Matematiğin anlam ve dilini kullanarak insan ve nesne arasında nasıl bir ilişki kurulabilir?

Kosinüs

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
"Matematiğin anlam ve dilini kullanarak insan ve nesne arasında nasıl bir ilişki kurulabilir?" sorusu için değerli cevaplarınızı bekliyor olacağım. Üniversite Matematik vize ödevim için bu soruyu cevaplamam gerekiyor. Mümkünse örnekleriyle cevaplar mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Matematik evrensel bir dildir zaten. Yani "2+2=4" Japonya'da da bu böyle Amerika'da da bu böyle. Ama mesela atıyorum Türkiye'deki dolaylı tümleç Amerika'da bambaşka bir şey. İşi daha da büyütmek gerekirse mesela, uzaylılar eğer bulabilirse diye gönderilen Voyager uzay araçlarının içine basit matematik de içeren altın bir disk koyulmuştur. Yani bizim bulunduğumuz yeri bulmayı anlamalarını kolaylaştırmak için matematiksel bir sözlük yerleştirildi içine. Matematik bu kadar büyük bir kitleye hitap edebilir yani.
Evrendeki herhangi bir olguyu matematiksel olarak ifade edebilirsin, zor olan iliskinin kurulamamasi bana gore. Bir de "insan ve nesne" ayrimi bana cok mantikli gelmedi. Insan da evrenin parcasi, matematik insan ile insan olmayan baska bir seyi baglayan bir dil degil, herhangi bir seyi ifade edebilecegin deterministik bir metod.

Evrendeki herhangi bir olguyu matematiksel olarak ifade edebilirsin, zor olan iliskinin kurulamamasi bana gore. Bir de "insan ve nesne" ayrimi bana cok mantikli gelmedi. Insan da evrenin parcasi, matematik insan ile insan olmayan baska bir seyi baglayan bir dil degil, herhangi bir seyi ifade edebilecegin deterministik bir metod.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Matematik Eğitimi Amaçlarından 5. maddesi. Şöyle tam anlamı ile paylaşırsam daha açıklayıcı düşündürebilir.

"Matematiğin anlam ve dilini kullanarak insan ile nesneler arasındaki ilişkileri ve nesnelerin birbirleriyle ilişkilerini anlamlandırabilecektir."
Güncel.
Güncel.
"Matematiğin anlam ve dilini kullanarak insan ve nesne arasında nasıl bir ilişki kurulabilir?" sorusu için değerli cevaplarınızı bekliyor olacağım. Üniversite Matematik vize ödevim için bu soruyu cevaplamam gerekiyor. Mümkünse örnekleriyle cevaplar mısınız?
Güncel.

Son düzenleme:
Matematik evrensel bir dildir zaten. Yani "2+2=4" Japonya'da da bu böyle Amerika'da da bu böyle. Ama mesela atıyorum Türkiye'deki dolaylı tümleç Amerika'da bambaşka bir şey. İşi daha da büyütmek gerekirse mesela, uzaylılar eğer bulabilirse diye gönderilen Voyager uzay araçlarının içine basit matematik de içeren altın bir disk koyulmuştur. Yani bizim bulunduğumuz yeri bulmayı anlamalarını kolaylaştırmak için matematiksel bir sözlük yerleştirildi içine. Matematik bu kadar büyük bir kitleye hitap edebilir yani.

Çözüm

Burada vurgulanmak istenen şey;

1- Bireylerin gerçek hayatta karşılaştırkları durumları matematiksel olarak anlamlandırabilmesi ve bunu matematik diline dökebilmesi.

Örneğin; 3. sınıfa giden bir çocuğun 500 ml kolayı 330 ml bardağa boşalttığında kolanın bardaktan taşacağını farketmesi.

Örneğin; 6. sınıfa giden bir öğrencinin "Ayşe'nin cevizlerinin yarısının 3 fazlası" dendiğinde (A/2)+3 cebirsel ifadesini yazabilmesi.

2- Bireylerin gerçek hayatta karşılaştıkları durumları, modellere, grafiklere, tablolara, formüllere dökebilmesi. Benzer şekilde inceledikleri modellerin, grafiklerin, tabloların, formüllerin gerçek hayattaki tezahürünü anlayabilme. Örneğin Ekran kartı grafiklerinde frekanslar (sütunlar) arası fark belli olsun diye belirli bir referans noktasından başlatılır. Örneğin Amd 1455, Nvidia 1437 puan almış. Bunun grafiği hazırlanırken fark görünsün diye 1400'den başlatılır.

3- Matematiksel dili ifade etme becerisi. Sayıları, sembolleri, grafikleri, tabloları kullanabilme.

4- Gerçek hayatta matematik kullanarak kestirimler yapma. Örneğin fizikte bir taşı havaya attığımızda nasıl bir hareket sergileyeceğini kestirebiliyoruz. Ayrıca bunu matematiksel olarak da ifade eiyoruz.

5- Matematiksel araç ve gereçleri doğru kullanma.

Aslında insan doğadaki her şeyle etkileşiminde bilerek veya bilmeyerek matematik kullanıyor.

Anahtar kelimeler şunlar;

1- Bireyin gerçek hayata yönelik deneyimi
2- Gerçek hayata yönelik bir problemi anlama ve matematiksel olarak ifade etme durumu
3- Gerçek hayata yönelik bir problemi çözme, çözerken gerekli matematiksel araçları ve düşünme tekniklerini kullanma.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı