Matematik bölümü için en iyi üniversiteler

Boğaziçi, ODTÜ, Bilkent, YTÜ... diye gider liste, Matematik bölümünü neden istediğiniz çok önemli, eğer soyut matematik sizi sarmıyorsa sadece matematiği kullanmak hoşunuza gidiyorsa Matematik Mühendisliği çok daha iyi bir seçim olur, eğer bilim insanı olmak istiyorsanız yazılır sadece.

Üstteki arkadaşım kısmen haklı olsa da Matematik bölümü ile Matematik Mühendisliği bölümlerini hangi açıdan kıyasladığınız çok önemli, iki bölüm aslında son derece ayrık, Matematik Mühendisliği özel sektörde çalışacak, varolan teorileri iyi şekilde kullanacak insanlar yetiştirirken Matematik bölümü o teorileri ilerletecek, yeni teoriler üretecek insanlar yetiştirir.

Eğer hedefiniz yazılımcı olmak vs. ise Matematik bölümünden çıkıp yazılımcı olunur ancak Matematik bölümü yazılımcı yetiştirmez, yazılımla alakası dahi olmayan onlarca teorik matematik dersini en detaylı şekilde alırken motivasyonunuz ciddi şekilde düşecektir.

Daha fazla sorun varsa yardımcı olabilirim, kendim YTÜ de Matematik bölümündeyim.

Boğaziçi, ODTÜ, Bilkent, YTÜ... Diye gider liste, Matematik bölümünü neden istediğiniz çok önemli, eğer soyut matematik sizi sarmıyorsa sadece matematiği kullanmak hoşunuza gidiyorsa Matematik Mühendisliği çok daha iyi bir seçim olur, eğer bilim insanı olmak istiyorsanız yazılır sadece.

Üstteki arkadaşım kısmen haklı olsa da Matematik bölümü ile Matematik Mühendisliği bölümlerini hangi açıdan kıyasladığınız çok önemli, iki bölüm aslında son derece ayrık, Matematik Mühendisliği özel sektörde çalışacak, var olan teorileri iyi şekilde kullanacak insanlar yetiştirirken Matematik bölümü o teorileri ilerletecek, yeni teoriler üretecek insanlar yetiştirir.

Eğer hedefiniz yazılımcı olmak vs. ise Matematik bölümünden çıkıp yazılımcı olunur ancak Matematik bölümü yazılımcı yetiştirmez, yazılımla alakası dahi olmayan onlarca teorik matematik dersini en detaylı şekilde alırken motivasyonunuz ciddi şekilde düşecektir.

Daha fazla sorun varsa yardımcı olabilirim, kendim YTÜ de Matematik bölümündeyim.

Bilkent'de okumak istiyorum. AR-GE ve bilim alanında çalışmak istiyorum. Çeşitli ülke ve ülkelerin kurduğu uzay ajanslarında çalışmak istiyorum. NASA, ESA, Roskosmos gibi.

Taban puanı en yüksek olan üniversiteye göre kendin karar ver. Koç üniversitesi en yüksek puanla yerleşilen üni.

tablo üst
Matematik taban puanları başarı sıralamasıMatematik taban puanları başarı sıralaması

Geri
Yukarı