadım. 11. sınıfta hoca performans olarak Ant. Mat. 1 ve 2 kitaplarını verdi ondan sonra matematiği anlamaya başladım. Şimdi çalıştığım zaman matematiği anlayabiliyorum. Senin için vakit geç değil lütfen dene. Zaten 1 ve 2 TYT mat kitapları yani hiçbir şey kaybetmezsin.

O zaman liseye geçerken iyice düşünüp geleceğimi riske atmamak adına eşit ağırlık seçebilirim. Eşit ağırlık seçenler TYT sınavı mı oluyor bu arada? Öyleyse sözele hiç gerek kalmaz. Matematikte okulda genel olarak notlarım 40-50-60 diye dolaşıyor bu civarlarda. Hocalarımız bize yardım edecek ama ben eşit ağırlığa sıcak bakıyorum meslek açısından.

Alan seçimi 11. sınıfta yapılıyordu benim zamanımda, hala aynıysa sen niye şimdiden alanını düşünüyosun? Bence lisede de bir şans ver kendine. Bakarsın bakış açın değişmiş, artık yapabiliyosun. Matematik öyle bir ders ki yapamazsan çok sıkar yapabildiğini görürsen de çok zevkli olur. Üstüne üstüne git, ben zaten yapamıyorum diyip bırakma. Youtube’da bir sürü konu anlatım ve soru çözüm videoları var. Konu anlatım videolarını izlemek yeterli değil izlerken bir taraftan not tutmanı öneririm. Sonrasında da soru çözüm videoları izle çünkü konu anlatımı soru çözerken yeterli gelmez. Soru çözümlü soru bankası al yapamadığın soruların çözümlerini açıp izlersin. Seçtiğin alanda matematik olmasa bile 9 ve 10. sınıfta gördüğün matematikten TYT sınavı olacaksın müfredat değişmezse. TYT sınavı bilgi istemez. Yorum, mantık ister. AYT sınavı ise bilgiye bakar. Konuyla alakalı bilginin olması şarttır. Bunları göz önünde bulundur ve kendine biraz güven. Önünde yıllar var. En azından yapabildiğin kadar yapmaya uğraş.

O zaman liseye geçerken iyice düşünüp geleceğimi riske atmamak adına eşit ağırlık seçebilirim. Eşit ağırlık seçenler TYT sınavı mı oluyor bu arada? Öyleyse sözele hiç gerek kalmaz. Matematikte okulda genel olarak notlarım 40-50-60 diye dolaşıyor bu civarlarda. Hocalarımız bize yardım edecek ama ben eşit ağırlığa sıcak bakıyorum meslek açısından.
TYT'ye herkes girer ve önlisans okuyabilir lisans okumak isteyen AYT'ye de girmek zorundadır. AYT'deki kitapçıkta bütün dersler bulunur yani istediğini çözersin ve sınava girmeden önce alan seçimi diye bir şey yoktur. Eşit ağırlık puanını TYT puanının %40'ı ve AYT'nin matematik, edebiyat, tarih-1 ve coğrafya-1 derslerinden aldığın puanın %60'ı oluşturur. Lisede seçtiğin bölüm örneğin dil olsa bile çalışırsan sayısal bir bölüme girebilirsin.

Sözel de tek meslek alanı şuan dil. Öğretmenliğe sakın bulaşma. Sınıf öğretmenliği iyi şuan ama matematik istiyor.

Geri
Yukarı